/byggeri

Forskere: Kæmpe dæmning satte gang i jordskælv i Kina

Det altødelæggende jordskælv, som rystede Kinas Sichuan provins i maj, var muligvis skabt af 315 millioner ton vand i et kæmpe reservoir, mener forskere.

Af Marie Brogaard, fredag 06. feb 2009 kl. 14:21

Jordskælvet i Kinas Sichuan provins var muligvis menneskeskabt. Vandet i en kæmpe dæmning, som ligger kun 5,5 kilometer fra jordskælvets epicenter, kan have skubbet til de tektoniske plader og på den måde sat jordskælvet i gang, mener kinesiske forskere.

De 315 millioner ton vand kan have påvirket både tidspunktet for jordskælvet og dets styrke forskerne på Sichuan Geology and Mineral Bureau mener, at det enorme pres fra vandet skabte en serie af revner. Det endte ud i jordskælvet, som målte 7,9 på richterskalaen og kostede 80.000 mennesker livet.

»Der har været mange tilfælde, hvor et vandreservoir har sat gang i jordskælv. Dette jordskælv var meget usædvanligt for området,« siger Fan Xiao, som er chefingeniør for det regionale geologi forskningsteam på Sichuan Geology and Mineral Bureau, til bureauets hjemmeside nowpublic.com.

Selv om Sichuan provinsen er kendt for at være plaget af jordskælv, er det meget usædvanligt med at så voldsomt skælv. Ifølge forskerne har der aldrig været jordskælv, som har målt over 7 på richterskalaen.

De kinesiske myndigheder har været advaret om risikoen ved at bygge så store dæmninger i områder med stor tektonisk aktivitet, men de har vendt det døve øre til, fortæller Fan Xiao.

Regeringen benægter da også, at vandreservoiret skulle have påvirket jordskælvet.



06. feb 2009 kl 15:50

Daniel Nielsen

Firs tusinde

Og var mange døde som følge af Tvillingenetårnenes nedrivelse?


06. feb 2009 kl 16:10

avatar

Peter Ole Kvint

Mindre jordskælv

Hvis man udløser et jordskælv, så bliver det mindre end det som ville komme senere.

Når så mange døde. så skyldes det den måde hvor på man bygger. Når man spare på både sten, jern og cement, så er der ikke så meget der kan holde til noget.


06. feb 2009 kl 18:00

Ole Kjeldgaard

Re: Firs tusinde

Og var mange døde som følge af Tvillingenetårnenes nedrivelse?

Temmelig meget off topic, men det var jo 2800 amerikanere. Det er jo noget helt andet. Lige som israelere tæller de jo med en faktor 100. :-((


06. feb 2009 kl 20:18

Daniel Nielsen

Re: Re: Firs tusinde

Jeg prøver blot at pointere mediernes og politikkernes (terror og) hjernevask af befolkningen. Hele verdenen stod stille da 3000 amerikanere døde (og mange andre ting efterfølgende, der er en konsekvens deraf).

Jeg kender kun til dette jordskælv, hvor der siges at være 80000 omkomne, ved et tilfælde.


07. feb 2009 kl 00:07

Claus Madsen

1-X til ytringsfriheden

Hvis man skal fremhæve et positivt aspekt ved denne historie, er det at kinesiske forskere åbenbart tør at sige højt at det var dæmningens (dvs. styrets) skyld.


08. feb 2009 kl 11:55

Iver Sørensen

Hvor meget skælv kan dæmningen klare ??

Når vi ser de voldsomme ødelæggelser et jordskælv kan forårsage på bygninger og i landskabet er det nærliggende at tænke på hvad der kan ske med en dæmning der er udsat for så stort et vandpres hvis den rammes af et stor jordskælv med 7 på R.skalaen .
Uanset hvor kraftig dæmningen er bygget vil den ikke kunne klare en breddeforøgelse i overliggende og underliggende landskabsstruktur .


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.