/forskning

Gåde løst om blodrødt is: Millionår gammelt liv afsløret

Forskere har nu fundet årsagen til et af videnskabens store mysterier - et blodrødt frossent vandfald af is på Antarktis kaldet Blood Falls. Den røde is skyldes mikroskopiske bakterier dybt nede under Antarktis’ iskappe.

Af Morten Lund, fredag 17. apr 2009 kl. 16:18

Hvorfor bløder der rød is ud fra en af gletsjerne på Antarktis? Det er en gåde, der igennem årtier har rumsteret i mange forskeres hoveder.

Men nu har en amerikansk ledet forskergruppe - ifølge AP og National Geographic - øjensynligt fundet svaret ved at grave dybt. Rigtig dybt. Og næsten en halv kilometer nede under iskappen har de fundet et økosystem af mikroskopiske, maritime bakterier, som menes at være blevet fanget under isen i en slags vandlomme for halvanden million år siden, da Antarktis rykkede mod havet.

Det utrolige er, at bakterierne har overlevet uden hverken sollys eller adgang til normal føde. I stedet mener forskerne, at de har fundet næring ved de kemiske reaktioner mellem svovl og jern. Og det er tilstedeværelsen af jern i isen, der har givet det frosne vandfald, populært kaldet Blood Falls, dets usædvanlige farve.

Kan give svar på andre store spørgsmål
Vandfaldet menes at være et udspring fra det underjordiske økosystem. Bakterierne befinder sig så langt nede under jorden, at det ikke har været muligt at bore sig vej derned. Men det er lykkedes forskerne at få fat i en lille del af det udsivende materiale.

Udover at en lang række undrende forskere nu sandsynligvis kan få ro i sjælen, kan fundet af bakterier i et så ugæstfrit miljø også være med til at løse en anden stor gåde – nemlig hvordan liv overhovedet kunne have overlevet en periode for godt 700 millioner år siden, hvor hele Jorden menes at have været dækket af is på landjorden, mens havene var yderst jernholdige.

Forskergruppens banebrydende resultater bliver i dag offentliggjort i tidsskriftet 'Science'.



17. apr 2009 kl 21:48

Daniel Nielsen

Aha!

Det er altså hæmatit.


18. apr 2009 kl 20:45

avatar

Tine Andersen

Re: Aha!

Rød sne er velkendt i Aktis. Det skyldes dog vist nok rødalger.
Men purpursvovlbakterier er et god bud- og jernbakterier. Begge er anërobe og trives andre steder på kloden, hvor der ikke findes frit ilt.

Mvh
Tine


20. apr 2009 kl 08:55

avatar

Jens Bech

Videnskabens befrielse

Det viser sig at "Videnskaben" i al hemmelighed har lidt af et traume. Nemlig hvordan "liv", kunne overleve 700 millioner års nedfrysning! Hvilket liv? er "videnskaben" kold overfor. De har nemlig ikke endnu traumer over diversiteten af liv. Tommelfingerreglen hedder :"Gi' mig en alge og jeg har et menneske!"
Men selv denne "alge" har de ikke hjernemæssigt kunne sikre sig-før nu. Blå i hovederne af at holde vejret i spænding er denne nu udløst med de røde alger i isen i Antarktis. Gletsjeren har været en slags "psykolog for videnskaben" der har udløst et forståelsestraume og givet dem et "udløsningsklask!" på deres rynkede pander!

Hil mennesket!;-)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.