/energi

Professor om Foghs grønne revolution: Så sæt dog årstal på!

Foghs "klimatale" var blot en højtråbende kopi af hans tale for to år siden og helt uden et årstal for, hvornår Danmark skal være uafhængig af fossilt brændstof, lyder kritikken fra energi-professor.

Af Birgitte Marfelt, onsdag 19. nov 2008 kl. 13:27

I forhold til at statsminister Anders Fogh Rasmussen med sin tale til Venstres landsmøde i weekenden lige siden har sat sig effektivt på samfundets dagsorden i næsten alle medier, var der ikke meget nyt at hente i talen.

Det er vurderingen hos en af de eksperter, der har fingeren mest centralt placeret på samfundets energipolitiske puls, professor i energiplanlægning ved Aalborg universitet, Henrik Lund.

»Det allervigtigste i Foghs tale er det langsigtede mål om, at vi ikke skal brænde fossile brændsler af. Men at vi ikke skal brænde kul, olie og gas af, er der i virkeligheden ikke noget nyt i, for Fogh sagde nøjagtig det samme ved Folketingets åbning i 2006,« påpeger Henrik Lund

»Det årstal, jeg gerne vil høre Anders Fogh Rasmussen sige, er 2050. Så ved vi, at det er om 40 år fra nu og ikke i f.eks. år 2237,« siger Henrik Lund.

Vi skal åbenbart stadig brænde kul af
»Med et konkret årstal for, hvornår Danmark skal være 100 procent uafhængig af fossilt brændstof, ville det bl.a. være en uhensigtsmæssig omvej at begynde at lave CO2-lagring, for det ville ikke nå at få nogen gang på jorden i forhold til at gå den direkte vej – hvis tidsperspektivet var 2050,« påpeger Henrik Lund.

»Som det er nu står kulkraftindustrien parat med at lave milliardinvesteringer i carboncapturing. Derfor ville det styrke målsætningen at hænge den op på et årstal. Og det ville sende et klart signal om, at vi ikke skal begynde at gå svinkeærinder ved at brænde flere kul af og putte røggassen ned i jorden.«.

Henrik Lunds pointe bliver understreget af, at Venstres energipolitiske ordfører, Lars Chrstian Lilleholt, bare 10 dage før Foghs ”klimatale” introducerede Venstres ubetingede støtte til CO2-lagring.

Statsministerens tale forhindrer altså ikke, at der skal brændes flere kul af.

»Men skal man tage målsætningen alvorligt, skal man jo begynde at lade være at brænde kul af,« mener Henrik Lund, der kalder talen et klart vink med en vognstang, der ganske givet vil resultere i flere konkrete udspil fra fagministerierne.

Og han håber, at Foghs tale denne gang får en større effekt, end da statsministeren første gang formulerede målet i 2006. Et mål, der var grundlag for den langsigtede energistrategi, som regeringen fremlagde i januar 2007.

»Siden er det på en række områder blevet konkret opprioriteret. – Men langt fra det niveau, som Fogh nu lægger op til. Men det er rigtig godt at have sådan et langsigtet målsætning, for det gør, at vi som samfund vender skuden og laver ”den store lean-proces”,« siger Henrik Lund.



19. nov 2008 kl 13:59

Paul Christiansen

Ja

En vision uden deadline kan vel næppe kaldes en vision.

Amerikanerne lovede sig selv at de ville til månen indenfor et årti, og de gjorde det (vistnok ;-)).

Så Anders....lad os få en deadline.

Derudover skal vi se handling, og der er masser af ting vi kan gøre på et stykke papir, som både vil gavne miljøet og samfundsøkonomien på en og samme tid.

Lad os derfor starte med papirarbejdet, der skal være fundamentet for den positive samfundsudvikling.

- Fjern tvangen til at opvarme sit hus med fossil kul fjernvarme og fossil naturgas.

- Indfør intelligent el-forbrug ved at pålægge kostprisen en fast procentsats.

- Forbyd at fjernvarmeværkerne kan sælge 100 grader varmt vand til en højere KWh pris end el, på trods af at el har en 5 gange så høj exergi værdi.

- Lad være med at give tilskud til naturgasfyr, der fyrer naturgas af på den dårligst tænkelige måde...giv istedet tilskud til varmepumper, der med et ringe forbrug af vindmølle el, kan pumpe store mængder solenergi ind i husene.

- Forlæng afgiftsfritagelsen for elbiler, og forhøj afgiften på de mindste fossile biler, der samtidig er de værste konkurrenter til helt rene elbiler.

- Giv de bedste serielle plug-in hybrider en positiv forskelsbehandling i forhold til de fossile biler.

- Sørg for at der bliver opbygget en infrastruktur til elbilerne

osv osv osv.

Der er masser af papirarbejde der kan gøres, som på en og samme tid gavner samfundsøkonomien og miljøet.

Vi vil se handling hvis de fine ord skal tages for pålydende.


19. nov 2008 kl 14:17

Rolf Hansen

Og hvad kan vi så bruge det tal til?

Ikke en skid... Men mon ikke han gjorde det temmeligt klart at det skulle være inden danmarks selvforsyning af fossil brændsel opløber.

Det der er interresant er vel mere hvor mange penge der bliver afsat til det og hvad der bliver lavet lovgivningsmæssigt


19. nov 2008 kl 17:27

Erik Jensen

Nedtælling

Tjaa -vores egen naturgas fra Nordsøen er allerede opbrugt om kun 6 år, så den grønne Frog kan ikke komme hurtigt nok igang.




19. nov 2008 kl 19:02

Hans Henrik Hansen

Re: Nedtælling


...vores egen naturgas fra Nordsøen er allerede opbrugt om kun 6 år, så

- du må vist hellere ta' et hastigt kig her!:
http://ing.dk/artikel/93455-na...rver


19. nov 2008 kl 19:15

Paul Christiansen

Re: Nedtælling

Og inden der er nogen der begynder at pege alt for meget fingre i skyttegravskrigen.....så stemte folket nej tak til KK, ligesom andre regeringer har beordret landet gravet op på kryds og tværs, så gassen kunne tvinges ud til myriader af dumme gasfyr.

Ligeledes har andre regeringer tvunget den sorte fjernvarme ud til næsten halvdelen af befolkningen, således at de grønne alternativer kunne holdes på behørig afstand.

Der er altså mange der bør have en sort samvittighed, men det ændrer ikke det mindste ved at det altid er bedre at komme for sent, end slet ikke at komme.


19. nov 2008 kl 21:12

Martin Sørensen

et løb uden et mål er ikke et løb.

Der er vel meget elastik i meter mål i Foghs såkaldte visioner, om et forsilt frit Danmark. Målsætninger holder folk oppe på tæerne. en deadline med en masse små del mål, motiver os mod det store mål det forsil frie
Danmark.

Jeg tror at vi skal lære at tænke anderledes, i den processen der er kampen for det forsilt frie Danmark vi skal lære at se omvendt på problemet, for i grunden så er forsil energi dybt ulogisk. Det er organisk, laget energi fra fotosyntese af millioner års gammel sollys dyr og planterester der er flere millioner år gammel. Ved at se på jordkloden som det sluttet kredsløb. en kugle der kun indeholder en bestemt mængte masse først der forstår vi begrænsningerne i den forsile energi og det uendelige i resursen af den vedvarnde energi,

Jeg bed mig især mærke i at venstre ikke ville lade det at gøre os til et levedygigt samfund der er i bæredygtig harmoni med resurserne, stå i vejen for vægsten. Det er som at gå baglæns ind i fremtiden. med øjende rettet mod fortidens dogmer om evig vægst. for kik igen på globusen der er nu alså kun så mange resurser tilrådighed som der er i globusen uanset om det er version 1:1 som du går på eller den du har på hylden i en meget mindre ilustration, af den eneste orginale klode.

Nej vejen det er at lære at bruge resurserne rigtigt. her giver lean princippet os et brugbart ledelses værktøj for ganske som med toyota fabriken før lean blev indført så forbruger vi nu ca 60% af alt energi i systemet på direkte overflødig ikke værdi skabende spild. det er faktisk ens uanset om det er en produktion eller om det er et energi system. uden lean tanken så kan vi ikke optimere den uden den måde at ændre vores livstil som lean gør effektivt der kan vi ikke sænke vores forbrug af resursene, lean princippet tvinger os til at tænke effektivt.

Benzin motoren er et glimrde exembel på sådanne et spild. Den omsætter kun ca 10- 20%, af den energi der er i benzinen til faktisk fremdrift bare ved at skifte til nuværende bedste norm som gennemsnit så ville vi kunne spare ca 20 måske enda 30% energi ved at intelegent at udskifte vores biler se socialdemokraternes glimrende udspil der lægger skat på brugen af bilen mens købet af bilen er knap så beskattet en skat der er skrå så der hvor der er det bedste offenlige transport alternativ til bilen der har vi den højste km afgift og omvendt ude på landet uden den samme offenlige transport system se på vejene ind til kbh der køre bil efter bil kofanger efter kofanger med kun en person i hverbil det er ca 77% spild pr bil da en normal bil kan have 5 passaere. om få år så kommer el bilen ved at lave betalings systmet så det farutisere elbilen i øre betalt pr kørt km. Så vil vi alle skifte til den når det er muligt.


Dit og mit hus er igen et glimrnde exembel på sådanne et spild vi forbruger ca 30- 66% mere energi til opvarmning og el end der er faktisk behov for i en normal dansk husholdning. dvs vi kan uden at ændre vænsligt livstil udskifte el artikler, og efterisolere vores huse. og spare enorme mængter energi, mange mange, bække små gør den store energi å. hvorfor lader vi os begrænse af et selvpåført skattestop. ved at ophæve skattestoppet.

Indføre en co2 moms, tilknyttet de kvoter som der nu sælges men med mulighed for at afskrive den kvote som en moms ved vidre salg, der har vi et system der kan gøre alt dette, da co2 neutral vedvarnde energi ikke er belastende med co2 kvoter, så er den energi automatisk skattefri energi. Dvs energi som der kan øges uden at man betaler skat af denne energi. nu har vi et markedssystem der langsomt men effektivt udskifter forsil energi til vedvanrde energi, når vores lovgiver lovgiver efter lean princippet så gør det at vi altid tænker på at gøre alt så effektivt som muligt, her ligger den personlige besparelse, i din og min husholdning. en skat på huset der beskatter husets energi forbrug på forbrugt energi pr kvarat meter, nu har vi en fair måde at beskatte, huse med et sort forbrug pr kvadrat meter betaler en stor skat mens huse med et lavt forbrug betaler en lav skat. de huse der forbruger meget vil få en lav værdi i et salg mens, de huse der forbruger lidt for en høj værdi i salg af huset. huse med et extremt forbrug er usælgelige ved at indføre en skrotnings præmie for sådanne dårlige ikke energi effektive huse, så sætter vi nyt liv i økonomien. ombygnigen til den nyeste standart af energi de sætter igen folk i arbejde.

noget af skatte gevinsten kan bruges til at lave, et statsgarantetet energi ombygnings lån, med en særlig lav rente. igen ny grøn vækst der skaber arbejdspladser i en krisettid,

Resten af denne skatte gevinst, kan vi nu bruge til at sænke person beskatningen fra bunden.


nej vi skal lære at se på verden som en helhed og ikke bare fokusere på vækst, der er plads til vækst men den rigtige vækst.


20. nov 2008 kl 10:04

Claus Bagger

jamen

I vil have at den gode statsminister skal sætte et konkret årstal for, hvornår Danmark er 100 procent uafhængig af fossilt brændstof ??

Det kan han jo ikke .... vi ved jo ikke engang hvordan målet skal nås...

hvad fanden skal vi gøre når vinden ikke blæser og jeres højtelsket vindmøller ikke drejer rundt ?? og der ikke er KK ???

jeg ved godt at i mener at vi alle skal ride på heste og smide 5000 mm mere isolering i husene .. men come on gutter .. hvordan vil i seriøst skaffe ren energi nok til at drive vores samfund uden at brænde forssile brændstoffer af ?

skal den kære statsminister sætte dato på hvornår vi kan tæmme fusionsenergi ?? eller på hvornår vi endelige indser at KK er den rette vej ??


20. nov 2008 kl 10:09

Hans Henrik Hansen

Re: jamen


eller på hvornår vi endelige indser at KK er den rette vej ??

- dét vil i hvert tilfælde være et vigtigt skridt på vejen!


20. nov 2008 kl 10:12

Hans Henrik Hansen

Re: jamen


Det kan han jo ikke .... vi ved jo ikke engang hvordan målet skal nås...

- næh, og mere prosaisk kan han jo på ingen måde forpligte fremtidige regeringer/folketing, herunder afgive løfter på deres vegne! :)


20. nov 2008 kl 11:45

Paul Christiansen

Re: jamen

I vil have at den gode statsminister skal sætte et konkret årstal for, hvornår Danmark er 100 procent uafhængig af fossilt brændstof ??


Hvis vi ser lidt bort fra Martins "røde" indslag der forherliger socialdemokratiet, så er der vel ingen der har bedt om en deadline for hvornår vi skal være 100% fossilfrie.....for det bliver vi jo aldrig, med mindre vi også forbyder fossile stearinlys og spejdernes petroleumslamper ;-).

Danske politikere har i modsætning til amerikanske, blot ikke evnen til at komme med klare mål alle kan forstå.

Så kunne vi få nogle klare og realistiske delmål, jamen så havde vi også noget konkret at forholde os til.


20. nov 2008 kl 15:44

Claus Bagger

Re: Re: jamen

arh .. okay stearinlys, grillkul og nytårscigaren indgår som 0,01 procent .. altså 99,99 % uafhængig af de slemme slemme forssile bændstoffer .. og vi runder sgu op .. hva.. ;-)


20. nov 2008 kl 16:35

Paul Christiansen

Re: Re: Re: jamen

arh .. okay stearinlys, grillkul og nytårscigaren indgår som 0,01 procent .. altså 99,99 % uafhængig af de slemme slemme forssile bændstoffer .. og vi runder sgu op .. hva.. ;-)

;-) nytårscigaren hører vel ret beset ind under kategorien....biobrændsel.


20. nov 2008 kl 16:44

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Re: Re: jamen


nytårscigaren hører vel ret beset ind under kategorien....biobrændsel

- jo, men den skal vel TÆNDES? Men her kunne selvfølgelig en elektrisk cigartænder, drevet af vejrmølle-el, udrette mirakler! :)


20. nov 2008 kl 17:04

Paul Christiansen

Re: Re: Re: Re: Re: jamen


nytårscigaren hører vel ret beset ind under kategorien....biobrændsel

- jo, men den skal vel TÆNDES? Men her kunne selvfølgelig en elektrisk cigartænder, drevet af vejrmølle-el, udrette mirakler! :)

;-) god ide HH, ellers kunne en økologisk tændstik måske bevilges den ene gang om året....hvis ikke, jamen så er der vel kun "back to nature" metoden, med pinden der snurrer hurtigt rundt i hullet ;-).


20. nov 2008 kl 23:34

avatar

Holger Skjerning

Lad os være konkrete...!

Claus Bagger! Du har aldeles ret, og det er grotesk, at hverken han selv - eller de fleste kommentatorer i aviserne skriver præcis dette.
Bortset fra det, så var det måske en ide, hvis alle vi, der tilsammen udgør en mindst lige så kompetent www.ing.dk-gruppe, som hans rådgivere... prøvede at blive enige om, hvor store bidrag, der REALISTISK SET kan komme fra "grønne energikilder" i DK. - Og lur mig, om vi kan komme ret meget højere end 30-35%, måske 40% inden f.eks. 2040.
Kvalificerede bud på:
Biomasse (nu ca. 9,5%)
Vindkraft (nu ca. 2,8% = ca. 12% el)
biogas (nu ca. 0,5%
bioetanol (nu ca 0%)
biodiesel (nu ca. 0,4%)
solenergi (varme) (nu ca. 0,05%)
solceller (el) (nu ca. 0%)
bølgeenergi (nu ca. 0%)
varmepumper (nu ca. 0,5%)
Nu ialt ca. 14%.
Varmepumper er lidt specielt, men da de som bekendt giver 3-5 gange mere energi, end de bruger, er det vel også grøn energi.
Nogle af tallene er simple, da man f.eks. ved, hvor meget affald, halm, træflis m.v. der er tilstede, mens især vindkraft er svær. Hvis vi f.eks. politisk vil bygge 10.000 flere store møller, er vi nødt til at investere også i brint + brændselsceller, og så kan vi vel nå 50% el, som svarer til 12-15% energi.
Men lægger man det hele sammen, kommer det næppe over 30-40%.
Og så er det vel temmelig logisk, at resten skal komme fra kul, kernekraft, olie og gas.
Eller er der noget, jeg (og mange) har misforstået.
Måske er det selve demokratiet, der er svært at forstå?


20. nov 2008 kl 23:52

Paul Christiansen

Re: Lad os være konkrete...!

Hej Holger!

Du skal huske på at med i hele vores energiforbrug er al det fossile brændsel der med ringe virkningsgrad brændes af i biler, fjernvarmeværker og 1/2 million private kedelanlæg uden samtidig el-produktion.

Går udfra at international fly og skibstrafik holdes udenfor.

Har vi elsamfundet med elbiler, varmepumper og 60-75% el-virkningsgrad på alt fossilt brændsel om 32 år, jamen så vil energiforbruget til transport og opvarmning jo alene der være 1/3 af det nuværende.

Får vi samtidig flyttet noget af el-produktionen overpå VE, og helst også en stor del KK, jamen så er vi jo allerede der hvor det fossile energiforbrug er reduceret til en brøkdel af hvad vi bruger idag.

Jeg ser det på ingen måde som umuligt kun at få 10% af vores energiforbrug dækket af fossilt brændsel om 32 år, med eller uden KK....helst med en stor del KK.

Fly og tunge entrepenørmaskiner kan også sagtens benytte sig af grønt brændsel til den tid.

Men vi skal igang med omstillingen til elsamfundet.....det er stempelmotorerne og den fossile kedeldrift/fjernvarme der trækker ned i regnskabet, så her skal der sættes hårdt ind.

Elbilerne har vi lang tid før år 2040, togene er også elektriske før år 2040, så tilbage står vi med et stor sort kraftvarmesektor plus en halv million private gasfyr, som skal, og sagtens kan blive erstattet af grønne alternativer inden da.

Jeg er derfor langtfra enig i at vi ikke kan blive næsten fossilfrie år 2040, med eller uden KK.

Men med KK vil det helt sikkert blive meget nemmere og billigere, idet den sidste halvdel VE også er den dyreste halvdel.


21. nov 2008 kl 10:42

avatar

Holger Skjerning

Ville først vurdere forsyningen...!

Ja, Paul, men ved at sammenblande produktions-muligheder og forbrugsudviklingen forplumres debatten.
Du ved vist, at når f.eks. REO nævner kernekraften som et væsentligt led i forsyningen, så modargumenteres der ofte: Vi behøver slet ikke al den elektricitet. osv. - Ergo behøver vi ikke KK.
Og Foghs armsving forleden gik jo på, at FORSYNINGEN skulle klares uden fossilt brændsel (og KK!) om få årtier.
Jeg (og REO) har altid sagt, "at den NØDVENDIGE energimængde skal produceres på den bedst mulige måde". Efter fornuftige besparelser.
På den måde kan debatten forenklet (troede jeg!).


21. nov 2008 kl 13:15

Paul Christiansen

Re: Ville først vurdere forsyningen...!

Hej Holger!

Kan høre at du har en pointe, der sikkert er rigtig god, men tror endnu ikke jeg har fanget den.


25. nov 2008 kl 11:16

avatar

Holger Skjerning

Jeg uddyber...!

Hej Paul!
Jo, efter en række gode og velmente besparelser og effektiviseringer, - som der naturligvis er masser af på forbrugssiden, - og som vi vel at mærke har arbejdet på helt siden 1073/74... og hvor vi har fået tudet ørerne fulde af "at vi er dygtige, fordi vi har haft vækst uden at energiforbruget er vokset" osv osv....
Nu kommer det: Dette energibehov skal vi have dækket (el-, varme- og transport m.v.).
Og denne energimængde skal fremstilles bedst muligt miljømæssigt og med rimelig økonomi.
Det er den energimængde, jeg taler om - og som jeg kalder 100%. Og tidsperspektivet kan vi selv vælge, f.eks i 2030 eller 2040.
Derfor efterlyser jeg opbakning til at finde frem til realistiske bidrag fra de relevante energikilder. - Resultatet skal naturligvis ende med 100% dækning!!
Derfor lagde jeg (tidligere) ud med de CO2-fri bidrag, som de er nu i DK, og som jeg gentager her:
Biomasse (nu ca. 9,5%)
Vindkraft (nu ca. 2,8% = ca. 12% el)
biogas (nu ca. 0,5%)
bioetanol (nu ca 0%)
biodiesel (nu ca. 0,4%)
solenergi (varme) (nu ca. 0,05%)
solceller (el) (nu ca. 0%)
bølgeenergi (nu ca. 0%)
varmepumper (nu ca. 0,5%)
Nu ialt ca. 14%.
Så de 86% dækkes af kul, olie, gas og importeret vand- og kernekraft.
Derfor efterlyses sagkyndiges bud på potentielle og realistiske tal for, hvad disse (og andre?) kilder kan bidrage med om f.eks 30 år.
Og så kan man jo lægge sammen og diskutere bl.a. Foghs udspil.
På den måde undgår du hele tiden at få forplumret diskussionen med de indvendinger, som du kender:
"Jamen vi har slet ikke brug for al den energi!" og lignende.
Mit eget regnestykke afslører, at selv om vi inddrager et betydeligt bidrag fra kernekraft, kan vi ikke "slippe af" med et vist bidrag fra kul-olie-gas allerede i 2040.
Men andre kan måske bidrage med mere optimistiske tal.


25. nov 2008 kl 11:27

Hans Henrik Hansen

Re: Jeg uddyber...!


- og som vi vel at mærke har arbejdet på helt siden 1073/74...

- altid godt at ha' det lange perspektiv med! :)
Iøvrigt helt enig!


25. nov 2008 kl 11:59

Paul Christiansen

Re: Jeg uddyber...!

Hej Holger!

Her er Danmarks samlede energiforbrug 2007.

http://www.dst.dk/pukora/epub/....pdf

Hvis vi i første omgang holder international skibs og fly trafik udenfor, og bruger runde tal for resten af pengene.

Elbiler og varmepumper i hele landet, på nær 10% fjernvarme fra affald, bio og industri, vil vel reducere det nuværende energiforbrug med ca. 40%

Således skal der kun produceres 60% af vores nuværende energiproduktion for at dække vores behov.

Disse 60% kunne dækkes af flere vindmøller, forbundet med HVDC Vestover til England, Østover til Syd Sverige og til den Svenske og Norske vandkraft/KK som buffer, således at produktionen kan holdes rimelig konstant.

Som supplement til vindmøllerne kunne man have standby gasturbiner med høj el-virkningsgrad.

Alternativt til at udbygge vindmølleparken og HVDC forbindelserne, kunne vi have et par små KK værker.

Samtidig isoleres nye huse bedre, ligesom der stille krav til virkningsgrader af nye el-forbrugere, herunder el-motorer til industrien og anden forbrugs elektronik.

Mon ikke vi på denne måde så godt og vel kunne halvvere vores nuværende samlede energiforbrug, samtidig med at vi reducerer vores CO2 udslip til måske 10% af det nuværende, når al kedeldriften afskaffes, de lave el-virkningsgrader afskaffes og kraftvarme der spænder ben for de øvrige el-producenter, og fyrer for gråspurvene når der køres standby afskaffes?


26. nov 2008 kl 15:39

avatar

Holger Skjerning

For optimistisk...!

Kære Paul! Ok, - du vil ikke gå med på at koncentrere os om "måder at lave den nødvendig energi på"!
Så vil jeg da gerne kommentere dine ideer til energibesparelser.
Siden 1973/74 har bl.a. prof. Niels I Meyer (tidl. DTU) og hans ansatte arbejdet på at reducere især el-forbruget (køleskabe, frysere, m.v.) og vi har indført energieffektive vaskemaskiner, lamper, computerskærme, bedre motorer m.m.m.m. - og hvad er så resultatet?
Du ved det:
Elforbruget er vokset: lige efter energikrisen +6% hvert år, senere +3% hvert år og nu ca. 1% om året.
FORDI vi øger vores levestandard, flere og større boliger, hårde hvidevarer, computere, lamper - og 50 forskellige elapparater, vi ikke havde for 20 år siden.
Så hvis man nu påstår, at elforbruget (og også energiforbruget) fra nu af kan reduceres ved lignende effektiviseringer, så skal man tro på, at velstands-udviklingen stopper nu!!
Og det tror hverken du eller jeg vist på.
DERFOR planlægger professionelle prognosefolk med (optimistisk): samme forbrug om 20-30 år - og (pessimistisk): 20% større el-forbrug om 20-30 år.
Jeg tror på det sidste, for der kommer forhåbentlig mange elbiler, eltog, varmepumper og større og større fladskærme osv osv osv.
Og DERFOR prøver jeg at debattere MÅDER at lave energien og strømmen på - og lade udviklingen styre forbruget!!
DERFOR min indgangsvinkel i oplæggene højere oppe.


26. nov 2008 kl 18:43

Paul Christiansen

Re: For optimistisk...!

Kære Holger!

Jeg vil meget gerne tale om måder at lave energien og strømmen på....faktisk både meget interessant og yderst relevant at få nogle helt konkrete tal på bordet, og snakke lidt om hvad der egentlig er realistisk.

Vi er temmelig enige om at forbruget nok ikke vil falde, og det er netop en af mine kæpheste at det er en blindgyde hvis vi tror vi kan spare os ud af problemerne....vi er primært nødt til at omlægge vores energiproduktion, samtidig kan vi så prøve at holde det samlede forbrug nogenlunde i ro.

1 kWh = 3,6 MJ
1 Giga Joule = 1000 MJ = 278 KWh
1 Tera Joule = 1000 GJ = 278.000 KWh
1 Peta Joule = 1000 TJ = 278.000 MWh

Da det er forbruget der dikterer hvor meget der skal produceres, vil jeg gerne starte med at henvise til Energistatistik 2007.

http://www.ens.dk/graphics/Pub....htm

Her kan man se at vi i 2007 brugte 874 PJ svarende til ca. 240.000.000 MWh

874 PJ = 240.000 GWh = 100%

Så hvis opgaven går ud på at producere 240.000 GWh = 874 PJ, så lad os begynde.

I øjeblikket får vi vores energi fra

Olie 349 PJ
Naturgas 175 PJ
Kul og koks 192 PJ
Affald, ikke bionedbrydeligt 9 PJ
Vedvarende energi 149 PJ

-------------------------------------------

Transportsektoren forbruger 226 PJ = ca. 26%
10% kan dækkes af biobrændsel, 16% af el

-------

Vores varmebehov udgør 220 PJ = ca. 25%
5% kan dækkes af biobrændsel, 15% af varmepumper og 5% af el til at drive varmepumperne.

http://www.ens.dk/sw58852.asp....asp

--------------

De sidste 49 % antager jeg er rent el-forbrug.

Så varmepumperne skal dække 15% af vores forbrug.

Biobrændsel til transport skal dække 10%

De resterende 75% af vores energiforbrug sætter jeg således til at være rent elforbrug om 20 år, som skal dækkes på anden vis.

75% = 180.000 GWh

I 2007 producerede danske vindmøller 7000 GWh, svarende til ca 3 % af vores totale energiforbrug.
Får vi alle standby medspillerne på plads, kan vi antage at vi kan udnytte det hele selv.

http://www.windpower.org/compo....htm

10 dobler vi vindmøllekapaciteten, kan denne dække 30%

Tilbage er 45%

Vi brugte i 2007 171 PJ naturgas = 20% af vores forbrug. Halvverer vi dette forbrug til 10% der brændes af som standby kapacitet i gasturbiner, og til den tid SOFC brændselsceller, samtidig med at vi øjeblikkelig stopper eksporten af gas, vil vi fortsat have naturgas til meget lang tid.

Tilbage er 35% = 84.000 GWh

Ringhalsværket producerer årligt 28 TWh el om året til 11,8 øre KWh = 28.000 GWh

3 x 28.000 = 84.000 GWh = 35%

http://www.vattenfall.se/www/v....jsp

Så med 3 Ringhalsværker til at lægge den solide bund, nåede vi de 100% uden at brænde et eneste kg. kul eller olie af.


26. nov 2008 kl 20:56

John Johansen

Så sæt dog årstal på!

Foghs "klimatale" var blot en højtråbende kopi af hans tale for to år siden og helt uden et årstal

Årstal????

Hvad med, udover årstal, at sætte en ordentlig røvfuld mia kr. på!??
- Dét manglede jo allerede før forrige valg, som ellers ikke manglede miljøløfter fra Fogh!

Mvh. John


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk