/elektronik

Aggressiv eller ræd – matematisk model forklarer personligheder

Naturlig udvælgelse giver anledning til forskellige personligheder blandt både dyr og mennesker.

Klik for at se billedet i stort

Nogle mus opfører sig rutinemæssigt i labyrintforsøg. Andrea tilpasser deres adfærd og klarer sig bedre – både i labyrinten og i andre sammenhænge. (Foto: Polfoto) (Foto: WORKBOOK STOCK/Workbook Stock)


Læs mere om

Af Jens Ramskov, søndag 12. okt 2008 kl. 10:00

Det er ikke kun mennesker, der har forskellige personligheder. Det samme ses i dyreverdenen, hvor det er velkendt, at der både blandt fugle, fisk og gnavere findes individer, som er langt mere aggressive end andre – og at de aggressive og ikke-aggressive individer også på mange andre måder opfører sig forskelligt.

Evolutionsmæssigt kunne man tro, at der fandtes en optimal personlighed. Franz Weissing fra universitetet i Groningen i Holland præsenterer i denne uge i Proceeding of the National Academy of Sciences (PNAS) en model, som med hans egne ord er "simpel, men generel", der viser, hvorfor det ikke forholder sig sådan.

Weissing har specielt fokuseret på, hvorfor nogle individer ændrer deres adfærd udfra påvirkninger fra deres omgivelser, mens andre har en ren rutineadfærd. Forskellen er blandt andet kendt fra en række labyrintforsøg med mus og rotter. Nogle opfører sig rent rutinemæssigt og klarer sig derfor dårligt over for mindre ændringer i labyrinten, andre undlader derimod rutinehandlinger og klarer sig bedre.

Fordele og ulemper skal afvejes

Det er forbundet med omkostninger at følge en responsiv strategi – eksempelvis i form af større forbrug af tid og energi samt ressourcer til opbygning og vedligehold af det nødvendige "maskineri". Spørgsmålet er, om fordelene mere end opvejer ulemperne.

En detaljeret analyse bekræfter, at jo færre der er til at deles om fordelene, jo bedre er det for den enkelte. Det er derfor mest hensigtsmæssigt at tilpasse sig omgivelserne, jo færre i populationen, der har denne adfærd. Det forklarer, hvorfor begge personlighedstyper kan sameksistere.

Erfaringen fra en lang række eksperimentelle undersøgelser viser, at individer, som reagerer på miljømæssige stimuli på et tidspunkt og i en sammenhæng også reagerer på andre tidspunkter og i andre sammenhænge.

Weissing forklarer, at feedback-mekanismer gør det mindre omkostningskrævende at være responsiv, når man først har udvist denne adfærd én gang. Det er altså en selvforstærkende effekt at være responsiv.

Konklusionen efter Weissings opfattelse er altså, at den naturlige udvælgelse giver anledning til stabile, individuelle adfærdsforskelle over for miljømæssige stimuli. Disse forskelle er korrelerede med forskelle andre personlighedskarakteristika som eksempelvis aggressivitet.



13. okt 2008 kl 12:16

avatar

Morten Fordsmand

Det var dog herligt

Med en forklaringsmodel, der beskriver hvorfor det er godt med et par skæve eksistenser hist og her.

Det er på den anden side skidt for DJØF'erne, der har en antagelse om at folkehavet opfører sig forudsigeligt.


13. okt 2008 kl 13:40

Jens Madsen

Naturlig udvælgelse - eller tilpasning?

Det er meget normalt, også for mennesker, at man finder et område, i forhold til omgivelserne, hvor man kan noget, i forhold til andre - på den måde supporteres fællesskabet bedst, fordi man specialiserer sig. Men, er det naturlig udvælgelse, eller tilpasning? Efter min opfattelse, er det tale om et tilpasningsforløb, hvor hver enkelt individ har brede muligheder for at vælge forskellig løbebane, fra det fødes - og det er ikke tale om at der sker en udvælgelse. Individet tilpasser sig til omgivelserne, ved at man vælger forskellig funktion i fællesskabet eller samfundet.

Det er meget sandsynligt, at naturlig udvælgelse, har ført til ovenstående - men intelligens vil føre til samme, fordi det er fornuftigt, at have forskellige funktioner i fællesskabet. Forskellen, mellem at intelligens er årsag, og udvælgelse, er at udvælgelse kræver et stort rum, hvorfra der vælges, meddens intelligens kræver et mindre rum, hvor der kun repræsenteres muligheder der er værd at afprøve, og derfra vælges så via naturlig udvælgelse blandt det som er sat til test. Antallet af muligheder, er mindre, end hvis enhver kombination var sat til test.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.