Maersk skærer ti procent af brændstofforbruget med lavere fart
Ifølge leverandører kan containerskibes totakstmotorer ikke klare så lav en belastning, som Maersk nu vil ned på for at spare brændstofforbrug. Men testforsøg har overbevist containerskibsgiganten.
Læs også
Læs mere om
Hovedmotoren på containerskibe kan sejle på meget lavere effekt, end motorleverandørerne hidtil har rådet. Det benytter Maersk Line sig nu til at skære 10 procent af brændstofforbruget.
»Vi har eksperimenteret med det på en del skibe, og fra januar 2009 har vi rullet det ud på samtlige vores containerskibe,« forklarer teknisk chef i Maersk Line, Ole Graa Jakobsen, til nyhedsbureauet Direkt.
Beskeden fra leverandører af containerskibenes totaktsmotorer har ellers været, at motorerne ikke kunne tåle at sejle i længere tid med en effekt, der var lavere end mellem 40 og 60 procent af motorernes maksimale ydeevne. Men siden 2007 har Maersk nu ladet 110 af sine containerskibe sejle med ned til 10 procent af max-belastningen.
60 procent effekt på motoren svarer på en del skibe til en hastighed på omkring 21 knob, dvs. 4 knob under max-farten, men sænkes motorbelastningen til bare 10 procent, falder farten til omkring 10-12 knob, forklarer Ole Graa Jakobsen nyhedsbureauet Direkt.
Det betyder, at Maersk Line nu kan sejle med en gennemsnitsfart på 20 knob, men på visse stræk væsentligt langsommere og dermed spare brændstof.
Som hovedregel kan et skib, hvis gennemsnitsfart er 20 knob, ved at sætte farten ned til 10-12 knob spare omkring 20 procent af brændstoffet i forhold til det skib, der sejler med en gennemsnitshastighed på 22 knob.
»Vi har delt denne information med motorbyggerne og fået deres accept af, at vi sejler på den her måde. Det betyder også, at en af de store motorbyggere har ændret sin generelle bulletin om, hvordan man sejler langsomt,« siger Ole Graa Jakobsen.






