/transport

Højhastighedstog er dømt ude i regeringens infrastrukturplan

Femernbroen skal ikke forbindes med skinner til højhastighedstog, hvis regeringen kommer gennem med sin infrastrukturplan. Hastigheden over Sydsjælland bliver maksimalt 160 km/t frem mod 2020. Eksperterne undrer sig.

Af Nicolai Østergaard, fredag 10. okt 2008 kl. 10:42

Den kommende Femernbro kommer ikke til at flytte nævneværdigt flere rejsende over på jernbanen mellem København og de store europæiske destinationer mod syd.

Ifølge Ingeniørens oplysninger vil regeringens kommende investeringsplan - som definerer og prioriterer de vigtigste infrastrukturprojekter frem til 2020 - nemlig kun afsætte penge til at sikre, at togene kan køre med op til 160 kilometer i timen på det lange stræk over Sydsjælland mellem Ringsted og Femernbroen.

»Hvis det ender sådan, vil togforbindelsen mellem København og Hamborg/Berlin via Femernbroen ikke kunne konkurrere med hverken bil eller fly,« siger jernbaneekspert ved DTU-Transport, Alex Landex.

Femernbroen vil i 2018 bane vejen for en rejsetidsnedsættelse på cirka en time mellem København og Hamborg. Samtidig vil en eventuel ny linjeføring mellem København og Ringsted via Køge komme til at betyde en vis tidsbesparelse mellem København og Ringsted.

Gennemsnitsfart under 140 km/h

Realistisk set vil opgraderingen komme til at betyde, at gennemsnitsfarten fra Ringsted og videre ned til Femernbroen sandsynligvis vil ligge på under 140 kilometer i timen, når man medtager de forskellige hastighedsnedsættelser og stop undervejs.

140 km/t er ikke nok til at skabe et gennembrud i jernbanetransporten mellem Danmark og Tyskland.

»På den måde vil jernbaneforbindelsen til Tyskland efter 2018 leve videre som et lidt bedre tilbud til de folk, som allerede nu tager toget til Tyskland eller det sydlige Sjælland,« siger Alex Landex.

Udenlandsk undren

Blandt udenlandske jernbaneanalytikere er der undren over, at jernbanekorridoren mellem Europa og Skandinavien, der af EU er defineret som en af de højt prioriterede jernbane-hovedfærdselsårer i Europa, i de næste mange årtier skal betjenes med så lave hastigheder.

»Umiddelbart lyder det mærkværdigt, at Danmark investerer så mange penge i en fast forbindelse til Tyskland, men alligevel ikke ønsker at give passagerjernbanen valuta for den store investering,« siger David Briginshaw, chefredaktør for Europas førende magasin for jernbanetransport, International Railway Journal.



10. okt 2008 kl 11:21

John Johansen

Fogh-regeringens

typiske handlemønster: For lidt, forkert, for sent!


10. okt 2008 kl 12:01

Shahid Mahmood

Re: Fogh-regeringens

typiske handlemønster: For lidt, forkert, for sent!

Enig !!

Gosh man, hvorfor kan vi ikke få besat minister posterne med folk med rette kvalifikationer??
Det er som om at politikkerne virkelig bare ikke vil det bedste, og dem der vil de bliver ikke hørt på...


10. okt 2008 kl 15:57

Mads Knudsen

Fehmern Broen SKAL da heller ikke konkurrere

Det er da heller ikke meningen, at togforbindelsen over Fehmern skal konkurrere med biler eller fly. For den siddende regering er mest positiv over de to sidstnævnte transportformer i forhold til tog - bl.a. fordi de selv kun nødtvungent benytter toget. Og det egentlige formål med denne forbindelse har da alle dage været at sætte et monument over trafikminister - øøøh, hvad var det nu han hed ???


10. okt 2008 kl 16:25

Boe Jørgensen

Fly kontra Højhastighedstog

Du har ret John Johansen.
For lidt , for sent forkert og uden visioner .
Det er for tåbeligt, at der ikke samarbejdes med svenskerne , som med deres EUROPAKORRIDOR
vil forbinde Sverige , Danmark og Tyskland via højhastighedstog der som bekendt forurener 7 gange mindre end fly.
De 2 lande er suveænt Danmarks største handelspartner.
Boe Jørgensen. Gammel Shinkansen farer.


10. okt 2008 kl 20:03

Peter Hansen

Re: Fly kontra Højhastighedstog

Tja, endnu en gang kortsigtet tænkning fra de lamme politikere;
Der er flere penge i olie/diesel end elektricitet -så jo flere benzinpenge der bliver brugt på fly, lastbiler og andet forurerende, jo bedre er det for statskassen - men hvad med miljøet, den hurtigere transport, levering af varer m.v.?

Man bliver sgu snart træt af at danskerne ikke rejser sig og finder protestbannerne frem! Sundhedsvæsenet, skattetrykket, miljøet - DK halter bagefter.

Det er måske lidt søgt, men se bare på lande som Frankrig og England - her sundhedsvæsenet i verdensklasse - skatten er lavere.

Danmark er en lille l*rte-ø i globalt perspektiv - vi tror vi er verdensmestre, men i virkeligheden er det hele noget molbo-agtigt.


10. okt 2008 kl 21:17

Gregor Giebel

Re: Fehmern Broen SKAL da heller ikke konkurrere

Det egentlige formål med denne forbindelse har da alle dage været at sætte et monument over trafikminister - øøøh, hvad var det nu han hed ???

Tiefensee.

:)
MfG
Gregor


10. okt 2008 kl 21:58

Michael Jensen

Positive thinking

I et anfald af bevidstløs optimisme kunne man måske forsvare det af Fogh-regeringen foretagne valg med at der i befolkningen ikke er den store interesse for højhastighedstog. Og Venstre-regeringen er på vej tilbage til rødderne: At handle ud fra Hr. og Fru Pedersens ønsker, som en af Venstre-profilerne udtrykte det forleden...

Det er sørgeligt.


11. okt 2008 kl 11:39

Claus Topsøe-jensen

Sørg for at der er plads nok

Det mindste man kunne gøre, var da at ekspropriere plads til en senere udbygning med spor til højhastighedstog. Togene kan man altid købe, når de bliver rentable og/eller bliver politisk ønskelige, de har kortere leveringstid end 100 km jernbane.


11. okt 2008 kl 11:53

avatar

Troels Halken

Re: Sørg for at der er plads nok

Der er ikke mange visioner her. Jeg vil sige at højhastighed fra sverige og kbh til hamburg, kbh-herning og hamburg-aalborg ville være en visionær plan, som også ville betyde udvikling uden for hovedstadsområdet.

Vh Troels


11. okt 2008 kl 23:35

Marcel Buttrup

Hvor mange stop undervejs?

Realistisk set vil opgraderingen komme til at betyde, at gennemsnitsfarten fra Ringsted og videre ned til Femernbroen sandsynligvis vil ligge på under 140 kilometer i timen, når man medtager de forskellige hastighedsnedsættelser og stop undervejs.

Hvor mange stop er rimelige - og hvor tæt må de ligge - hvis højhastighedstog skal give mening på strækningen fra København til Rødby?
Det har tidligere været nævnt at DK er "for lille et sprogområde" til at have højhastighedstog...
Mon ikke de bli'r sure i Ringsted og Næstved hvis toget bare drøner forbi stationerne med 200 km/t og suger barnevogne m.m. til sig?

Mvh
Marcel


12. okt 2008 kl 10:43

Hans Jensen

Hvor er visionen?

For mere end 40 år siden havde Frankrigs præsident de Gaulle en vision om højhastighedstog. Hvor er visionen i Danmark så mange år senere?


12. okt 2008 kl 11:10

Bjarke Mønnike

Re: Hvor er visionen?

Fordi afstandene i DK ikke kan sammenlignes med Frankrigs.

Jeg kan fortælle at disse tog ikke har afhjulpet på trafikproppene sydover dernede, fordi resten af det offentlige transportsytem, er ret sporadisk(læs busser) og at højhastigheds banerne har været ude for kritik og sabotage.


12. okt 2008 kl 12:40

Hans Jensen

Re: Re: Hvor er visionen?

Jo, nogle af afstandene kan sammenlignes. Endelig vil Sverige og Norge gerne igennem til Tyskland. Der er næppe nogen teknologi uden der også er problemer. Hvad angår trafikpropper skyldes det måske at togene er så fyldte at folk må tage bilen. Det er i øvrigt interessant at køre ud af Paris mod Bordeaux med tog langs en motorvej og se bilerne få baghjul, når farten kommer op på 300 km/t.


12. okt 2008 kl 15:33

Richard Foersom

Re: Hvor er visionen?

@Bjarke
TGV er en virkelig transport succes i Frankrig. På den nyeste strækning fra Paris mod Luxembourg i øst er togene altid godt fyldt. Trafikken på motervejene ville være meget tættere hvis ikke Frankrig tidligt havde arbejdet på disse TGV linjer.

I Danmark kan man ikke køre 320+ km/t som TGV gør i Frankrig, men alle nye banestrækninger i Danmark bør bygges til at kunne køre 250 km/t, så kan det gøres fordelagtigt at bruge tog i stedet bil/fly.


12. okt 2008 kl 15:45

Frederik Teglhus

30 - 40 år for sent

Ideen med højhastighedstog kunne og burde have været realiseret i Danmark for mindst 30 år siden, om nogen havde villet det. Dette ville have givet Danmark en klar føreposition på jernbaneområdet, istedet for en bundplacering som nu...


12. okt 2008 kl 16:37

avatar

Flemming Priem

Lad svenskerne betale deres part

Tøv nu en kende, før I forbander Danmarks stilling indtil nu.
Det er ikke nogen hemmelighed, at det hovedsagelig er svenskerne, der maser på for at få ført deres højhastighedstog gennem Danmark til kontinentet. Og det er også svenskerne, der har så mange godstog over Øresundsforbindelsen, at der efterhånden dårligt er plads til persontogene. Derfor svenskernes interesse i en tunnel under Øresund ved Helsingør.

Lad derfor svenskerne tage deres broderpart og betale en evt. Øresundstunnel, hvis det er nødvendigt. Og lad svenskerne bygge en container- og godsterminal i Trelleborg for transport via de "blå motorveje" til Rügen.
Og lad svenskerne spekulere over, hvorledes de vil løse problemet med de forskellige standarder for elektricificering i de tre lande.
Det skal nok give lidt ro en tid, så vi her i landet kan finde vores optimale løsning.

Mange hilsner
Flemming Priem


13. okt 2008 kl 01:58

avatar

Lars Buhrkall

Re: Lad svenskerne betale deres part

Og lad svenskerne bygge en container- og godsterminal i Trelleborg for transport via de "blå motorveje" til Rügen.

Der udskibes allerede meget gods fra Trelleborg, og der udbygges stadig: http://www.banverket.se/sv/Amn...spx. Hvad ønsker du mere?

Og lad svenskerne spekulere over, hvorledes de vil løse problemet med de forskellige standarder for elektricificering i de tre lande.

Præcis hvilket problem mener du? Der kører dagligt tog fra Sverige via Danmark til Tyskland og omvendt, ganske problemfrit.

Det skal nok give lidt ro en tid, så vi her i landet kan finde vores optimale løsning.

Må man bede om dit bud på hvad denne såkaldt optimale løsning skulle være, og hvad den koster, medens du nu har ro en tid?

MVH Lars


13. okt 2008 kl 10:07

avatar

Troels Halken

Re: Re: Hvor er visionen?

I Danmark kan man ikke køre 320+ km/t som TGV gør i Frankrig, men alle nye banestrækninger i Danmark bør bygges til at kunne køre 250 km/t, så kan det gøres fordelagtigt at bruge tog i stedet bil/fly.

Ikke på det nuværende banenet, men der er vel ikke noget i vejen for at det kan lade sig gøre?

250 km/t er jo ikke højhastighed...

Kom nu med noget visionært.

Vh Troels


13. okt 2008 kl 16:12

Frederik Teglhus

Re: Re: Re: Hvor er visionen?

I Danmark kan man ikke køre 320+ km/t som TGV gør i Frankrig, men alle nye banestrækninger i Danmark bør bygges til at kunne køre 250 km/t, så kan det gøres fordelagtigt at bruge tog i stedet bil/fly.

Ikke på det nuværende banenet, men der er vel ikke noget i vejen for at det kan lade sig gøre?

250 km/t er jo ikke højhastighed...

Kom nu med noget visionært.

Vh Troels
Der bør i forvejen bygges en HELT ny jernbane for intercitytog mellem Middelfart og Odense (ca 60 km uden stop), og denne kunne meget vel anlægges til 360 km/h. Fre Odense og henover storebælt er strækningen i forvejen lavet med få svage kurver, så denne kan vel ombygges til 360 km/h uden de helt store omkostninger. Sidstnævnte kræver dog parallelspor til langsommere tog.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.