/byggeri

Ups, vores teori om hal-kollapset var forhastet

Arbejdstilsynets teori om at ulykken i Rødovre Kommunes ishockeyhal skyldes en regnefejl, var lidt forhastet, erkender tilsynschefen.

Af Birgitte Marfelt, fredag 23. jan 2009 kl. 09:23

Selv om Arbejdstilsynet i fredags havde en teori om, at årsagen til det sammenstyrtede dæk mellem den kombinerede tennis- og ishockeyhal i Rødovre skyldes regnefejl under projekteringen, så trækker den ansvarlige tilsynschef i Arbejdstilsynet i dag den vurdering tilbage:

»Det var vores umiddelbare reaktion, at ulykken skyldtes en regnefejl. Den reaktion var lidt forhastet,« erkender Arbejdstilsynets tilsynschef, Hasse Mortensen.

Onsdag i sidste uge styrtede 1500 kvadratmeter betondæk mellem de to haller ned. Ulykken skete under montering af betondækket mellem ishockey- og tennishal. Håndværkerne havde monteret hovedparten af de i alt 2.100 kvadratmeter, da betonelementer og spær styrtede sammen om to af de ansatte. En af dem faldt seks meter ned og brækkede et ben, en anden fik overfladiske knubs og skrammer.

I første omgang gik der rygter om, at det var en af de syv 36 meter lange og 5,5 tons tunge ståldragere, der rev betondækket med. Men det var det ikke, fastslog Rødovres stadsarkitekt, Bjarne Rieckmann, allerede tidligt overfor ing.dk. Han havde selv set ståldragerne ligge på deres plads på tværs af bygningen dagen før ulykken. Det var oven på ståldragerne, at betonelementerne var ved at blive lagt.

Årsagen er den manglende afstivning
»Vores undersøgelse følger alle spor,« fastslår Hasse Mortensen nu.

»Vi ser både på arbejdets udførelse og på planlægningen. Og vi har endnu ingen mistanke om, hvorvidt der er lavet fejlberegninger, fjernet afstivning, lavet dårlig planlægning eller afveget fra planen,« siger han.

Arbejdstilsynets tekniske undersøgelse af, hvorfor betondækket på den kombinerede ishockey- og tennishal styrtede sammen, er gennemført af det store jyske rådgivende ingeniørfirma, Midtconsult. Her er ingeniør Jens Meldgaard ikke i tvivl om hændelsesforløbet:

»Det er ikke EK Entreprises beregninger, der er noget i vejen med. Selve montagen er ok, indtil den vandrette stang bliver afmonteret. Det er netop, fordi den vandrette afstivning er afmonteret, at den vandrette søjlelængde bliver dobbelt så stor. Derved bliver kipningen meget forværret.«

Undersøgelsen fortsætter i flere uger
Arbejdstilsynet har ikke nogen egentlig teknisk afdeling, men råder over en række ingeniører med stor erfaring fra lignende sager, og så bliver der hentet ekstern assistance fra f.eks. Statens Byggeforsknings Institut eller Teknologisk, forsikrer Hasse Mortensen.

Nu er AT i færd med at samle materiale ind om alle dele af projektet og undersøge, hvilke spørgsmål, der stadig mangler svar på, fortæller Hasse Mortensen.

»Og når vi har en konkret mistanke om, hvad der er sket, beder vi muligvis politiet om at lave egentlige afhøringer, oven i dem de allerede har lavet,« siger Hasse Mortensen, der forudser, at det varer flere uger, før han har et overblik over, hvad der er sket og hvorfor.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.