Hemmelig rapport: Udgifter til kampfly skal ned

Der skal barberes i udgifterne til fremtidens kampfly, lyder det i et foreløbigt udkast til Forsvarskommissionens rapport over indkøb af nye kampfly, som Ritzau er kommet i besiddelse af.

Af Torben R. Simonsen, onsdag 11. mar 2009 kl. 14:39

Inden sommerferien forventes det, at Folketinget har truffet beslutning om indkøb af nye kampfly til forsvaret, som afløser for de nuværende 48 F-16 fly.

Endnu afventer Forsvarsudvalget den rapport, som Forsvarskommissionens vil udarbejde om et kommende indkøb, og som udvalget har meddelt vil indgå i udvalgets beslutning om indkøb af nye kampfly. Men allerede nu er nyhedsbureauet Ritzau i besiddelse af et 71 siders langt udkast, og ifølge nyhedstjenesten er kommissionens anbefaling, at udgifterne til et kommende kampfly reduceres.

»På kort sigt bør det efter Forsvarskommissionens opfattelse overvejes, hvordan udgifterne for kampflystrukturen kan reduceres. I forbindelse med en eventuel beslutning om anskaffelse og indfasning af en ny type kampfly bør det overvejes, hvordan flyvestationsstrukturen mest optimalt kan udnyttes på længere sigt,« citerer Ritzau fra den foreløbige rapport.

Tre fly bejler stadig om at blive afløser for F-16
Forsvarskommissionen understreger, at der fortsat skal være et dansk luftforsvar, og at forsvarets kampfly skal kunne indgå i internationale missioner.

»Sammenfattende vurderer Forsvarskommissionen, at forsvaret fortsat skal opretholde en kampflykapacitet til suverænitetshævdelse af det nationale luftrum samt overvågning af nationalt interesseområde. Forsvaret skal endvidere fortsat opretholde en kapacitet til udsendelse af kampfly til internationale opgaver,« hedder det endvidere.

Forsvarkommissionen har den tidligere socialdemokratiske forsvarsminister Hans Hækkerup som formand, og har deltagelse af repræsentanter fra de politiske partier, sikkerheds- og udenrigspolitiske eksperter samt fra Forsvarsministeriet og forsvaret selv.

I øjeblikket er tre fly med i kapløbet om at blive det kommende kampfly i det danske forsvar. Det er JSF F-35 fra Lockheed Martin, der er et udviklingsprojekt, hvor danske virksomheder allerede har sikret sig ordrer i omegnen af 300 millioner kroner som underleverandører.

Lockheed Martin har selv anført, at der ligger ordrer på omkring 27 milliarder kroner og venter på danske virksomheder, hvis Folketinget vælger JSF. Dette beløb er dog blevet anfægtet og betegnet som grebet ud af den blå luft.

Desuden er Boeing inde i kampen med deres allerede flyvende og kampklare F-18 Super Hornet, der af Boeing er blevet lovet at blive leveret til prisen og til tiden.

Endelig er svenske Saab Gripen også med i kapløbet, men også her er der tale om betydelig efterudvikling og om et fly, der endnu ikke er helt i kampform.

Endelig foreligger der også den mulighed, at de eksisterende F-16 kampfly gennemgår en opgradering, så deres levetid forlænges. I brochuren "Danmarks nye kampfly?" fra Forsvarskommandoen hedder det:

"Siden 80erne er de danske F-16 fly blevet moderniseret og opgraderet flere gange for at holde trit med den hurtige teknologiske udvikling. Tekniske analyser viser, at F-16 flyene har en levetid på yderligere 10-12 år, før de er så nedslidte og umoderne, at de skal udfases. Yderligere opgraderinger kan ikke betale sig."

Foreløbig tidsplan
• Marts 2009: Forsvarskommissionens beslutningsgrundlag ventes klar
• April 2009: PNKs militærfaglige anbefaling ventes klar
• Medio 2009: Politisk principbeslutning om køb af nyt kampfly
• Medio 2012: Endelig politisk beslutning når kontrakten med flyproducenter er forhandlet færdig
• 2016 - 2021: Levering af nye kampfly fra 2016 til 2021
Kilde: Forsvarskommandoen



11. mar 2009 kl 15:03

Michael Eriksen

God artikel

God, velformuleret og veldokumenteret artikel.


11. mar 2009 kl 17:25

J Lind

Dårlig artikel

- men ikke meget nyt - disse citater fra rapporten fremlagde DR for 3-4 uger siden i P1...

"På kort sigt bør det efter Forsvarskommissionens opfattelse overvejes, hvordan udgifterne for kampflystrukturen kan reduceres. I forbindelse med en eventuel beslutning om anskaffelse og indfasning af en ny type kampfly bør det overvejes, hvordan flyvestationsstrukturen mest optimalt kan udnyttes på længere sigt," citerer Ritzau fra den foreløbige rapport.

Men fra det kan der da ikke drages, at "Der skal barberes i udgifterne til FREMTIDENS kampfly" [fremhævet].
Men snarere, at kampfly strukturen på KORT sigt (F-16) muligvis skal beskæres, samt at det skal overvejes om FLV fremafrettet skal have sine fly og helikoptere på færre flyvestationer end de nuværende tre. Altså intet om færre fremtidige fly eller færre penge til fremtidige fly.


11. mar 2009 kl 20:27

avatar

John Seiersen

Re: Dårlig artikel

Hvis man reducere den nuværende struktur på kort sigt, det vil f.eks. sige, at man skærer i antallet af F-16 fly, fra de nuværende 48 operationelle, så er en ting sikkert og det er, at det ikke er 48 nye fly der skal købes, men et lavere antal, svarende til den struktur man indfører.

Eller med andre ord, der skal bruges færre penge på fly.


11. mar 2009 kl 23:52

J Lind

Re: Re: Dårlig artikel

Det er også muligt at man skærer i opgaverne i en årrække, f.eks. kræver færre fly på højt beredskab, og dermed sparer på piloternes flyvetid - men bevarer antallet af piloter og fly, så der kan skrues op igen.


12. mar 2009 kl 02:27

Michael Eriksen

Re: Re: Re: Dårlig artikel

At spare på piloternes flyvetid er en rigtig skidt ide. Den er i forvejen meget lav i DK. Så må man hellere udvide opgaverne. Island har fx et problem med at håndhæve sin suverænitet og har andre NATO fly på besøg på skift (pt. DK). Tilbyd Island at vi kommer med et dusin fly og piloter, mens de betaler den rå drift af dem.

Så kunne vi samtidig være i stand til at håndhæve suveræniteten af Færøerne, selvom det er på kanten af F-16's formåen.


12. mar 2009 kl 11:23

Allan Clifford

På kanten af formåen???

Vrøvl!!! I 2002 - 03 fløj danske F-16 rask væk 12oo km hver vej for at komme fra og til operationsområdet i Afghanistan med hjemmebase i Kirgisistan!


12. mar 2009 kl 12:01

Michael Eriksen

Re: På kanten af formåen???

Vrøvl!!! I 2002 - 03 fløj danske F-16 rask væk 12oo km hver vej for at komme fra og til operationsområdet i Afghanistan med hjemmebase i Kirgisistan!
Keflavik-Færøerne tur/retur er ~1700-1800 km. Der er ingen militær lufthavn til optankning på Færøerne. Og så skal der altså lige være noget "nyttetid" i Færøersk luftrum.


12. mar 2009 kl 12:08

Henrik Carlsen

Re: På kanten af formåen???

På kanten af formåen

Da 1200km er 2/3 af flyets rækkevidde (u. eksterne brændstoftanke) har de garanteret toppet op ved en amerikansk KC-135 tanker undervejs.
Sådan nogle hænger ikke ude over Nordsøen. Afstanden fra Reykjavik er 800km t/r, så 1600km + patruljering må siges at være på grænsen. Afstanden fra Danmark er i øvrigt akkurat 1200km


13. mar 2009 kl 15:01

Per Sand Lauridsen

Rækkevidde

Så er det da godt, at Gripen NG umiddelbart får en rækkevidde på lidt over 4000 km. Så er der da lidt at give af...


13. mar 2009 kl 15:35

Runi Sørensen

Range

Den danske F-16 skulle gerne have en ferry range på +3500 km.

Men det er selvfølgelig med drops tanks og ingen våben.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.