Flydende metal giver lydløs cpu-køling
Flydende metal, der magnetiseres, er det bærende princip i ny køleenhed til computere, som to danske iværksættere nu vil erobre verden med. Andre brancher er allerede interesseret i teknologien.
Når man sætter strøm til en spole i et magnetfelt, vil spolen forsøge at dreje sig, og samme princip anvender to iværksættere, i forbindelse med køling af en computerprocessor. Her er det blot ikke en spole, der drejes rundt, som det eksempelvis ville være i forbindelse med en blæser, men flydende metal der løber rundt i et lukket kredsløb.
Umiddelbart lyder konstruktionen simpel, og ifølge den ene af grundlæggerne af Danamics, som virksomheden hedder, Morten Espersen, så er der da heller ikke tale om helt ny teknologi.
»Vi troede, at vi havde opfundet noget nyt, men det viste sig, at nogle af de her patenter er over 100 år gamle. Der er nogle, der har prøvet at lave denne type produkter før, men jeg tror ikke, at der er nogen, for hvem det er lykkedes at få et produkt på markedet,« siger han.
Teknologien med flydende metal, der bevæger sig rundt kaldes en elektromagnetisk pumpe, og har allerede været anvendt i eksempelvis aluminiumsfremstilling og i forbindelse med køling af atomreaktorer, hvor energikravet ikke har haft den samme betydning, som når man skal lave komponenter til en energieffektiv computer.
»For overhovedet at få gang i de her væsker, var vi langt over 100 ampere. Så vi har forsket i at komme ned på en strøm, der giver mening. Nu kan vi skabe bevægelse i væsken helt ned til 3 ampere, men vi har lagt os noget højere, hvilket vil sige, at der skal bruges mellem 7 og 30 ampere, for at der kan komme en god cirkulation,« siger Morten Espersen.
Men selve energiforbruget har de to iværksættere også brugt kræfter på. Så frem for at kølingsenheden er en del af den primære strømtilførsel, er den nye kølingsenhed designet, så kølingsenheden får strøm fra den returstrøm, der kommer fra computerens øvrige komponenter, og som returnerer til strømtilførslen. På denne måde bruger køleaggregatet ikke mere strøm, end computeren bruger i forvejen. Den er, som Morten Espersen kalder det: "gratis at anvende". Tilmed vil det være sådan, at når computerens komponenter bruger mere strøm - processoren knokler mere - så vil der også automatisk komme mere returstrøm og også mere strøm til selve køleenheden.
Køleenheden indeholder fem rør med flydende alkalimetal, der, når væsken roterer, vil passere en rækker finner, der vil trække varmen ud. Umiddelbart sælges produktet ikke med en blæser, men Morten Espersen oplyser, at til ekstremt varmeafgivende processorer kan der monteres en blæser. Han gør dog opmærksom på, at kravet til blæseren er langt mindre end normalt til krævende processorer og derved stadig er med til at reducere det samlede støjniveau.
Men selv om køleteknologien i første omgang er tiltænkt computerprodukter, så har de to iværksættere allerede fået mange henvendelser fra helt andre virksomheder, der har ønsket at undersøge, om de kunne bruge teknologien i forbindelse med deres produkter.
»Vi fik så mange henvendelser, bare da vi havde præsenteret et billede af vores produkt, at vi blev nødt til at lave et "sample program", og det er da muligt, at vi indleder et samarbejde med andre firmaer, der vil udnytte vores teknologi, men det er jo vigtigt for os, hvordan vi bruger vores ressourcer, da vi jo er et lille firma,« siger Morten Espersen.
Han understreger dog, at grundlæggende er Danamics strategi at sælge køleenheder til computerprocessorer via nettet og i computerbutikker, men han kan godt forestille sig, at der på et andet tidspunkt kommer aktiviteter rettet mod andre anvendelsesområder af teknologien.
De to iværksættere har tidligere forsøgt sig med køleenheder til computere, men det projekt slog fejl, men Morten Espersen er overbevist om, at de med det nye produkt er tættere på at ramme et stort marked. Dertil kommer, at Dantherm har købt sig ind i virksomheden og i dag ejer godt og vel 70 procent, som Morten Espersen kalder det, hvilket blandt andet har betydet bedre adgang for de to iværksættere til udviklings- og produktionsressourcer.
Den nye køling er netop sendt i handlen, og en samlet løsning med returstrømsprint koster lige under 3000 kroner.





