/biotek

Biomasse skal erstatte oliestof i nye dæk fra Goodyear

Et produkt baseret på vedvarende råmaterialer fra Danisco kan erstatte det oliebaserede isopren fra produktionen af gummi til glæde for miljøet.

Af Mette Buck Jensen, onsdag 11. mar 2009 kl. 07:44

Danisco har leveret første portion af et nyt og bæredygtigt alternativ til det petrokemiske isoprene, som Goodyear bruger i fremstillingen af dæk.

Alternativet er BioIsoprene, der er baseret på biomasse. Det kan erstatte isoprene, der er et biprodukt fra olieproduktionen og er en af hovedingredienserne i produktionen af syntetisk gummi, som udover dæk bruges i alt fra golfbolde til handsker.

Isopren kan forurene luften, ophobes i miljøet og er mistænkt for at være kræftfremkaldende. Der kan ikke ses forskel på det endelige produkt fra Danisco og oliebaseret isopren - det er kun råmaterialet, der er forskelligt.

Goodyears mål med samarbejdet er visionen om, at mindske industriens indflydelse på miljøet ved at bruge vedvarende råmaterialer. Genencor har samme målsætning.

»Vi er nu kommet et skridt nærmere en tid, hvor bioraffinaderier vil
anvende biomasse til at fremstille en række værdifulde materialer, fra
biobrændsel og andre biokemikalier til bioplastik. Det signalerer, at vi ikke blot er banebrydende inden for teknologisk udvikling, men at vi også tilbyder brugbare alternativer og løsninger til den biobaserede økonomi,« siger Philippe Lavielle, direktør for forretningsudvikling i Genencor i en pressemeddelelse.

Udviklingsaftalen blev indgået mellem Daniscos Genencor-division og The Goodyear Tire & Rubber Co i september sidste år og planen er at produktet skal være kommercielt tilgængeligt i 2013.



11. mar 2009 kl 09:12

avatar

Kim Johannsen

Forskel på BioIsoprene og isoprene

--
Isopren kan forurene luften, ophobes i miljøet og er mistænkt for at være kræftfremkaldende...Goodyears mål med samarbejdet er visionen om, at mindske industriens indflydelse på miljøet
--

Jeg går ud fra, at den eneste forskel på BioIsoprene og isopren er råvaren, som isopren er fremstillet ud fra - henholdsvis biomasse og olie?! Så er der jo tale om det samme slutprodukt og dermed de samme skadelige egenskaber på helbred og miljø. Det skurrer derfor en anelse i mine ører, når artiklen kan læses, som om BioIsoprene er mindre sundhedsskadeligt end isopren. Er det kun mig, der er nærtagende?


11. mar 2009 kl 10:46

avatar

Mette Buck Jensen

Re: Forskel på BioIsoprene og isoprene

Hej Kim
Du har ret i, at rubrikken var vildledende. Det er nu rettet og den rette sammenhæng understreget i artiklen.
Tak for hjælpen.
-mette


11. mar 2009 kl 11:05

avatar

Peder Wirstad

Manglende sammenhæng!

Denne artikel - der altså plæderer for at bruge mad i stedet for et olieprodukt til syntetisk gummi - blev lagt ud bare 14 minutter før en anden artikel, der fortæller, at vi skal reducere dyrket jord i Europa, fordi dyrket jord kan slippe ud op til 30 t CO2 pr ha!!??

Har det aldrig slået redaktionens beslutningstagere, at man mangler noget, der binder tingene sammen?

Jeg mener selvfølgeligt ikke, at man skal censurere oplysninger. - Ja, jeg mener helle ikke engang, at man skal være ' for eller imod'.
Jeg mener, at man skala sætte tingene ind i en sammenhæng, så man giver sine læsere - og ikke mindst politikerne - en mulighed for at gøre valg.

Som det er nu, fodrer man bare publikum med løsrevne argumenter, der peger i alle retninger, og som derfor kan bruges til at "slå 'de andre' i hovedet med".

Mvh Peder Wirstad


11. mar 2009 kl 11:24

avatar

Inga Bach

Alternativ til oliebaseret økonomi

brugbare alternativer og løsninger til den biobaserede økonomi,« siger Philippe Lavielle

Der må være en fejl i citatet.


11. mar 2009 kl 11:32

avatar

Inga Bach

Re: Manglende sammenhæng!

Der bliver en voldsomt stigende efterspørgsel på biomasse til alverdens formål. Hvis ikke al dyrkbar jord på kloden skal pløjes op - med enorm udledning af CO2 til følge - skal biomasseproduktionen på det nuværende landbrugsarel øges markant. Det skal ske uden at den CO2, som er bundet i jordens organiske stof, frigives.

Det kan ikke nytte, at man kun tænker på biodiversitet i den lokale andedam. Hvis man ikke finder nogle bæredygtige globale helhedsløsninger, dør frøerne i andedammen pga. klimaændringer.


11. mar 2009 kl 11:33

avatar

Peder Wirstad

Re: Alternativ til oliebaseret økonomi

brugbare alternativer og løsninger til den biobaserede økonomi,« siger Philippe Lavielle

Der må være en fejl i citatet.

Jeg opfatter det som en sprogligt dårlig formulering.

Lavielle siger, at de har "fundet brugbare alternativer" - og mener med det tydeligvis til 'olisamfundet' - og samtidigt har de fundet brugbare løsninger til 'biosamfundet'

Mvh Peder Wirstad



11. mar 2009 kl 11:35

avatar

Peder Wirstad

Re: Re: Manglende sammenhæng!

Hvis man ikke finder nogle bæredygtige globale helhedsløsninger, dør frøerne i andedammen pga. klimaændringer.

Så kommer der måske krokodiller i stedet? :-)


11. mar 2009 kl 13:04

Allan Astrup Jensen

isopren er ikke giftigt

Isopren og isoprenafledede stoffer er vigtige naturstoffer i planteriget. Isopren er ikke klassificeret som giftigt og bør ikke omtales i vendinger, som om det var særligt farligt. Det er det ikke. Og der er naturligvis ingen forskel mellem isopren fremstillet udfra olie/gas eller biomasse, bortset fra andelen af carbon-14.


11. mar 2009 kl 13:35

avatar

Peder Wirstad

Re: isopren er ikke giftigt

Isopren er ikke klassificeret som giftigt og bør ikke omtales i vendinger, som om det var særligt farligt. Det er det ikke. Og der er naturligvis ingen forskel mellem isopren fremstillet udfra olie/gas eller biomasse, bortset fra andelen af carbon-14.

Har du da ikke snart forstået, at alt, der ikke har groet 'i naturen' - og mest muligt upåvirket af mennesker - er giftigt?
Nu er kul og olie jo også det, men det skal jo - bl.a. iflg. bionynamikerene - være høstet og komposteret korrekt iht sol- og månefaser. - Ellers mister det sin livskraft og er da at betragte som skadeligt. ;-)

Mvh Peder Wirstad


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.