Stephen Hawking hasteindlagt
Fysikeren Stephen Hawking, som har bidraget væsentligt til forståelsen af de sorte huller, er alvorligt syg. Ud over sin kroniske lammelse har han i uger kæmpet med en brystinfektion.
Trods sit alvorlige handicap tog Stephen Hawking alligevel af sted på sin drømmerejse for to år siden - en tur op i rummets vægtløshed. (Foto: Wikipedia)
Læs også
-
Ny kvanteteori om tyngdekraften: Universet og rumtiden opstod ved selvorganisering
Læs mere om
Dokumentation
Den berømte matematiker og fysiker Stephen Hawking, blev hasteindlagt på Addenbrooke's Hospital i Cambridge mandag i en alvorlig tilstand. Han har kæmpet med en brystinfektion i flere uger.
»Professor Hawking er meget syg,« siger kommunikationschef Gregory Hayman, Cambridge University til nyhedsbueauet Associated Press.
Stephen Hawking, 67 år, er berømt for sit banebrydende arbejde med forståelsen af universets såkaldte "sorte huller", som er ekstreme ophobninger af så stor masse, at intet kan undslippe massetiltrækningen, selv ikke lyset.
Hele vores galakse, Mælkevejen, antages at cirkle omkring et massivt sort hul.
I de senere år har Stephen Hawking arbejdet på at finde de manglende led i fysikken, som kunne forbinde relativitetsteorien med kvantemekanikken og give en samlet forståelse.
Hawking er udnævnt til Lucasian Professor of Mathematics, samme titel som tidligere tiders største fysiker Isaac Newton havde.
Allerede som 21-årig fik Stephen Hawking diagnosen ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), som gradvist lammede ham og gjorde ham afhængig af først kørestol og siden en elektronisk talemaskine. Kun fem procent lever mere end ti år med denne diagnose.
Han oplevede for første gang i 40 år friheden til at bevæge sig uden kørestol, da milliardæren Richard Branson i april 2007 betalte for, at Hawking kunne få en rumflyvning med firmaet Virgin Galactic. Under flyvningen oplevede han vægtløsheden otte gange, skriver Wikipedia.
Stephen Hawking har ved flere lejligheder givet udtryk for sin bekymring for, at menneskeheden går til grunde på grund af en atomkrig, en kunstigt fremstillet virus eller andre farer. Derfor mener han, at rummet bør koloniseres.
Stephen Hawking skrev desuden den videnskabelige bestseller "Hawkings Univers" i 1988.





