blogs kategori-billede

Polyantroponemia

Af Ranko Bon,  torsdag 30. apr 2009 kl. 07:26

I sin seneste bog The Vanishing Face of Gaia: A Final Warning, sammenligner manden bag Gaia-hypotesen, James Lovelock, menneskearten med en sygdom, der har ramt Jorden: "Nogle mennesker rammes en gang i mellem af en sygdom kaldt polycythaemia, som skyldes en overpopulation af røde blodlegemer. I analogi kunne Gaia's sygdom kaldes Polyantroponemia, hvor mennesker overbefolker indtil de gør mere skade end gavn." Infektionen begyndte for lang tid siden da vi startede med at bruge ild og værktøjer, og inkubationsperioden sluttede med den industrielle revolution. Jordklodens homeostasis er nu gået i stykker. Den er kastet ud i en dyb krise.

Og resten af bogen? Gaia vil overleve, og den vil igen blomstre når tiden er inde. Menneskeracen vil også overleve, decimeret, og kun nogle få steder som i Sibirien, hvor varmen vil være til at holde ud, og hvor der vil være nok vand til at overleve. Intet kan gøres ved alt dette. Alle forsøg på at aflede de kommende rædsler vil være forgæves, eller gøre tingene værre. Til gengæld vil mennesket genopstå som forynget. Og med tiden vil det udvikle sig til en art, som er meget mere i samklang med Gaia. Og sådan fortsætter det.

Lovelock er mest rystende når det kommer til overbefolkningen. Her giver han sig ikke en tomme, selv for den mest sympatiske læsning. Når det kommer til stykket, så er det dette, polyanthroponemia handler om. Der er for mange mennesker på planeten, og marginale forbedringer af deres vaner vil ikke gøre nogen forskel når det handler om Gaias sygdom. Ligegyldigt hvor grønne vi måtte blive, og ligegyldigt hvor hurtigt vi måtte ændre vores frygtelige adfærd, vil vores antal være imod os. Og vi fortsætter med at blive flere. Nuvel, den eneste skuffelse ved denne bog er dens undertitel. Undtagen hvis man vælger at læse det underlige ord "warning" ikke som en hævet pegefinger men som en beskeden "meddelelse".

Ranko Bon er økonom fra Belgrad Universitet, Harvard og MIT. Han har skrevet bøger og artikler inden for bl.a. teoretisk geografi, regional økonomi og bygningsøkonomi. Han lever nu som forfatter i Motovun, Kroatien, og hans tekster kan findes på www.residua.org.

James Lovelock
The Vanishing Face of Gaia – A Final Warning
192 sider, Allen Lane , 2009




Anmeldelser:
The Telegraph
Nature
The Guardian



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.