Lyd-fingeraftryk i biograffilm afslører piratoptagers sædenummer
Snedig blanding af lyd kan udpege det biografsæde, hvor piraterne sidder og optager film ulovligt. Teknikken kræver dog, at biografgængerne bliver registreret.
Ligesom en mobiltelefon kan spores ved triangulering - det vil sige beregning af positionen ud fra forsinkelser i radiosignalerne til de nærliggende mobilmaster - så kan nu også en biografpirats nøjagtige position i biografen afsløres gennem lydforsinkelser, som piraten selv gemmer på sin piratkopi af filmen. (Foto: Wikipedia)
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Filmselskaberne får nu et udspekuleret redskab til at bremse den omfattende piratkopiering af underholdningsfilm, som spredes via internettet. Et nyt værktøj kan nemlig udpege præcis det sæde i biografen, hvor piraten sidder i mørket og putter med sin digitale videooptager.
Piratkopiering antages at have et kolossalt, internationalt omfang, og det er for eksempel årsag til, at fildelingstjenesten Piratebay for tiden er trukket i retten i en principsag i Sverige, hvor indehaverne venter på en dom i slutningen af april. En dom, som kan udløse lange fængselsstraffe og erstatningskrav i millionklassen.
Ved hjælp af såkaldte torrentfiler på fildelingscentralers servere kan al slags datamateriale deles effektivt med alle andre i verden, herunder ting, der er beskyttet af ophavsretslovene.
Vandmærker viser, hvor piraten sad
Den japanske forsker, Noboru Babaguchi fra Osaka University, har fundet på at mikse films lydside med en slags modulation, som skifter med regelmæssige tidsintervaller.
Han kalder det et "vandmærke" og sammenligner dermed den lydelige tilføjelse med de næsten usynlige vandmærker, som findes i pengesedler.
Vandmærkerne indlejres i hver af filmens separate lydkanaler, så de udsendes fra alle biografens højttalere sammen med filmlyden, skriver magasinet New Scientist.
Næste skridt er at få fingre i en ulovlig filmkopi - for eksempel via en fildelingscentral som Piratebay. Nu kan lyden på kopien undersøges med avancerede filtre, som udregner lydforsinkelserne fra vandmærkerne. Og når dette er på plads, kan piratens sæde i biografen udpeges - blot ved at regne på, hvor længe lyden er om at bevæge sig fra hver højttaler til hvert biografsæde.
Det fremgår ikke, om teknikken også er præcis nok til at genkende hver enkelt biografsals akustik, så biografen først kan udpeges, inden man finder frem til den skyldiges lænestol.
Piratjagt kræver registrering af biografgængere
Det største problem er dog, at på det tidspunkt har piraten forladt biografen. Så for at finde verdens pirater, skal biograferne fotografere sine kunder eller bede dem om navn og adresse og dertil registrere deres identitet sammen med biografbilleten, før de går ind og ser en film.
Og det vil være en legal forhindring, som ikke er nem at passere i ret mange lande. Det oplyser Stephen Jenner fra australske AFACT, en australsk organisation, som arbejder på at beskytte ophavsretten.






