Mig og min (helt nye) cykel

Af Martin Hundebøll, fredag 01. maj 2009 kl. 08:36

Som jeg skrev sidst i mit indlæg om min næste nye cykel, har jeg skrevet en mail til Danske Cykelhandlere:
Citat:

Kære Danske Cykelhandlere
For nogle uger siden sendte min cykelsmed (som er certificeret cykelhandler) min MBK-cykel til importøren, fordi jeg var blevet ramt af et stelbrud. På jeres hjemmeside skriver I, at, "Er cyklen udsat for stelbrud, der skyldes fabrikationsfejl, erstattes den af en ny i tilsvarende mærke og model."
Jeg købte min cykel i september 2007 for ca. 4.000 kr., så den er under to år og koster under 6.000 kr. Jeg fik dog "blot" erstattet mit stel, og fik derfor min cykelhandler til at ringe til importøren, som svarede at jeg skal betale halv ny-pris for at få en ny cykel.
Jeg er fint tilfreds med et nyt stel, men blev da lidt skuffet efter at være blevet stillet en ny cykel i udsigt. Derfor synes jeg I skal fjerne løftet om en ny cykel fra jeres hjemmeside.
Med venlig hilsen Martin Hundebøll

Dagen efter fik min cykelhandler et opkald fra importøren, som var "frygtelig ked af misforståelsen." De undskyldte sig med, at de troede der drejede sig om en cykel til mere end 6.000 kr., hvor der gælder andre regler.

I går hentede jeg så min helt nye MBK Concept7:


Det er oplagt at tro, at min historie er helt normal for importøren:
Der kommer en cykel med stelbrud.
Vi giver ham et nyt stel og ser om det går.
Kunden brokker sig.
Vi stikker ham en løgn og ser om det går.
Kunden brokker sig til Danske Cykelhandlere.
Vi må desværre give kunden en ny cykel.

Jeg måtte klare mig uden cykel i to uger og vente yderligere to uger derefter, men nu har jeg fået en sprit ny cykel, så jeg er glad :)

// Hundebøll



02. maj 2009 kl 10:32

Casper Jensen

Apropos.....

Det er, af en af mine bekendte der er udlært cyklemekaniker, blevet mig bekendt at Specialized og Cannondale praktiserer "bindende vidersalgspriser"
Dette betyder at ovennævnte fabrikanter sætter en minimumspris som cykelhandlere rundt omkring i verden skal tage for deres cykler.
Ellers vil ovennævnte fabrikanter ikke samarbejde med cykelhandlere hvis disse cykelhandlere sælger cyklerne til en lavere pris end den specialized og Cannondale har dikteret.

Jeg har også selv set flere eksempler på dette i praksis, og jeg har bevis for det på skrift.

Bindende vidersalgspriser er ulovligt, da det forhindrer konkurrence ude i detailhandlen.

Jeg har skrevet til konkurrencestyrrelsen i Danmark, og fik dette svar tilbage:

"Kære Casper Jensen,

Mange tak for dine mails af 13. og 19. januar om to amerikanske cykelproducenters angivelige forsøg på at håndhæve bindende videresalgspriser.

Du har helt ret i, at aftaler mellem producenter og forhandlere om at overholde bestemte mindstepriser er i strid med både den danske konkurrencelov og EU's konkurrenceregler, og din henvendelse vil derfor også indgå i styrelsens løbende prioritering af, hvilke brancher der bør underkastes et nærmere eftersyn.

Venlig hilsen

xxxxxxxxxx"

Eller sagt på en anden måde: Tak for din mail, men dette gider vi ikke gøre noget ved.....

Jeg jeg overvejet politiet, men jeg tror ikke at det vil føre til noget fornuftigt.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.