Anders er en tøsedreng
Af Claude Teisen-Simony ,
tirsdag 03. mar 2009 kl. 09:56
Tillykke til regeringen, den har netop gennemført en fornuftig stimuleringspakke. Det kan være godt nok! Man skal bare lade være med, at kalde det for en skattereform.
Rigtige mænd tør tage upopulære beslutninger.
For tiden kæmper lederne i danske virksomheder med eftervirkningerne af en totalt uansvarlig bobleøkonomi. De må dagligt tage upopulære beslutninger om lukninger og fyringer. Det er helt sikkert ikke sjovt. Men de er nødt til at vise ansvarlighed og have hår på brystet, for alternativet er at virksomhederne dør.
Omvendt med landets statsminister og hans tro væbnere. De har netop udvist:
- nul ansvarlighed
- nul hår på brystet
En skattereform er nemlig en reform af skattesystemet. Og det er der i høj grad brug for. Den bør minimum indeholde:
- nul efterløn
- nul rentefradrag
- nul grundskyld og ejendomsværdiskat
AFSKAF EFTERLØNNEN
Mange af de krumspring der er gjort i de seneste års politik er lappeløsninger fordi den borgerlige regering ikke har hår på brystet til at afskaffe efterlønnen.
Efterlønnen har i årevis været en bombe under dansk økonomi, men alle går omkring den, som katten om den varme grød. Nyrup gjorde forsøget, men tabte på det. Anders tør ikke!
Et krumspring er højere efterløn, ved at modtagerne venter med at rende rundt på golfbanerne i to år - eller mere.
Et andet krumspring var at få sænket topskatten, for at motivere danskerne til at tage ekstra fat. Dette som kompensation for, at der om få år mangler hænder på det danske arbejdsmarked. Manglen på arbejdskraft er en direkte følge af, at i titusindvis af friske og arbejdsduelige danskere - især i det offentlige - går på efterløn om få år. Og der er ikke nogen til at tage over efter dem.
Mange af dem der nu fyres i det private erhvervsliv, vil i løbet af de næste år blive omskolet til offentlige erhverv. Men så mangler arbejdskraften i det private erhverv, når økonomien igen rejser sig efter nedturen. Med ny overophedning til følge.
AFSKAF RENTEFRADRAG – og andre fradrag
Det er da utroligt at Hr. Gældfri skal betale mere i skat, fordi Hr. Gældsat har optaget en masse lån, og får fradrag for dem. Hvad vedkommer det Hr. Gældfri at Hr. Gældsat har taget lån til at købe både hus, sommerhus og stor bil? Det er ikke til fordel for samfundet! Det er kun til fordel for bankerne, som historisk ligger med et ganske betydeligt rentespænd til eurolandenes renter. Hr. Gældsat må altså selv ligge og rode med og tage ansvaret for sin egen gæld.
Ligesom alle andre mærkelige fradrag også skal afskaffes. Som f.eks. kørselsfradrag. Det må da væres folks egen private sag, at de vælger at bosætte sig langt fra deres arbejdsplads, for f.eks. at få en lavere husleje. Det skal samfundet og medborgerne da ikke rodes ind i.
AFSKAF GRUNDSKYLD OG EJENDOMSVÆRDISKAT
Det er da et helt nonsens system, at ejere af fast ejendom, skal betale skat af nogen penge de ikke tjener!
Som iværksætter, hvor jeg ikke tjente en rød reje, har jeg oplevet:
- at skulle betale skat af de penge jeg ikke tjente, men var nødt til at tage ud til at leve for.
- betale høj skat af mit hus, selvom det kun bidrog med udgifter – ingen indtægter.
Lad os da betale skat af gevinsten af vores faste ejendom, når gevinsten er realiseret ved et konkret salg. Ligesom det indtil nu er sket ved salg af mange andre gevinster, såsom aktiesalg og virksomhedssalg. Men det vil regeringen åbenbart også lave om på – til det værre. Se ”Konservative mere socialister end socialdemokraterne: http://ing.dk/artikel/96619.
Tænk hvad det kan spare samfundet, hvis alle fradrag og ejendomsvurderinger fjernes. Tænk hvor let det bliver at administrere skattesystemet og på alle de offentlige kontrolmedarbejdere der kan spares væk. Her er måske en af nøglerne til en forøgelse af arbejdsstyrken.
Det bedste ville så være at indføre et helt enkelt skattesystem med ”flad skat”, altså en skatteprocent på hver tjent krone uanset høje eller lave indtægter
Det er dog nok ikke realistisk i Danmark, her vil det være fint med:
- høj bundgrænse
- lav bundskat
- moderat topskat
Let og overskueligt, idet man altid ved, hvor mange penge man får i hånden, af hver krone man tjener. Nu er det helt uoverskueligt for de fleste.
Så kan man få danskerne ud at arbejde, for de skal selv betale deres gæld og den levestandard de vælger.
Masser af sort arbejde vil blive hvidt.
Og iværksætteriet vil blomstre.
Men Anders er en tøsedreng, han tør ikke!
An eye for ideas
Claude