Entreprenør droppede at understøtte statsarkivet i Köln
Den tunge arkivbygning der brasede sammen i sidste uge, blev overhovedet ikke sikret, før anlægsarbejdet i undergrunden gik i gang.
Multimedia
Video:
Se ruinerne af undermineret stadsarkiv i Köln
Læs også
-
Stigende grundvand giver risiko for nye bygningskollaps i Köln
-
Metroselskabet om ulykken i Köln: Vi vil undersøge alle forhold
-
Metrotunnel i Köln pumpes fuld af beton for at undgå flere kollaps
Læs mere om
Kölns trafikselskab, der har ansvaret for anlægsarbejdet på metrostrækningen under det sammenstyrtede byarkiv, fandt det hverken nødvendigt at understøbe eller på anden vis understøtte bygningen, der på alle sine 6 etager var fyldt med tunge arkivalier 1000 år tilbage i tiden.
Det er kommet frem nu, hvor anklagemyndigheden er sat i gang med at undersøge, hvem der har ansvaret for ulykken, der frygtes at have kostet to unge mænd livet.
»Der var ingen indikationer på, at det var nødvendigt. Derfor blev arkivbygningen hverken understøttet eller understøbt,« siger en talsmand for KVB, Kölner Verkehrs-Betriebe, i dag til New Civil Engineer.
Udtalelsen skal både ses på baggrund af, at KVB faktisk har understøttet og understøbt 48 bygninger, som tunnelarbejdet ellers truede med at beskadige, og at ekspertundersøgelser tidligere har advaret trafikselskabet om, at anlægsarbejdet i Kölns porøse undergrund truede sikkerheden for mange af de bygninger, som befandt sig nær anlægsarbejdet.
Men på målinger på arkivbygningens nabogrund havde angiveligt ikke givet indikationer af usædvanlige bevægelser forud for kollapset.
»Tunnelarbejdet blev overvåget af et system, der måler lufttryk i de nærliggende bygninger , og af extensometer for hver 100 meter tunnel, der blev bygget, men intet gav udslag, som advarede om den forestående ulykke« siger KVB-talsmanden.
Ifølge politiet i Köln er der imidlertid ingen tvivl om, at arkivbygningen og to nabobygninger kollapsede, fordi grunden under bygningerne skred ned i udgravningen:
»Jorden under arkivbygningen skred ned i metrotunnelen. Det var det, der fik bygningen til at kollapse, siger en polititalsmand til New Civil Engineer.






