/energi

Nazi-ubåd fyldt med kviksølv skal fjernes med kæmpe gribeklo

Stik imod myndighedernes anbefaling har den norske kystminister besluttet at hæve vraget af den tyske ubåd U-864. Et hollandsk firma vil smide ubåden over i en beholder med en enorm gribeklo.

Af Thomas Djursing, fredag 30. jan 2009 kl. 14:51

Kystbefolkningens bekymringer for kviksølvudslip fra den tyske ubåd U-864 har gjort så stort indtryk på den norske kystminister Helga Pedersen, at hun stik mod Kystverkets råd har besluttet at få hævet ubåden.

Norske Veritas har ellers undersøgt 15 forskellige forslag til bjergning og tre forskellige forslag til overdækning, og konklusionen lød, at bjergning medfører en større risiko for miljøet end overdækning.

Det hollandske firma Mammoet Salvage, der tidligere har hævet ubåden Kursk, er blevet sat på sagen og skal bruge en milliard kroner på at fjerne ubåden og overdække den forurenede havbund.

Når ubåden skal hæves, sænker selskabet en gribeklo ned over vraget og løfter det over i en beholder, som derefter hejses op af vandet.

U-864 har allerede forurenet 30.000 kvadratmeter havbund, fordi en del af skibets 67 tons kviksølv siver ud. Ombord findes også 27 torpedoer, granater, bunkerolie og ligene af 73 døde sømænd.

Ubåden blev sænket den 9. februar 1945 af den britiske ubåd HMS Venturer, da den var på vej til Japan med kviksølv.

I 2003 blev vraget opdaget af norske fiskere, og hurtigt blev myndighederne klar over, at kviksølv sivede ud fra skibet.

Robotter er tidligere blevet sendt ned for at grave vraget fri, men arbejdet måtte opgives, fordi ubåden begyndte at bevæge sig.

Under arbejdet blev der fundet en af skibets stålbeholdere med kviksølv. Tæringen siden Anden Verdenskrig havde resulteret i, at tykkelsen på flasken var faldet fra de oprindelige fem millimeter til en millimeter.



30. jan 2009 kl 15:23

avatar

Uffe R. B. Andersen

Bjærgning...

- hedder det på dansk. I øvrigt synes jeg formuleringen "Et hollandsk firma vil smide ubåden over i en beholder med en enorm gribeklo." i artiklens underrubrik virker respektløs overfor artiklen - man bruger ikke et ord som "smide" i den sammenhæng.


30. jan 2009 kl 18:03

Mads Westerback

Re: Bjærgning...

- hedder det på dansk. I øvrigt synes jeg formuleringen "Et hollandsk firma vil smide ubåden over i en beholder med en enorm gribeklo." i artiklens underrubrik virker respektløs overfor artiklen

Var artiklen uforståelig? I så fald er det da fint at du ytrer din holdning, men jeg kan ikke se hvorfor det er noget at diskutere i et forum? Du bør da sende en mail til den pågældende journalist og give ris/ros på den måde.


30. jan 2009 kl 18:24

Jørgen Nilsson

Kviksølv

Er der nogen, som kunne oplyse mig om, hvad alt det kviksølv skulle bruges til.
Hvorfor var det så vigtigt, at de ville bruge en af de tilbageværende u-både til en så risikabel rejse - angiveligt til den anden side af kloden.
På forhånd tak.


30. jan 2009 kl 18:32

Tyge Vind

Sprogbrug

Overskriften:
"Nazi-ubåd fyldt med kviksølv skal fjernes med kæmpe gribeklo"
kan give indtrykket af at både ubåd og kviksølv kan fjernes, dvs forsvinde.

Når det gælder så farlige sager, synes jeg man må være omhyggeligere med sproget:
KVIKSØLV KAN IKKE FJERNES, det kan flyttes og indgå i kemiske forbindelser, men aldrig forsvinde.

Hvad skal man gøre med 67 000 kg Hg i Norge?

Det er radioaktive stoffer, som har en halveringtid og med tiden omdannes til andre grundstoffer, dvs forsvinde, kan man måske sige.

Mvh Tyge


30. jan 2009 kl 18:35

Claus Madsen

Re: Kviksølv

Før i tiden blev det anvendt til at lave knaldkviksølv.
Det er et følsomt sprængstof der blev anvendt til detonatorer og fænghætter i patroner.

Det er mit bedste bud af japanerne har haft en desperat mangel på kviksølv til det formål og bedt tyskerne om hjælp.


30. jan 2009 kl 19:00

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Re: Kviksølv

Før i tiden blev det anvendt til at lave knaldkviksølv.
Det er et følsomt sprængstof der blev anvendt til detonatorer og fænghætter i patroner.

Og ikke mindst: batterier.

Poul-Henning


30. jan 2009 kl 22:20

Bo Jacoby

Re: Sprogbrug

En god artikkel med en svag overskrift. Jeg bryder mig heller ikke om betegnelsen 'nazi-ubåd'. Det er en tysk ubåd. Der findes ikke nazistiske ubåde eller kommunistiske raketter eller kapitalistiske hangarskibe eller katolske bomber eller muslimske landminer.


31. jan 2009 kl 10:26

Leif Neland

Re: Re: Sprogbrug

En god artikkel med en svag overskrift. Jeg bryder mig heller ikke om betegnelsen 'nazi-ubåd'. Det er en tysk ubåd.

I en normal brødtekst vil jeg give dig ret.
Men der skal økonomiseres med pladsen i en overskrift.

Det er en tydelig betegnelse, ellers skulle der skrives "En tysk ubåd fra 2. verdenskrig".
En "Tysk ubåd" kan have en hvilkensomhelst alder.
På engelsk kunne det være "German ww2-sub", men "ww2" går nok ikke på dansk.

Og da de fleste, der er kommet ud over Tubaen Tobby-stadiet ved, at ting ikke kan ikke har følelser og holdninger (bortset fra den bolt, der sidder fast for at drille mig), er det klart at nazi- præfixet ikke har samme betydning som i "nazi-sympatør", men betyder "en ting fra nazi-tiden, der har været brugt til at fremme nazismen".

PS: Det kan være det var en god ide at lave to kommentar-faneblade under en artikel: En til indhold, og en til sproglige fanatikere :-)


31. jan 2009 kl 10:49

Uffe Kousgaard

Re: Re: Re: Sprogbrug

PS: Det kan være det var en god ide at lave to kommentar-faneblade under en artikel: En til indhold, og en til sproglige fanatikere :-)

Det hedder "et faneblad"

hilsen
fanatikeren :-)


31. jan 2009 kl 13:50

avatar

Tine Andersen

Re: Re: Re: Sprogbrug Helt OT


Tubaen Tobby-stadiet

"Aldrig har jeg hørt en tuba spille solo"- tænk jeg troede, jeg ar den eneste, der var vokset op med dén plade... Der kan man bare se! :-)

Mvh
Tine- årgang 65


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk