Preben, her er en klassiker som sikkert vil dig få til at ryste på hovedet af audiobranchen:
Næhhh, jeg ryster nu ikke på hovedet - det er ikke så let endda - specielt ikke når man blander fabrikater, og balancerede og ubalancerede systemer.
Uden at have læst hele smøren, er der et par ting, jeg har lyst til at kommentere, i håbet om at hjælpe de, der søger ultimativ lyd.
Hovedproblemet, ved sammenkobling af apparater, er, at de er forbundet hver især til lysnettet, hvorfor man ikke kan hægte kabinetterne sammen med en skærm, uden at lave en spole med een vinding, hvori der vil løbe en mere eller mindre uforudsigelig strøm.
Helt galt går det, hvis apparaterne også er forbundet til jord.
Batteridrevet udstyr kan tilkobles, uden der laves en lukket ring (spole) via lysnettet.
Muligvis er en del af forbedringerne, som folk oplever ved blyakkumulatoropstillingen, den forbedrede CMR, der opnås med en lysnetstrømforsyning mindre i hele opstillingen!?
Man kunne vel også bruge en håndfuld notebookbatterier?! Nok så fikst, og så lugter de ikke når man lader.
Ladeapparatet kan i så tilfælde ikke være forbundet under brug, som et andet indlæg beskriver, idet man atter indfører en uønsket vikling via netkablet.
Det var tidligere ikke ualmindeligt, at bruge en batteridrevet pickupforforstærker i grammofonen, for at opnå "krystalklar lyd".
Dette er meget nemmere nuomstunder, hvor både batterier og forstærkere er af væsentlig bedre kvalitet.
Burr Brown har nogle forstærkere, der egner sig fortrinligt til batteridrift. fx INA118UB
Altså ved selvbyg: Skær antallet af netledninger ned!
Hvis der designes med aktive højttalere, vil man med fordel kunne bruge en batteridrevet forforstærker; forbindelsen til højttaleren kan således være skærmet - forbundet i begge ender.
(Opbygget med 2 separate trin for stereo)
Det er billigere (og nemmere), at bruge batterier til forforstærkeren end til udgangsforstærkeren!!
P.S. Jeg havde faktisk min læretid i audiobranchen.