Finanskrise stopper skyskraberne
Verdens højeste tårn, det saudiarabiske Kingdom Tower i Jeddah, har stødt toppen mod finanskrisen.
Læs også
Læs mere om
De højtflyvende planer om at bygge himmelstræbende skyskrabere rundt omkring i verden ramler. Med den globale finanskrise findes risikoviljen ikke længere.
Verdens højeste tårn, Saudiarabiens Kingdom Tower i Jeddah er, ifølge New Civil Engineer, det seneste eksempel på, at arbejdet med et af de kilometerhøje tårn bliver stoppet på grund af manglende likvider.
Kingdom Tower, der efter planerne skulle have været 1,6 km højt, er netop blevet lagt på hylden på grund af finanskrisen.
Den nyhed kommer efter lignede beslutninger om Dubai’s 1 km høje Nakheel Tower, det 415 meter høje Chacago Spire og Moskvas 612 meter høje Russia Tower.
Beslutningen om at stoppe byggeriet i Jeddah kommer efter, at entreprenøren, Kingdom Holding, kunne melde om 46 milliarder kroner stort tab i det fjerde kvartal af 2008.
Det rådgivende ingeniørfirma, Bechtel, der arbejdede med at projektere tårnet, har afsluttet sit arbejde på projektet.






