/rumfart

Indisk rumsonde sætter 10 videnskabelige instrumenter i spil

Inden den indiske rumsonde Chandrayaan-1 begynder sin et år lange primære observationsperiode af Månen, er der ti videnskabelige instrumenter ombord på sonden, der kommer i spil.

Af Thomas A. E. Andersen, mandag 17. nov 2008 kl. 15:53

Hele ti videnskabelige instrumenter ombord på den indiske rumsonde Chandrayaan-1 skal afprøves i de kommende uger, inden sonden er klar til at starte sin et år lange observation af Månen.

Indtil videre er det kun sondes sort/hvide kamera, der er blevet tændt, men projektleder Mylswamy Annadurai oplyser, at Indien går systematisk til værks i sin udforskning af Månen.

Forskere skal bruge data til at skabe bedre tredimensionelle kort af Månens overflade, og de håber på at kunne lave et mere detaljeret geologisk kort af mineralforekomster på overfladen.

Indiens næste månesonde, Chandrayaan-2, opsendes i 2011. Den vil bestå af et landingsmodul samt en månebil. De netop overståede afprøvninger af nedslagssonden fra Chandrayaan-1, der skete fredag den 14. november, var ifølge den indiske rumfartsorganisation Isro kritiske for udviklingen af den næste rumsondes landingsteknologier.

Isro er netop i gang med at modtage videnskabeligt data fra nedslagssonden og de observationer, som Chandrayaan-1 har foretaget. Sonden var bygget til at sende billeder, højdeinformation og spektraldata tilbage til jorden via modersonden, Chandrayaan-1. Isro frigav allerede dagen efter landingen billeder af Månens overflade.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.