/elektronik

Software afslører din alder ved at se på dit ansigt

Amerikanske forskere har udarbejdet en computeralgoritme, der kan fastslå menneskers alder udelukkende ved at se på ansigtstrækkene. Det kan få stor betydning for reklamebranchen og for censur - eksempelvis af hjemmesider for mindreårige.

Klik for at se billedet i stort

Personen på billedet, en kendt tysk-amerikansk fysiker, ville med ny software kunne aldersbestemmes med omkring 50 procent sikkerhed inden for en fejlmargin på fem år, og over 80 procent sikkerhed ved en fejlmargin på ti år. (Foto: Wikimedia, Library of congress) (Foto: Library of Congress)


Læs mere om

Af Mikkel Meister, onsdag 01. okt 2008 kl. 10:20

En computer-algoritme udviklet af amerikanske forskere kan med ret stor præcision fastslå en persons alder ved blot at tage et kig på folder og furer i personens ansigt.

Softwaren, der stammer fra Illinois Universitet, Urbana-Champaign, kan bestemme alder mellem 1 og 93 år for mennesker af begge køn med en træfsikkerhed på omkring 50 procent for fem års fejlmargin og over 80 procent for ti års fejlmargin - og softwaren kan læres op til at blive endnu mere sikker i sin sag.

Algoritmen kan vise sig at blive guld værd i anvendelser, hvor personens alder er en afgørende parameter. Det kan for eksempel være at stoppe teenagere med overgang i stemmen ved diskoteksdøren - eller nægte børn adgang til websites, der ligger uden for Disney-segmentet.

Men også markedsføring af produkter på store reklamesøjler kan gøres meget mere fleksible ved for eksempel at vise en reklame for barbersprit, når en ældre herre passerer forbi.

Ansigter giver visuelle fingerpeg

Det er ingen let opgave at aldersbestemme en person ved blot at se på ansigtstrækkene, og slet ikke for en computer, der som udgangspunkt ikke ved noget om noget som helst. En persons ældning afhænger nemlig ikke kun af personens genetiske sammensætning, men også af faktorer som helbred og levevilkår.

Men der er alligevel en række træk, der afslører lidt af hvert om alderen, uanset hvad.

»Menneskelige ansigter viderebringer en væsentlig mængde information og giver vigtige visuelle fingerpeg til at bestemme alderen,« fortæller professor Thomas S. Huang fra afdelingen for Electrical and Computer Engineering ved Illinois Universitet i en pressemeddelelse.

»Ansigtstræk såsom udtryk, køn og etnisk oprindelse spiller en afgørende rolle i vores billedanalyse,« siger han.

Softwaren er opbygget af tre moduler – ansigtsdetektion, såkaldt diskriminativ mangfoldig læring og multipel lineær regression – og er oplært ud fra en database med fotografier af 1600 ansigter.

Præcisionen af aldersbestemmelsen kan ifølge Thomas S. Huang forfines ved at øge mængden af fotografier i den database, softwaren bruger til at træne ansigtsgenkendelsen.

Forskerne har offentliggjort resultaterne i IEEE Transactions on Multimedia og IEEE Transactions on Image Processing.



01. okt 2008 kl 11:16

Jan Daugaard

" afvisning ved diskoteks døren "

Og andre steder, her er denne metode da vist meget diffust. Hvorfor nu ikke tage hele skridtet og sætte et system op hvor man tager en dna prøve og ja forinden har vi allesammen afgivet en sådan prøve til en stats ejet instans, se logikken i at vi herved meget nemt kan afsløre hvem der var hvor og gjorde hvad ( feks i voldtægter ) jeg ser det således at vi ved at lave dette system world vide vil forebygge al kriminalitet for ja ved at skyde en chip i os kan man spore den der gjorde det og det inden for få minutter efter det begåede, hmm jeg har ingen problemer med dette thi jeg er på den rette side og ja dem der ikke er på den side vil opgive deres forehavende, vil det ikke være en ønske situation det synes jeg helt sikkert thi som det er i dag er der en alt for stor en sandsynlighed for at forbryderen kan smutte og ja så er der jo for folk med forkert indlæring frit spil så ja sæt dette system i værk og vi alle kan leve i frem eller i hvert tilfælde i meget mere og dybere fred smiler meget glad..

har forøvrigt hørt at i London hvor man har sat overvågningsudstyr op på gader og stræder at man her har set at folk der har følt sig forfulgt har taget ophold foran eller i cameraernes synsvinkel såå ja der virker det præventive jo sååå hvorfor ikke i det jeg har skitseret, thi man er sku da for dum hvis at man begår noget kriminelt hvis at man ved at man bliver hentet omkring det næste gadehjørne.

Hej og god skøn glad dag til alle :-))


01. okt 2008 kl 11:26

Benny J. Andersen

Re: " afvisning ved diskoteks døren "

Bliver lidt svært med diskoteket med en usikkerhed på +/- 5 år.

Kunne dog godt tænke mig at bruge den på konen, når hun er morgengrim !

Hvor gammel jeg selv er med tømmermænd vil jeg ikke give et forsøg.

Ellers god artikel

B.J.


01. okt 2008 kl 12:28

Klaus Madsen

Re: Re: " afvisning ved diskoteks døren "

Jeg kan godt se at det er et interessant problem at løse, men som adgangskontrol er det komplet ubrugeligt.

Hvad forhindrer folk i bare at holde et billede op foran kameraet?

I Japan er de begyndt at bruge en lignende teknik til at forhindre automat-salg af cigaretter til mindreårige, men den snydes let ved hjælp af et ansigts billede fra et blad.

http://www.pinktentacle.com/20...ras/


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.