Lego overtager Flextronics-fabrik i Ungarn
Som en del af Legos beslutning om at trække produktionen hjem, har selskabet netop overtaget Flextronics fabrik i Ungarn.
Hastighed. Der skal være kortere afstand fra idé til færdigt produkt. Et stykke Legolegetøj skal være 50 procent hurtigere færdigt. [foto: Lego]
Læs også
-
Lego fyrer produktionsgigant: Vores egne fabrikker skal lave klodserne
Læs mere om
Modsat de fleste andre industrivirksomheder har Lego besluttet at droppe brugen af underleverandører til at sørge for produktionen.
Som tidligere meddelt har Lego i den forbindelse opsagt samarbejdet med Flextronics og er i en løbende proces med at overtage produktionsfaciliteterne fra Flextronics verden over.
For nyligt gjaldt det aktiviteterne i Mexico, og nu har Lego også overtaget Flextronics produktionsanlæg i Nyiregyhaza i det østligste Ungarn.
»Vi har måttet konstatere, at vores samarbejde med Flextronics ikke har fungeret efter hensigten, hvorfor vi har besluttet at opsige aftalen,« siger forsyningsdirektør i Lego Niels Duedahl til Ing.dk/elektronik.
Med overtagelsen kommer yderligere 1100 medarbejdere ind i Lego-koncernen.
Lego besluttede i 2006 at outsource 80 procent af produktionen til Flextronics, men aftalen blev aldrig den gevinst for selskabet, som Lego havde håbet på, hvorfor Lego i 2008 droppede aftalen med Flextronics.
Siden har Lego overvejet, hvilke produktionsfaciliteter, som selskabet skulle køre videre med, og hvilke der skulle lukkes eller flyttes.
»Vi holder fast i, at produktionen skal ligge i lavtlønsområder som i Ungarn og i Mexico. Vi har desuden også besluttet at fastholde en produktion i Billund i Danmark, hvor vi har omkring 1000 medarbejdere,« siger Niels Duedahl.






