Better Place frygter ikke stikforvirring omkring elbiler
En række førende bilproducenter og energiselskaber i Europa er blevet enige om en fælles standard for de stik, der skal sidde i kommende elbiler. Men Better Place, der vil levere infrastruktur til elbiler, frygter ikke, at markedet ender i et stikhelvede.
»Vi finder det positivt, at der er mange, der er blevet enige om, at vi har behov for standarderne, men der er nok et stykke vej tilbage, før vi kan sige, at vi har en industristandard,« siger administrerende direktør i Better Place, Jens Moberg.
Læs også
Læs mere om
Infrastrukturleverandøren til elbiler Better Place ser positivt på, at der nu er indledt et samarbejde mellem en række førende bilproducenter og energiselskaber om en fælles standard for de stik, der skal bruges til at oplade elbiler i fremtiden.
I øjeblikket har Better Place en anden type stik i deres oplæg til, hvordan opladningen skal foregå, men Better Place ser det ikke som et problem.
»Vi kan have nogle synspunkter på design og så videre, men det er klart, at når der begynder at tegne sig en standard, og der kommer en industristandard på området, om det så enten er den, vi synes, der er bedst, eller det er noget andet, så er det den, der er standard, som vi vil tilslutte os,« siger administrerende direktør i Better Place Danmark, Jens Moberg, til Ing.dk.
Han er dog ikke overbevist om, at det nuværende samarbejde vil føre direkte til en konkret standard for ladestik til elbiler.
»Vi finder det positivt, at der er mange, der er blevet enige om, at vi har behov for standarderne, men der er nok et stykke vej tilbage, før vi kan sige, at vi har en industristandard,« siger Jens Moberg.
Han har tidligere været direktør i Microsoft, der har defineret sin egen de facto standard, når det gælder styresystemer og kontorprogrammer, men Jens Moberg tror ikke at elbilindustrien på samme måde vil blive domineret af få aktører, der kan definere markedets standarder.
»Vi skal prøve at undgå, at man skal have sine adaptere med, så jeg tror på, at denne her industri, nok skal komme frem til at have nogle standarder, der fungerer for alle spillere i industrien,« siger han.
Jens Moberg noterer sig desuden, at der bag det nye standardiseringsarbejde også er nye navne, når det gælder produktion af elbiler.
»Jeg mener ikke tidligere at have set, at Folkevogne har været fremme med, at de ville lave elbiler, men ville gå efter hybridbiler, så det er positivt at se, at producenterne nu siger, at elbiler: "Det er noget, vi vil", og så er det jo vigtigt, at ikke alle producenter laver deres egne stik,« siger Jens Moberg.






