Robotmyrer skal bygge forskerhuse på Mars
Opdagelsen af vand og mudder på Mars har sat gang overvejelser om, at mennesket en dag vil bebo planeten. Men de første beboere bliver nok snarere flokke af robotmyrer.
Læs også
Læs mere om
En gruppe europæiske forskere har udviklet bittesmå robotter, som i stil med myrer kan samarbejde om at udføre forskellige opgaver.
De mindste robotmyrer er bare 3 mm lange, solcelledrevne og bevæger sig med vibration.
"Små robotter, som er i stand til at arbejde sammen, kunne udforske planeten," siger robotforsker Marc Szymanski til ScienceDaily.
"Nu ved vi , at der er vand og støv, så det eneste, der er brug for til at bygge f.eks. huse til menneskelige forskere, er en slags lim," siger Marc Szymanski.
Arbejdet med robotmyrerne startede under et EU-støttet I-SWARM project. Siden har flere af forskerne skabt flokke af robotter, som er i stand til at reprogrammere sig selv til at samles til større robotter for at udføre andre opgaver.
Ligesom myrer kan se, hvad nabomyrer gør, følge en medmyre og afsætte kemiske spor for at sende information til kolonien, kan I-Swarm-robotterne kommunikere med hinanden og fornemme deres omgivelser, så der opstår en form for kollektiv opfattelse.
Robotmyrerne kommunikerer med hinanden ved hjælp af infrarødt lys, så når en robot møder en forhindring, signalerer den til de andre om at indkredse og hjælpe med at flytte den.
Udforskning og kolonisering af planeter er bare en af en tilsyneladende uendelig række potentielle opgaver, som robotter sammen kan udføre ved at tilpasse deres opgaver til de udfordringer, de står overfor.





