Med ønske om en glædelig elektrisk jul samt et fornuftigt nytår

Af Erik Herse,  torsdag 18. dec 2008 kl. 11:23

Firmajulefrokosterne er vel overstået, kravlenisserne har fundet deres vante pladser, julebag er lagt i kagedåse, de sidste gaver indkøbes og en række arbejdsopgaver på jobbet er afklaret. Så sænker julefreden sig over det ganske land og såvel børn om voksne glæder sig over julemad, juletræ og sang.

Finanskrisens førtids-juleudsalg med 20-30-40 procent rabatter fylder under juletræet. Og gad vide om ikke fladskærme, harddiskoptagere, bærbare, surroundanlæg, ipod’s , elektrisk legetøj mv. samt en lang række elektriske husholdningsapparater er havnet her.

Som de gode og dygtige ingeniører vi er, bortskaffer vi naturligvis straks de medleverede vejledninger og lignende. Programmering og eksperimentering kan begynde. Det kan ofte tage sin tid at få ”skidtet” til at fungere og såvel børn som samlevere bliver mere og mere utålmodige. Men som regel lykkes det da, at få gang i forbruget, ofte efter at have endevendt affaldsposen med det krøllede gavepapir for betjeningsvejledninger mv.

Så er det nytåret byder sig til med Dronningens tale, champagneknald, festfyrværkeri og nytårsforsæt. I den ny kalender står der 2009. Det bliver året, hvor Danmark skal vise resten af verden, hvad vi duer til bl.a. gennem COP15, og EU har netop vedtaget ambitiøse klimamål og er parat til yderligere at stramme op. Det skal vi naturligvis alle hjælpe til med.

Jeg vil på ingen måde foreslå nogen ikke at få glæde af de nyindkøbte elforbrugende apparater. Det vil være både synd og skam. Men jeg vil opfordre til, at vi bruge dem og i øvrigt alle vore andre energiforbrugende apparater fornuftigt. Og det kan vi hjælpe hinanden med bl.a. ved her i PowerPluggen at udveksle erfaringer.

Med dette blog-nytårs-forsæt vil jeg gerne ønske alle læsere, debattører, bloggere, redaktion og andet godtfolk en rigtig glædelig jul samt et godt nytår

Erik



18. dec 2008 kl 12:56

Paul Christiansen

Jeg har ofte tænkt på

Gad vide hvor meget mere vi kunne gavne klimaet, hvis vi nedlagde elsparefonden og i stedet brugte pengene på at få rene el-producenter.

Samtidig kunne en nedlæggelse af elsparefonden måske hjælpe med at få flyttet vælgernes primære fokus fra forbrugerleddet, og over på den måde vi producerer el på.

Man kunne nemt få den tanke at politikerne netop ikke ønsker al for meget fokus på den måde vi idag producerer el på her i landet.


18. dec 2008 kl 13:11

avatar

Claus Wøbbe

..

den tanke synes jeg da er svær at få. Hvorfor skulle gennemsnitspolitikeren ikke ønske for meget fokus på den måde vi producerer el på??

Politikernes afståen fra at gøre alle de politisk korrekte handlinger ("få så sat en masse vindmøller op NU!", "nedlæg vore kulkraftværker og erstat dem med vindmøller", "sæt højere afgifter på benzin") afspejler blot to forhold:

1) mange af de politisk korrekte handlinger er resultat af urealistiske opfattelser af, hvad der virker, og hvad der ikke virker. Særligt på den politiske venstrefløj er man rigtig gode til at udtænke sådanne uigennemtænkte forslag (á la parolerne om "ingen kemi i maden" o.lign.).

2) mange af disse handlinger har store konsekvenser, som gør dem svære for enhver levebrødspoilitiker at beslutte. Hvem vil fx lægge sig ud med alle vælgere, der har bil?

Iøvrigt mener jeg ikke der bør skiftes fokus fra forbrugerleddet til produktionsleddet. Jeg er enig i at der absolut er behov for større fokus og mod på produktionen, men det giver da rigtig god mening at fokusere på forbrugsleddet, idet dette skaber efterspørgslen af nye og mere effektive produkter - noget vi alle under alle omstændigheder kan være glade for.


18. dec 2008 kl 13:33

Michael Coene

Strømspareskinne

Jeg har lige købt et strømspareskinne og har eksperimenteret med forskellige setups. En hvor fjernsynet er "master" og slukker for resten (men så kan jeg ikke optage film efter jeg er gået i seng. En anden hvor min DVB-T modtager/rekorder er masteren og kan slukke for fjernsynet. Efter en uge er min fjernsyn begyndt med at vise dårlige farver på kanten af skærmen. Det er heldigvis en oldgammel Kvickly -ting som jeg fik foræret, men spørgsmålet bliver: findes der AV udstyr som ikke har godt af en strømspareskinne?


18. dec 2008 kl 14:08

Paul Christiansen

Re: ..

Hej Claus!

Ja, der er selvfølgelig også den mulighed, at sammenhængen er at politikere generelt har en "urealistisk" opfattelse af hvad der virker og hvad der ikke virker.

Den mulighed forudsætter imidlertid at politikere er "alternativt" oplyste mennesker.

Well....vores statsminister mener at brint er en energikilde, hvilket måske taler lidt for din version ;-).

Og Barmarksværkerne var vel også et venstrefløjs barn.....uden at jeg her ønsker at starte en skyttegravskrig. Blot et enkelt eksempel der kunne underbygge Claus Wøbbe´s teori.

Punkt 2 er jeg helt enig med dig i, hvilket understreger svagheden ved et folkestyre der er styret af levebrødspolitikere fremfor statsmænd/kvinder, og hvilket støtter min teori om at menigmand er nødt til at gå forrest, fordi vore politikere er bange for at gøre det.

Mht. forbrugerled kontra produktionsled er vi ret enig i det du siger.
Jeg mener blot det giver sig selv at man er interesseret i at spare på strømmen når man betaler 300% afgift på hver KWh man køber.

Og nu når vi er ved de 300% afgift på el....bliver denne afgift brugt på at forny vores energisektor? Eller præges vores energipolitik af den samme laden stå til som resten af vores infrastruktur har været udsat for igennem mange mange år?

Mit generelle indtryk af elsparefonden er imidlertid at de er ude i et andet ærinde, ligesom jeg nægter at tro på at alle politikere er så dumme at de ikke kan se hvad der må og skal gøres, hvorfor disse politikere ikke kan klare frisag under påskudet af at ingen er forpligtiget udover sine evner.


19. dec 2008 kl 07:43

Kasper Dall Møller

Re: Strømspareskinne

Hej Michael,

Ved det ik’, men hvor har du placeret skinnen rent fysisk? (nogle skærme har det ikke så godt med magnetisme)

Ps. Tænd/sluk ure koster 10,- i jem & fix denne uge, de kan også benyttes mange steder!

mvh Kasper


19. dec 2008 kl 07:51

avatar

Claus Wøbbe

Re: Re: ..

hehe - "Alternativt oplyste" politikere - ja, ´den kan jeg godt følge dig i :-)
Jeg må også indrømme at jeg altid har undret mig lidt over elsparefondens rolle. Som sådan et statsserviceorgan kunne de godt have lidt større ambitioner end blot at være nogen, man kan låne en forbrugsmåler af - helt gratis!
Jeg har selv indkøbt 4 stk forbrugsmålere som jeg har placeret rundt om i huset (ja, selvfølgelig på ungernes værelser, og så for al retfærdigheds skyld på hjemmekontoret, så ungerne ikke synes de er de eneste, der "overvåges" :-) ). Sådan noget skal man ikke ha' et statsorgan til at sørge for - de skal i stedet rådgive væsentligt mere kvalificeret.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.