Ny blog: Robin anmelder populærvidenskabelige bøger

Ingeniørens egen journalist Robin Engelhardt lancerer nu Bogblokken her på ing.dk, hvor han vil anbefale læserne populærvidenskabelige bøger - og også meget gerne modtage anbefalinger og anmeldelser.


Dokumentation

Af Julian Henlov, fredag 19. dec 2008 kl. 15:37

Fagbøger om naturvidenskab og teknologi er meget populære, men det kan være svært at danne sig et overblik over, hvad der kommer på markedet.

Det råder Ingeniørens journalist Robin Engelhardt, der er skrivende redaktør på Poly Science-siderne i avisen, nu bod på ved at lancere Bogblokken her på ing.dk.

I sin nye blog vil Robin anbefale populærvidenskabelige fagbøger til læserne, og han forventer, at læserne kan bidrage med deres egne anbefalinger, så bloggen bliver et samarbejde.

»Jeg har hverken tid eller energi til at læse alle de bøger, som jeg finder spændende. Men i det mindste kan jeg lave en omtale, gisne offentligt om deres kvaliteter, og så håbe at andre læsere melder sig og bidrager med egne observationer eller ligefrem anmeldelser,« siger Robin Engelhardt.

»Jeg ved ikke, om det kommer til at virke. Men man kan jo prøve. Jeg håber også, at vi kan få et rating-system op at stå, så bloggen i stadig højere grad bliver et fælles produkt med læserne, og for læserne,« siger Robin Engelhardt og fortsætter:

»En anden grund til, at jeg starter BogBlokken er, at universitetssystemet og fagbladene stadig ikke helt anerkender de populære formater som en del af det videnskabelige arbejde, hvilket jeg synes er synd og forkert.

Det er ofte netop i bøgerne, at man kan finde de lidt mere spekulative og geniale ideer, som ikke finder plads i fagartiklerne. Vilde tanker, skøre indfald eller bare velskrevne tekster har det svært i det etablerede system,« udtaler Robin Engelhardt.

Første indlæg handler om Lee Smolins bog ’The Trouble With Physics", som stiller nogle vigtige spørgsmål til fysikerstanden. Den diskuterer den teoretiske fysik og især strengteorien.

»Jeg er slet ikke ekspert på området, men håber, at læserne kan gøre mig klogere på sagen,« slutter Robin Engelhardt.

Du kan følge med i Bogblokken fra i dag. Klik på linket under artiklen for at gå til bloggen.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.