Nasa har sendt kopivarer i rummet
Problemet med kopivarer er ifølge Nasa så stort og omfattende, at det forsinker store rumprojekter i månedsvis - og til tider ender kopivarerne endda ude i rummet.
Nasa fandt sidste år kopivarer i Kepler-rumteleskop, som måtte udskiftes inden opsendelsen. (Foto: Nasa)
Læs også
Læs mere om
Nasa og den amerikanske fly- og rumindustri kæmper med et voldsomt stigende problem med kopivarer, som Nasa ofte først identificerer efter de falske varer er installeret.
»Vi finder sent ud af at det er kopivarer, og ofte først når satellitten eller observatoriet er installeret og sidder i toppen af raketten - eller i værste fald efter de er kommet ud i rummet,« sagde Nasa’s fungerende direktør, Christopher Scolese, under en høring i sidste uge i Senatets komité for videnskab og teknologi.
Christopher Scolese oplyste ifølge Bloomberg News, at Nasa har kæmpet med problemet i årevis, men at det på det seneste er vokset kraftigt.
Det seneste tilfælde drejede sig om titanium-dele til det netop opsendte Kepler-planetteleskop. Kepler blev opsendt lørdag morgen med en Delta-raket fra Cape Canaveral rumcenteret i Florida.
I december måned blev firmaet Western Titanium Inc. og fire andre firmaer i San Diego anklaget for at udstede falske certifikater på titaniumdele, som er blevet brugt i Kepler og amerikanske F-15 og F-22 jagerfly.
Efter anklagerne undersøgte Nasa den titaniumholder, som fastgør Keplers kamera og andre titaniumdele i Delta-raketten. Nasa’s talsmand J.D. Harrington oplyser, at man fandt, at titaniumdelene bestemt opfyldte de krav, der var til dem, mens andre dele som også var kopivarer blev skiftet ud.
Opdagelsen af kopivarer i Kepler bidrog ifølge Christopher Scolese til en ni måneders forsinkelse i Keplers-opsendelsen.
Ud over kopivarerne i Kepler har Nasa fundet dele med falske logoer, og dele uden ledninger indeni. Nogle dele er affald fra firmaets fremstilling, som er stjålet, mens andre er lavkvalitetsvarer, som har fået falske firmalogoer fra kvalitetsfirmaer, og som ifølge Nasa efterfølgende bliver solgt til høje priser som kvalitetsvarer.
Markedet for kopivarer strækker sig fra batterier, cigaretter og over til computerchips. Nasa anslår, at markedet er vokset fra 33 milliarder kroner i 1982 til op mod 3.600 milliarder kroner i dag, og dermed udgør fem til syv procent af verdenshandlen.






