Nye rotorblade på Black Hawk øger fart og løfteevne
Den 30 år gamle amerikanske kamphelikopter, kendt fra Ridley Scott film ”Black Hawk Down”, er blevet opgraderet til at kunne klare det 21. århundredes nye udfordringer.
Den amerikanske kamphelikopter ’Black Hawk’ er blevet brugt af det amerikanske militær siden 1979, og derfor er det nu tid til en opgradering, skriver popsci.com.
Flyproducenten fra Connecticut, Sikorsky, vil påbegynde leveringen af de opgraderede helikoptere, der officielt kaldes UH-60M Upgrade, til militæret til næste år og gå i fuld produktion i 2013.
Først og fremmest har helikopteren fået et nyt sæt såkaldte turboshaft motorer bygget af General Electric, der tilsammen yder 3.988 hestekræfter.
Kombineret med de nye stærkere rotorblade, med en bikubeformet kerne af et kevlaragtigt materiale kaldet Nomex, kan helikopteren løfte omkring 250 kilo ekstra og flyve 27 km/t hurtigere.
Derudover vil UH-60M Upgrade’en blive det amerikanske militærs første ‘flyvning via ledninger’-helikopter (fly-by-wire). Det betyder at det vil være elektroniske systemer i stedet for hydrauliske eller mekanisk opererede systemer.
Det medfører, at en større del af den basale flyvning klares automatisk, så piloten kan fokusere på andre opgaver. Helikopteren kan endda stå stille i luften uden menneskelig indblanding.
I cockpitet monitorerer helikopterens styresystemer på en flad digital skærm, der også viser alvorlige vejr-fronter, hele helikopterens sundhedstilstand, GPS med mere.
Sidst - men ikke mindst - lukkes der automatisk af for de slanger og ventiler, der er forbundet til brændstoftankene i tilfælde af styrt.





