/energi

FN fratager kæmpe miljøfirma retten til at fremme klimaprojekter

Verdens flittigste certificeringsaktør af klimaprojekter i u-lande, Det Norske Veritas, er af FN blevet suspenderet efter "afvigelser". 20 klimaprojekter bliver nu forsinket.

Læs mere om

Af Birgitte Marfelt, mandag 01. dec 2008 kl. 16:25

Det Norske Veritas, der har sagt god for mere end 40 procent af samtlige FN's klimaprojekter i u-lande, de såkaldte CDM-projekter, har måttet lide den tort at blive suspenderet af FN.

Konsekvensen er, at omkring 20 klimaprojekter bliver forsinket.

Når DNV - højst usædvanligt - er blevet frataget retten til validere klimaprojekter (Clean Development Mechanism) for FN-organet, skyldes det afvigelser opdaget ved stikprøvekontrol.

I en stikprøve, foretaget af kontrolorganet under CDM Executive Board, blev der opdaget fem afvigelser i DNV's behandling af klimaprojekter.

Afvigelserne er, ifølge Teknisk Ukeblad, så alvorlige, at DNV fredag blev suspenderet. Afgørelsen kommer bag på DNV, der imidlertid ikke har tænkt sig at protestere.

Tværtimod vil DNV koncentrere sig om at eliminere afvigelserne så hurtigt som muligt for at kunne fortsætte med arbejdet. Det kan efter planen ske om 6-8 uger.

Ifølge CDM Executive Board handler de såkaldte afvigelser bl.a. om, at DNV ikke kan dokumentere kompetencen hos sine ansatte.

CDM-fakta:
CDM er projekter, hvor industrilande investerer i ny energiteknologi i ulande mod at få CO2-besparelsen godskrevet på deres eget CO2-regnskab.

Industrilandene har i Kyoto-aftalen fået pålagt en forpligtelse til at reducere CO2-udslippet. Eftersom u-landene ikke har en tilsvarende forpligtelse, kan industrilandene vælge at opfylde en del af sine forpligtelser gennem Clean Development Mechanism-projekter (CDM) i ulande eller projekter i Østeruopa, kaldet Joint Implementation (JI).
De to ordninger kaldes sammen med handel med kvoter for "fleksible mekanismer".



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk