/transport

Motor til medicinsk mikro-ubåd er klar

Science fiction-ideen om en mikroskopisk ubåd, som sejler rundt i menneskekroppen for at finde sygdomme, nærmer sig virkelighed. Nu er motoren konstrueret.

Klik for at se billedet i stort

Dette er ikke en mikro-ubåd, kun en mini. Men når engang, den lægevidenskabelige mikro-ubåd, som Isaac Asimov forestillede sig, bliver til noget - så er motoren nu klar til montering. (Foto: Wikipedia)


Læs også

Læs mere om

Dokumentation

Af Kent Krøyer, torsdag 22. jan 2009 kl. 07:47

Tre australske forskere har fremstillet en effektiv påhængsmotor, der er så lille, at den kan bruges til fremdrift, når engang den første mikro-ubåd bliver klar til at sejle rundt i menneskers blodårer.

Man kan tænke sig, at det skulle ske for at kikke efter sygdomme eller foretage små, kirurgiske indgreb. Den ide blev udforsket i filmen "Fantastic Voyage" fra 1966, hvor et hold læger i en miniubåd blev skrumpet og sendt ind i en forskers hjerne for at opløse en blodprop. Det var i øvrigt den berømte biokemiker og science fiction forfatter Isaac Asimov stod for filmens plot.

Den aktuelle ubådsmotor har en diameter på 250 mikrometer, svarende til det dobbelte af et menneskehår, og den yder 4,25 mikroWatt. Det skulle være tilstrækkeligt til navigere rundt i vener og pulsårer, mener forskerne.

En almindelig elektromotor kan ikke bygges i så lille et format. Derfor er den australske motor opbygget med piezoelektriske komponenter.

Der er heller ikke en almindelig skibsskrue, men en roterende spiral, som giver fremdrift i væske, når den vibrerer.

Så nu mangler forskerne bare at bygge resten af ubåden.

Men det er der faktisk allerede nogen, der har været i gang med længe. Det tyske firma Microtec har bygget på den slags fartøjer siden 1998.



22. jan 2009 kl 12:56

Christoffer Hansson

ikke for at hænge i detaljer...

...Men så vidt jeg ved plejer menneskehår at ligge på omkring 50-60 µm - men bevares, det er da noget småt stads.



22. jan 2009 kl 15:34

avatar

Michael Schade

Re: ikke for at hænge i detaljer...

Jo, men hvor vil de finde folk til at styre den?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.