Jeg venter til han hæver gevindsten til "one billion dollars"
Jeg venter til han hæver gevindsten til "one billion dollars", for penges værdi er ikke i dag hvad de var i 60'erne.
Kender du James Randi? Det gør du sikkert; han er en amerikansk tryllekunstner, der især er kendt for anvendelsen af naturvidenskabelige metoder til at afsløre folk, der påstår at have overnaturlige evner. Specielt har han udbudt en præmie på 1 million dollars til en person, der i en grundigt kontrolleret videnskabelig test kan bevise, at han eller hun har de påståede evner.
Randi er begyndt at videoblogge, og det er interessant. Manden har humor, er en medrivende fortæller, og så er han en fremragende formidler af naturvidenskabens metoder og tankegange. Se for eksempel denne video, hvor Randi gennemgår, hvad man kan kalde find-vand-med-pilekvist-effekten:
Interessant og spændende, og måske et lille indblik i den menige amerikaners forståelse af videnskabelige metoder. Hans forsøg på at foretage forsøget i blinde er i hvert fald lidt komisk.
Muligheden for at vinde Randis præmie på 1 million dollars udløber for øvrigt om et år, den 6. marts 2010. Men så har præmien også være udlovet siden midten af 1960'erne, uden at én eneste person har kunnet klare testen. Har du en demonstration, der kan vinde Randis penge, må du hellere se at få indsendt en ansøgning!
Se flere "James Randi speaks"-videoer på YouTube. Tak til The Bad Astronomer for tippet.
Jeg venter til han hæver gevindsten til "one billion dollars", for penges værdi er ikke i dag hvad de var i 60'erne.
24. feb 2009 kl 11:18
Værre er det når regeringer begynder at bruge teknologi til at skabe en falsk messias.
HAARP står for High-Frequency Active Auroral Research Programme, højfrekvent aktiv nordlys forskningsprogram.
HAARP sender en fokuseret og styrbar elektromagnetisk stråle op i den øverste del af atmosfæren. Det er en avanceret model af et ionosfærisk varmeapparat (Ionosfæren er det elektrisk ladede lag omkring jorden. Det varierer mellem ca. 65 km og 1000 km over jordens overflade). Enkelt udtrykt, så er HAARP udstyret som et omvendt radioteleskop, antennerne sender et signal ud i stedet for at modtage det. HAARP er en prøveopstilling af en superkraftig radiobølgeudsendelses teknologi, som hæver dele af ionosfæren ved at sende en fokuseret stråle derop og derved opvarme de nævnte områder.
http://www.youtube.com/watch?v...EFaE
24. feb 2009 kl 12:16
Jeg vil gerne påpege at den såkaldte 1$ milllion gevinst er i "Bonds".. ikke kontanter, det gør en stor forksel.
Jeg vil gerne påpege at den såkaldte 1$ milllion gevinst er i "Bonds".. ikke kontanter, det gør en stor forksel.
24. feb 2009 kl 12:41
Værre er det når regeringer begynder at bruge teknologi til at skabe en falsk messias
24. feb 2009 kl 13:20
- du mener vel: HVIS de begyndte....? Men kunne du ikke udbygge din 'Messias-hypotese' en smule??
24. feb 2009 kl 13:28
Jeg vil gerne påpege at den såkaldte 1$ milllion gevinst er i "Bonds".. ikke kontanter, det gør en stor forksel.
Er du sikker? Som jeg forstår det, får man udbetalt pengene.
James Randi Fonden har godt nok pengene liggende i form af obligationer i øjeblikket, men de kan vel indløses, hvis præmien skal udbetales.
---Klaus
24. feb 2009 kl 13:37
Du kan læse om Project Blue Beam her:
Jurassic Park was released to push the theory of evolution.
the Soviets have manufactured the advanced computers and have programmed them with the minute psychological particles based upon their studies...
This page was last modified 07:36, 19 February 2009
24. feb 2009 kl 14:00
- det forekommer 'noget' 'kreationist'/'konspirations'-præget (= RET fantasifuldt!), fx.
The first $10,000 of the prize money will be paid by check ... immediately upon successful demonstration of the claim. Arrangements will be made with Goldman Sachs to liquidate the remaining $990,000 and present it to the winner within ten days
24. feb 2009 kl 14:33
[om Project Blue Beam]
Dét er fandme sjovt! :D
Godt at der stadig findes folk der taler om hemmelige organisationer og regeringernes tankestyringsstråler i disse ellers så velinformerede tider! Hvordan skulle sølvpapirsfabrikanterne dog klare sig uden jer? :)
Har I nogensinde tænkt over at alle de udspekulerede konspirationsteorier om regeringernes tankestyrende stråler, måske er udtænkt af selvsamme sølvpapirsfabrikanter? Bare for at sælge mere! De skurke! :)
24. feb 2009 kl 15:00
Godt at der stadig findes folk der taler om hemmelige organisationer og regeringernes tankestyringsstråler i disse ellers så velinformerede tider! Hvordan skulle sølvpapirsfabrikanterne dog klare sig uden jer? :)
24. feb 2009 kl 15:08
Den eksisterende viden om hvordan elektromagnetiske bølger påvirker kroppen og hjernen er meget begrænset
24. feb 2009 kl 15:25
The first $10,000 of the prize money will be paid by check ... immediately upon successful demonstration of the claim. Arrangements will be made with Goldman Sachs to liquidate the remaining $990,000 and present it to the winner within ten days
Præcis. Man får et forskud med det samme, og så får man resten, når obligationerne er solgt. Men stadigvæk: Pengene udbetales kontant.
---Klaus
24. feb 2009 kl 15:32
Men mon der ikke skulle være bedre steder at udforske dette end oppe i ionosfæren
De obligatioerne er 1$ milion VÆRD, det vil ikke sige at det er 1$ million i kontanter.
Om pengene ligger i det ene eller det andet, så skulle man mene, at det stadig burde være interessen alene, der skulle drive en til at bevise sin påståede evner eller nisse tro, men den er åbenbart ikke til stede, også selv om man har muligheden for at blive millionær.
Mon ikke det hænger sammen med, at den sidste idiot ikke er født endnu og at dem der bedriver denne form for hokus pokus, malker denne evigt selvforsynende store gruppe af idioter, for endnu større summer end en sølle million?!
26. feb 2009 kl 12:40
Jo præcist derfor er der endnu ingen der har vundet.
Alle dem der påstår at de kan noget overnaturligt er groft sagt delt i 2 grupper:
1) Dem der selv tror på at de kan noget og dukker op hos Randi og bliver testet (og fundet 'for lette') men som oftest ikke har haft nogen ærlig indkomst på deres 'evner' og
2) Dem der udemærket selv ved at de ikke kan noget overnaturligt, men som tjener milioner på at påstå det og som selvfølgelig ikke vil testes (tænk Juri Geller)
26. feb 2009 kl 14:24
Mon ikke det hænger sammen med, at den sidste idiot ikke er født endnu og at dem der bedriver denne form for hokus pokus, malker denne evigt selvforsynende store gruppe af idioter
26. feb 2009 kl 15:47
Mon ikke det hænger sammen med, at den sidste idiot ikke er født endnu og at dem der bedriver denne form for hokus pokus, malker denne evigt selvforsynende store gruppe af idioter, for endnu større summer end en sølle million?!
26. feb 2009 kl 16:07
Jeg prøvede faktisk det der med metalstængerne hjemme i mine forældres gårdsplads engang. Der var faktisk en eller anden effekt når jeg krydsede gårdspladsen som passer meget godt med at grundvandet løber lige igennem midten af gårdspladsen hvor drikkevandsbrønden i øvrigt også er placeret.
Det var langt fra så tydeligt som på videoen ovenfor, men der var alligevel en antydning af at mtalstængerne ville krydse hinanden.
...Var det indbildning? ...hmm det ved jeg ikke. Det kan da godt være.
26. feb 2009 kl 17:32
Ideomotor-effekten er så besnærende, at de fleste kan lade sig snyde af den:
http://www.skepdic.com/ideomot...html
Det kan anbefales at teste sine evner på et sted, hvor man ikke allerede har en grund til at formode, at man ved, hvor diverse vandrør eller lignende ligger.
En simpel test af pilekvisten/metalstængerne er at alliere sig med nogle venner med flere (uigennemsigtige!) identiske flasker (eller lignende) med og uden vand. De kan evt. også tildækkes med et klæde for at skjule, om de er fulde eller tomme. Først tester man med fuld viden om, hvilke flasker der indeholder vand. Dernæst får man en af vennerne til at bytte om på flaskerne, hvorefter man prøver igen. Eventuelt bør den, der opstiller flaskerne, forblive uden for lokalet for ikke at komme til at give ufrivillige tegn til testpersonen.
Når det viser sig, at man sagtens kan få pilekvisten til at give udslag, når man ved, hvor der er vand, men ikke, når man ikke gør, har man oplevet ideomotor-effekten.
Men hvis man stadig er i stand til at finde vandet, når man ikke på forhånd ved, hvor det er, bør man skynde sig at blive testet med henblik på dollar-millionen! :-)
Jeg vil tro, at man desuden også kan komme på forsiden af Ingeniøren!
I Danmark plejer kvistgængere at søge efter de ikke-eksisterende jordstråler, som kun lader sig finde via kvistgang! :-)
26. feb 2009 kl 20:56
James Randis artikel om ønskekviste og ideomotor-effekten findes i øvrigt i dansk oversættelse:
http://www.skeptica.dk/2005/ra....htm