Boeing-aftale giver helt nye muligheder for danske elektronikvirksomheder
I lang tid har regeringen og danske virksomheder arbejdet for at komme med i udviklingen af fremtidens jagerfly JSF-35. Men nu siger flere danske elektronikvirksomheder, at en ordre med Boeing på Super Hornet giver helt nye muligheder.
Multimedia
Video:
Ud at flyve med Boeings F/A-18 Super Hornet
Fakta
Tema
Læs også
-
Motorerne på Boeings kampfly tabte kraft før styrt i villakvarter
-
Boeing i dansk fly-offensiv: Vi har 40.000 timers kamperfaring
Læs mere om
Inden sommer forventes regeringen at træffe beslutning om køb af nye kampfly, som afløser for de alderstegne F-16 kampfly.
Oprindeligt var kandidaterne svenske Saab med Gripen, Eurofighter og Lockheeds Joint Strike Fighter JSF-35. I dag er Eurofighter ude og den ledige plads er overtaget af Boeing, der med F-18 Super Hornet er deres bud på, hvad der bør være det danske luftvåbens foretrukne kampfly.
Som et sidste forsøg på at overbevise den danske regering om fordelene ved at vælge Super Hornet, har Boeing valgt at flyve to Super Hornets til Danmark i denne uge, så blandt andet repræsentanter for dansk erhvervsliv kan med selvsyn se, at der er tale om et fly, der eksisterer og kan løse opgaver.
»Jeg ser store muligheder i, at valget falder på Boeing. Vi kommer jo nok ikke til at levere noget, der kommer til at sidde i de danske fly, men Danmark vil jo stadig være underlagt en købsklausul, der betyder, at en væsentlig del af købsprisen skal placeres som ordrer i danske virksomheder, så jeg ser store muligheder for at danske virksomheder kan drage fordel heraf,« siger administrerende direktør i Systematic, Michael Holm.
Systematic har allerede et samarbejde med Boeing, og Michael Holm oplyser videre, at han i den nærmeste fremtid tager en uge til Boeing for at se nærmere på mulige samarbejdsområder, der kan komme på tale, hvis regeringen vælger Boeing.
Også i Terma, der er en anden af de danske underleverandører til den amerikanske forsvarsindustri, er der tillid til, at en ordre til Boeing vil være nyttig.
»Om det bliver meget mere, skal jeg ikke kunne sige, men fordelen ved at få et samarbejde med Boeing er, at det jo er er et selskab med en langt større produktportefølje, hvilket også indebærer civile fly, så på den måde er et samarbejde med Boeing selvfølgelig meget interessant,« siger administrerende direktør i Terma, Jens Måløe.
Han mener dog, at det er alt for tidligt at sætte tal på, hvor stor betydning en Boeing-aftale kan få for Terma.
Udviklingsdirektør for Boeings kampflyenhed Tom Belll benyttede præsentationen af de to kampfly til at lægge afstand til både JSF og Gripen, der endnu er under udvikling.
»Vi står her med et fly, der er operativt, der aldrig har lidt et tab i tjeneste og som der til data er bygget 380 eksemplarer af. Vi kan love at levere til tiden, til specifikationern og inden for det aftale budget,« sagde han.
Den samlede inkøbsramme for de nye kampfly er sat til godt 20 milliarder kroner, men Tom Bell vil ikke afsløre, om den danske regering slipper billigere end de omkring 300 millioner kroner som et enkelt fly koster på Boeing prisliste.
Der har dog været en række spekulationer i pressen om, at den pris som den danske regering skal betale for de nye fly, der indkøbsmæssigt ligger i størrelsesordenen 20 milliarder kroner.
»Det vil ikke være høfligt at diskuttere priser i pressen, så den snak tager vi med den danske regering,« siger Tom Bell.







