Bureaukrati forsinker biobrændstof på tankstationer
Godkendelserne til at få opsat tanke til biobrændstof på tankstationer tager så lang tid, at det er umuligt at opfylde regeringens krav om, at benzin og diesel skal indeholde 5,75 pct. biobrændstof i 2010.
Læs også
-
Oppositionen fortryder støtte til hurtig indfasning af biobrændstof
-
Forskere: Halm og affald skal i læbestift og gulvtæpper - ikke i biler
-
Forskere: Drop bioethanol i biler – der er flere penge i biokemikalier
Læs mere om
Regeringens mål om, at benzin og diesel skal indeholde 5,75 pct. biobrændstof i 2010, er umuligt at opfylde, lyder udmeldingen fra Energi- og Olieorganisationerne.
Det kan tidligst lade sig gøre at opfylde målet for benzin i midten af 2010 og for diesel i midten af 2011, fordi det tager et par år at få alle myndighedsgodkendelser på plads, oplyser teknik- og miljøchef Michael Mücke Jensen fra Energi- og Olieorganisationerne.
»Man kan ikke fysisk begynde at sætte en ny tank op, før vi har tilladelserne. Det tager tid at bygge og få godkendelserne, og det kræver, at man gennemgår anlægget i forhold til miljø-, sikkerhedsgodkendelser og brandtekniske krav for at se, om der er et ændret risikobillede ude på raffinaderierne og oliedepoterne,« siger han.
Der skal nemlig sættes en masse nye tanke op til at opbevare biodieslen og bioethanolen i, som skal opbevares separat ude på raffinaderierne og oliedepoterne, før det blandes i det konventionelle brændstof.
Hvis en ny ethanoltank står ved siden af en anden tank, kan det faktisk ændre hele risikobilledet, og det kræver godkendelser og undersøgelser.
Derimod kræver det kun små tilpasninger på tankstationerne, som primært betyder, at tankene skal renses helt i bund, siger Michael Mücke Jensen.
Så udfordringen ligger hos raffinaderierne.
Teknologisk Institut medgiver i en uafhængig vurdering, at biobrændstofmålet på 5,75 pct. først kan være helt opfyldt i 2012.
Klima- og energiminister Connie Hedegaard (K) er på baggrund af Energi- og Olieorganisationernes udmelding nødt til at slække på kravene i et lovforslag om biobrændstoffer, der fremsættes i Folketinget i dag, skriver Børsen.






