/elektronik

Svenske laserpinde bliver forbudt efter politichikane

Svensk politi er træt af at blive blændet af laserlys fra kåde bilister, og nu har politikerne forbudt alle 5 mW.

Af Kent Krøyer, torsdag 12. feb 2009 kl. 14:54

I Sverige er det siden 1. februar forbudt at benytte kraftige laserpegepinde på offentlige steder og i skolegårde.

Men i modsætning til de fleste andre lande, der pusler med forbud mod de blændende stråler, så er det ikke flytrafikken, svenskerne er bekymret for. Det er politiet.

Svenske politifolk bliver i stigende grad generet af folk, der finder det sjovt eller nyttigt at gøre politifolk ukampdygtige ved at blænde dem.

Senest skete det i sidste uge i Lomma, hvor politi og ambulancefolk blev blændet af laserlys fra en modkørende bil, skriver det svenske magasin Ny Teknik.

Den svenske strålesikkerhedsmyndighed, SSM, kender foreløbig ikke til eksempler på, at laserlys er blevet rettet mod landende fly, sådan som det er sket i Danmark og flere andre lande.

Det svenske forbud retter sig mod laserpegepinde med effekter over 5 mW. Det betyder, at de små pegepinde, som bruges i auditorier, stadig er lovlige. Disse skal dog være mærket med Laserklasse 1 eller 2.



12. feb 2009 kl 15:45

Tommy Sand Jensen

Hvem finder på at gøre den slags!?

Det er totalt absurd, at folk slipper fra at blænde andre med laser-lys. Og så politifolk og piloter i aktion!

Jeg mener ikke, forbud mod stærke lasere er nødvendigt, der skal bare stærkere konsekvenser på bordet ved denne type opførsel.
Måske afbrænding af egne hornhinder med egen laser.


12. feb 2009 kl 18:43

Daniel Nielsen

Re: Hvem finder på at gøre den slags!?

Og spytter man på andre, skal man drukne i snot.


12. feb 2009 kl 20:16

Søren Weber

Re: Re: Hvem finder på at gøre den slags!?

I er sørme opfindsomme. Jeg tør slet ikke tænke på, hvad der skal ske med folk, der skider på andre ;-)


12. feb 2009 kl 20:20

Bjarke Mønnike

Hvad er en....

...."svensk laserpind"?

På min står der Made in Taiwan!


12. feb 2009 kl 22:32

Jørgen Lund

"Made in Taiwan"


Bjarne, det er helt undtagelsesvist dejligt med virkelig intelligent humor.


13. feb 2009 kl 10:50

Tommy Schouw Rasmussen

betragt det som "angreb"

Hvis man blænder en politibetjent med en laser, så er man teknisk set igang med et overfald med afstandsvåben, så må politiet også gerne bruge deres afstandsvåben... aka. skyd idioterne.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.