Flymekanikere: Danske piloter snyder med logning af flyfejl
Danske piloter ”glemmer” også at notere flyfejl på rette tidspunkt, lyder det nu fra formanden for de danske flymekanikere.
Dette dæk er blevet kørt ud til take-off og fløjet videre af europæiske piloter, som vidste, det var i stykker. Passagererne fik sig en ekstra tur i et fly, der burde have været repareret. Men det fik de aldrig at vide. (Foto: AEI)
Læs også
-
Luftfartsvæsen sylter undersøgelse af sjusk med flysikkerheden
-
Mekanikere: Luftfartsmyndighederne har ansvaret for fremtidige ulykker
-
Kritik af flysikkerheden rammer dansk luftfartsvæsen som en boomerang
-
EASA: Ja, piloter bryder reglerne og registrerer flest fejl på hjemturen
Læs mere om
Piloter på danske fly snyder med sikkerhedsregistreringerne helt på linje med piloter fra andre EU-lande. Sådan lyder kritikken nu fra flymekanikernes formand i København.
Kernen i problemet kaldes "late logging", som kan forekomme, når der undervejs på en tur opstår fejl på flyet. Piloterne har så pligt til at indføre fejl i flyets logbog med det samme.
Men det krav bliver ikke altid overholdt, lyder det nu fra formanden for de københavnske flymekanikere, Henrik Nipper, som har været flymekaniker i 28 år. Han siger:
»Det foregår også i Danmark. Vi har også været bekendt med, at fejlene er blevet skrevet på tilbageturen. Det er forekommet i denne branche i hvert fald i de snart tredive år, hvor jeg har været i den. Så det er ikke nyt for os.«
Omfang af late-logging i Danmark er ikke kendt
Selv om et fly rent statistisk må fejle lige ofte på udture og på hjemture, så viser europæiske logbøger, at 85-90 procent af alle flyfejl registreres på hjemvejen, har de europæiske flymekanikeres organisation tidligere sagt.
Tilsvarende danske tal kendes ikke, fordi Statens Luftfartsvæsen indtil videre ikke har ønsket at undersøge danske flyselskabers logbøger.
Hvis ikke en mekaniker opdager den sene registrering og protesterer tilstrækkelig højlydt, kan en sen registrering holdes fuldstændig skjult.
I resten af Europa er snyderiet dokumenteret af flymekanikernes europæiske organisation, AEI. Tunge passagerfly er for eksempel gået i luften med halvt gennemskårede dæk.
Piloternes foreningsformand, Mogens Holgaard, har tidligere i en artikel på ing.dk givet udtryk for, at hvis der forekommer sene logninger, så er der udelukkende tale om banale ting, som spildt chokolademælk på sæderne. Sådanne fejl skal nemlig indføres i logbogen ved siden af de mere alvorlige fejl.
Mekanikere står gerne frem
»Der er ikke kun tale om chokolademælk - det er reelle problemer. Det vi ved, er, at vores folk ude på de store værksteder, de siger altså fra over for det. De vil ikke være med til at springe over, hvor gærdet er lavest,« siger Henrik Nipper.
De protesterer altså?
»Ja, de går ikke ud og releaser et fly, som ikke er i orden.«
Men du har altså eksempler på flymekanikere, som har nægtet at være med til late logging?
»Ja, jeg kunne måske også finde nogen, der ville træde frem med en aktuel sag, hvis det var nødvendigt.«
Henrik Nipper lægger samtidig vægt på, at sikkerheden er bedre i Danmark end flere andre steder i Europa.
»Der er en rimelig høj moral blandt medlemmerne og en god grunduddannelse,« siger han.
Henrik Nipper gør opmærksom på, at piloterne som alle andre gerne vil helskindet hjem hver dag. Men gråzonen, hvor en flyfejl måske ser tilforladelig ud i nogle piloters øjne, men ikke i andres, ligger i et ukendt ingenmandsland, som endnu ikke er undersøgt i Danmark.






