/transport

Ældre bilister skyld i stigning i motorcykelulykker

Særligt de ældre er skyld i, at langt flere kommer alvorligt til skade på motorcykel, viser en foranalyse fra Havarikommissionen for Vejtrafikulykker.

Klik for at se billedet i stort

Motorcykelulykkerne sker især i vejkurver. Uforholdsmæssigt mange sker ved, at modparten overser motorcyklen, enten ved at overtræde sin ubetingede vigepligt, eller ved at bilisten svinger ind foran motorcyklisten.


Læs også

Læs mere om

Dokumentation

Af Birgitte Marfelt, mandag 22. sep 2008 kl. 16:15

Det var lige begyndt at gå i den rigtige retning. Frem til 2005 var der et fald i antallet af alvorlige ulykker for motorcyklister. Men på tre år er motorcyklisternes del af alle alvorlige trafikulykker vokset fra fem til ni procent.

Det har fået Havarikommissionen for Vejtrafikulykker, HVU, til at grave i tallene. Og selvom kommissionen endnu ikke er færdig med dybdeanalysen, tegner der sig allerede nu et klart mønster:

Bilister overtræder vigepligt

I næsten en tredjedel af samtlige alvorlige ulykker har modparten - en vare- eller personbil - overtrådt sin ubetingede vigepligt. Det er langt flere, end når der kun er biler involveret i ulykken, og det skyldes formentlig, at det er sværere for en bilist, der holder ved hajtænder, at opdage motorcyklisterne. Samtidig er det vanskeligt for særligt ældre bilister at vurdere farten på en motorcykel.

Af i alt knapt 1.400 alvorlige trafikulykker mellem 2001 og 2006 var de triste topscorere:

- 225 ulykker ved venstresving ind foran modkørende.
- 114 ulykker ved eneuheld i venstrekurve.
- 114 ulykker ved venstresving ud foran modkørende.
- 102 ulykker ved venstresving ind foran modkørende.

Fem procent af de alvorlige motorcykelulykker er eneulykker, hvor motorcyklen vælter på vejen. En del ulykker skyldes påkørsler af lysmaster, træer og autoværn.

Flere midaldrende og kvinder kommer galt af sted

Unge motorcyklister er næsten væk fra ulykkesstatistikken. Til gengæld er der langt flere midaldrende og kvinder, der kommer galt af sted.

De forulykkede motorcykler er blevet ældre - gennemsnitligt 21 år - og tungere. Til gengæld beklager Havarikommissionen, at den ikke råder over oplysninger om motorcyklernes art og deres tekniske beskaffenhed.

Karakteristisk for ulykkerne er, at de oftest sker i weekender og om sommeren i godt vejr og tørt føre. Ulykkerne rammer stort set altid motorcyklisterne selv. Derimod påkører de sjældent fodgængere, laver højresvingsulykker, frontalkollisioner eller spiritusulykker.

Væksten i omfanget af alvorlige ulykker afspejler naturligvis, at flere og flere kører på motorcykel. Siden 2005 er antallet af motorcyklister steget med ti procent om året.



22. sep 2008 kl 17:55

John Johansen

Venstresving

- 225 ulykker ved venstresving ind foran modkørende.
- 114 ulykker ved eneuheld i venstrekurve.
- 114 ulykker ved venstresving ud foran modkørende.
- 102 ulykker ved venstresving ind foran modkørende.
Er det så 327 ulykker ved venstresving ud foran modkørende? ;-)


22. sep 2008 kl 18:42

Hans Henrik Hansen

(Lidt) mangelfulde oplysninger!


Ældre bilister skyld i stigning i motorcykelulykker

- lyder den foruroligende nyhed, men i artiklen ses absolut 'nada' (kvantitativ) information til underbyggelse af overskriftens påstand!?

Ulykkerne rammer stort set altid motorcyklisterne selv

- betyder dét så, at der sjælden sker kollison med det køretøj, der angiveligt overtræder vigepligten??

Unge motorcyklister er næsten væk fra ulykkesstatistikken

- det er da dejligt, men lidt svært at 'forstå'! Er unge motorcyklister mon nemmere at få øje på/vurdere hastigheden af??


22. sep 2008 kl 19:18

Asbjørn Klerke

Re: Venstresving

Hvis du ser i grafen står der medkørende udfor de 102 ulykker.


22. sep 2008 kl 20:23

Jens Arne Hansen

Er livet 20 kr værd?


Det er vel ca. hvad en gul sikkerhedsvest med reflekser koster!

Hvis det kan dokumenteres at størstedelen af uheldene sker fordi bilister overser motorcyklister, så var det da en enkel og billig forholdsregel at træffe at iføre sig sådan en vest når man skulle ud at køre, måske næsten vigtigere end styrthjelmen?

Måske skulle man endda overveje om den burde være lovbefalet?


22. sep 2008 kl 21:35

John Johansen

Re: Er livet 20 kr værd?

Måske skulle man endda overveje om den burde være lovbefalet?
Go' idé!

(Selv om den jo nok kommer til at dække for rygmærkerne! ;-))


22. sep 2008 kl 21:46

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Venstresving


Hvis du ser i grafen står der medkørende udfor de 102 ulykker

- det forekommer svært at se talangivelser i grafen. I tabellen står der derimod "102 ulykker ved venstresving ind foran mOdkørende", så jeg er vist desværre ikke helt 'med'! :)


22. sep 2008 kl 22:55

Anders Majland

Re: Er livet 20 kr værd?


Det er vel ca. hvad en gul sikkerhedsvest med reflekser koster!

...
Måske skulle man endda overveje om den burde være lovbefalet?


Kører du motorcykel ?

De veste gør stort set ingen forskel !

På den afstand hvor det er farligt at blive overset er man på mc så tydelig at det er manglende orientering der gør at motorcyklisten bliver overset

Desuden hjælper en refleks jo intet med mindre der er noget lys der rammer den ... Ikke lige den typiske situation ved de mange vigepligtsuheld.

Som knægt kan jeg huske en del kampagner for at få fodgængere til at bære reflekser i lygtetændingstiden. Men mc uheldene sker ifølge rapporten mindst lige så ofte i dagslys hvor reflekser ikke har den store virkning


Prøv evt at se hvad engænderne skriver i SMIDSY ulykker (Sorry Mate I Did'nt See You). Basalt set handler det meget om at man kun ser det man bevidst kigger efter. Det er så mange synsindtryk i trafikken og som bilist kan man ubevidst få filtreret synsindtryk væk man burde være bevidst om - f.eks at overse en motorcyklist trods det at han er ganske tydelig hvis man ellers kiggede efter mindre medtrafikanter end biler/lastbiler.

Se f.eks denne engelske TV kampagne: http://www.dft.gov.uk/think_me....mpg

Hvis en bilist kører ud foran mig mere end et par hundrede meter fremme er det blot et lille irritationsmoment at skulle bremse for ham. Men er det meget tættere på begynder det at blive farligt da mine muligheder for at bremse eller undvige mindskes.

Prøv evt at læse Danske Motorcyklisters Råd's holdning til veste. Desværre er hjemmesiden under opdatering så jeg kan ikke finde et direkte link: http://www.dmc-org.dk/dmc/

Det bliver nemt en oprustning derude. Lad vejarbejdere og andre "statiske" bære signalfarver.

Og det afhænger desuden meget af motorcyklens udforming om der overhovedet er noget vest der er synlig forfra. På sportmaskiner med en meget foroverbøjet kørestilling eller mc'er med store kåber forsvinder vestens næsten helt.

Man kan som motorcyklist selvfølgelig gøre meget ved at køre efter forholdene, placere sig korrekt på vejen og ikke mindst være ædru/frisk og selvfølgelig have en ordenligt lygteføring og også gerne en lys hjelm.

MEN ikke mindst skal man være 100% opmærksom og ikke stole for meget på sine medtrafikanter.

Ved at køre defensivt og hele tiden have planlægge for eventualiteter kan man minimere risikoen for uheld meget - For går det galt skal der ikke meget til for at man som motorcyklist kommer meget galt afsted.


22. sep 2008 kl 23:22

Jens Madsen

Beeper i bilen

Tidligere, har i Ingeniøren, været beskrevet et forsøg med beepere, der gav lyd, når der kom en cykelist. Vil en tilsvarende idé, kunne bruges til motorcykelister? Hvis bilisterne får en advarselslyd, når en motorcykelist er i nærheden, er de måske ekstra opmærksomme, og ser sig for.


22. sep 2008 kl 23:29

John Johansen

Re: Re: Er livet 20 kr værd?

Anders Majland:

Kører du motorcykel ?

De veste gør stort set ingen forskel !
Kører du bil?
Som bilist oplever jeg de gør betydelig forskel.
- Ikke mindst i skumringen og i mørkt og gråt vejr.


22. sep 2008 kl 23:33

John Johansen

Re: Beeper i bilen

Jens Madsen:

forsøg med beepere, der gav lyd, når der kom en cykelist. Vil en tilsvarende idé, kunne bruges til motorcykelister? Hvis bilisterne får en advarselslyd, når en motorcykelist er i nærheden
Dét bliver da til et skrækkeligt beep'eri!


22. sep 2008 kl 23:39

Jens Madsen

Re: Re: Beeper i bilen

Jens Madsen:
forsøg med beepere, der gav lyd, når der kom en cykelist. Vil en tilsvarende idé, kunne bruges til motorcykelister? Hvis bilisterne får en advarselslyd, når en motorcykelist er i nærheden
Dét bliver da til et skrækkeligt beep'eri!

Det må afhænge af justeringen. Hvis den kun detekterer motorcykelister bagud, og kun har begrænset rækkevide, så vil den kun beepe, når det er relevant at tage højde for en motorcykelist.

Hvis derimod, at motorcykelisterne, skulle køre med horn på hele tiden - så vil det blive et skrækkeligt tuderi.


23. sep 2008 kl 00:17

Anders Majland

Re: Re: Re: Er livet 20 kr værd?

Anders Majland:
Kører du motorcykel ?

De veste gør stort set ingen forskel !
Kører du bil?
Som bilist oplever jeg de gør betydelig forskel.
- Ikke mindst i skumringen og i mørkt og gråt vejr.

Jeg kører ca 15000km på mc om året og lidt mindre i bil - men udsynet er ringest på mc. Ikke mindst når det småregner. Men imho kører jeg nok bil til at gøre mig personlige erfaringer på forskellene på mmedtrafikanternes opmærksomhed afhængigt af mit køretøj.

F.eks er det væsenligt sjældnere at jeg oplever modkørende lave hasarderer overhalinger når jeg er i bil. Ligeledes er det meget oftere at folk kører ud foran mig når jeg er på mc.

Men på hvilke afstande oplever du at vestene hjælper ?

I hvilke situationer (kryds/overhalinger/by/land etc) ?

Og hvordan hjælper de dig i mørke - er der gadebelysning eller medtrafikanter der oplyser reflekserne ?

Men spørgsmålet er nok mere om du ikke alligevel ville se de motorcyklister hvis de ikke bar vest.

Siden vestene er blevet "moderne" og jeg gentagne gange har rodet mig ud i debatten om dem er jeg også ret opmærksom på om de motorcykister jeg møder bærer vest eller ej.

Og der er min konklusion at jeg i de fleste tilfælde har set mc/fører længe før jeg kan se om vedkommende bærer vest.

Med få undtagelser som f.eks når man indhenter en bagfra eller når mc'end fremtoning og lys er meget "ringe"

Desværre for motorcyklisterne blev det for efterhånden mange år siden også indført kørelys på biler. Indtil da havde de det kendetegn for sig selv.

Traktorer mf kører rundt med orange blink - det er også ganske effektivt men de blå blink er jo også reserveret så det er ikke nemt at finde på noget der er lige så effektivt og samtidigt skiller sig ud.

Men jeg har desværre efterhånden en ret god statistik for hvornår jeg bliver overset og hvornår det er farligt for mig ... Og i rigtig mange af situationerne ville vest ikke gøre forskel fordi bilisten kigger men ikke registerer "noget".

Vi har imo regler nok i DK og der er mange andre sikkerhesaspekter jeg kunne finde mere relevante at lovgive om end krav om en vest...

En vest er ikke nogen livsforsikring. For at blive set kræver det stadig at ens medtrafikanter bevidst ser efter en ...

En vest/refleks er stadig rigtig god til objekter uden lys. F.eks en vejarbejder, en havareret bilist der er ved at skifte hjul eller fodgænger/løber


23. sep 2008 kl 00:28

John Johansen

Re: Re: Re: Re: Er livet 20 kr værd?

Anders Majland:

En vest er ikke nogen livsforsikring. For at blive set kræver det stadig at ens medtrafikanter bevidst ser efter en ...
HELT enig!

Jeg mener dog stadig, hvis ellers motorcyklisten nogenlunde overholder hastighedsgrænserne, så kan vesten medvirke til sikkerheden.

- Det er forøvrigt også rigtigt at meget af sikkerheden, for motorcyklister, gik tabt da biler blev pålagt at benytte kørelys!


23. sep 2008 kl 00:36

Anders Majland

Re: Re: Re: Beeper i bilen

Hvis derimod, at motorcykelisterne, skulle køre med horn på hele tiden - så vil det blive et skrækkeligt tuderi.

Der er de motorcyklister der argumenter for "Råberør" * med "loud pipes saves lives"

Men virkeligheden er at der skal temmelig stor lyd effekt til at advare nogen flere 100meter foran en ...


* udstødninger der larmere væsenligt mere end tilladt

Der er mange solo ulykker i statistikken. Nok dels fordi en del kører "rigeligt sportsligt" men også fordi banale uheld der i bil ikke ville give føreren skrammer nemt giver store skader på en motorcyklist.

Og så er der en del uheld hvor men med mere eller mindre rette kan mene at motorcyklisten selv var ude om det. F.eks hvor denne har kørt med flere gange den tilladte hastighed og dermed gjort det væsenligt svære for modparten at vurdere denne korrekt...

Så motorcyklister skal være bevidste om at de er blandt de bløde trafikanter - og køre derefter (De burde de modne kunne bringes til at erkende og dem er der jo mange flere af. Både kørende og i uheldsstatistikken )

Desuden skal motorcyklister erkende at de vil blive overset. Det er ikke spørgsmål om hvis, men når. Og derfor så vidt muligt have underbevistheden til at planlægge escape routes.

Den klassike med en bil der holder og venter på at køre frem. Holde øje med den. kigger føreren i ens retning, holder bilen helt stille eller triller den en smule. Er der frit for modkørende, Er der plads bagom osv.

Men den største enkeltgruppe af uheld er mødet med krydsende bilister der ikke overholder deres vigepligt

Men derfor kan man jo også godt forsøge at få bilisterne til at se dig bedre for....

Simple ting som at ubetinget vigepligt er UBETINGET halter for mange. Og ikke kun betyder man skal holde for dem der er på størrelse med en selv eller større ... Ligeledes at man også skal holde fra trafik i begge retninger ...

Mhs teknisker løsninger kan man komme lang med vejens udstyr. Flere steder i landet er der ved kryds forsøg med at skilte med en lavere hastighed hvis det er krydsende færdsel.

Men ligegyldigt hvad man finder på så er det vigtigste stådig en årvågen chauffør - bare tænk på de mange historier om folk der "blindt" har stolet på deres GPS og f.eks foretaget usmarte uvendinger, kørt modsat færdsel eller kørt i havnen.

En "gadget" der kan advare om mulige farer kan alt for nemt blive en sovepude. Så længe den ikke farer op er alt godt ... For skulle den liste alle fare ville den lyde som fry Hyacint ... Og så skal der alligevel bruges opmærksomhed i sortering af informationen ... Så var det måske nemmere at kigge på den store skærm (forruden) og selv evaluere hvad der foregår ...


23. sep 2008 kl 02:22

Preben Rose

Sandheden er:

Anders Majland dækker meget godt problemstillingen.

Sandheden er, at man som motorcyklist udover at følge Anders´ råd altid bør tænke: Bilisterne ser mig ikke, hører mig ikke, forventer ikke jeg eksisterer!

Nogle gange er det simpelthen helt uvirkeligt at man bliver overset.
Jeg kører fx med 80/100 Watts halogenpære (hvilket trodsalt hjælper, specielt når overhalingsblinket aktiveres og alle 180 Watt er tændt - kan anbefales - brugt med omtanke selvfølgelig), alligevel har jeg oplevet bilister overse deres vigepligt, hvor der er fuld oversigt og intet til at forstyre opmærksomheden, bortset måske fra en gadget inde i bilen. Kun reddet af gode bremser og årvågenhed.

Som motorcyklist overlever man ikke længe, hvis ikke man er indstillet på at tænke for alle sine medtrafikanter. Det skal prøves for at tro det!

Veste vil hjælpe så lidt, at det ikke er værd at bruge tid eller penge på. Se evt. hvad Anders skriver længere oppe!


23. sep 2008 kl 08:54

avatar

Ole Thomsen

Gul vest!!! - bliv set

Jeg har endnu ikke bidraget til ovennævnte statistik. Jeg kører med en gul vest magen til den etaten bruger (dog uden tekst bagpå) Og min hjelm er også hvid.

Før anskaffelse af sikkerhedsvest var jeg inden for 2-3 mdr ude for, at bilister kørte ud fra sidevej for næsen af mig i bymæssig bebyggelse. Lav hastighed og katastrofeopbremsning klarede sagen.

Siden har jeg kun været ude for noget lignende en enkelt gang, og her opdagede bilisten mig tidligere i forløbet.

Men i øvrigt er jeg enig i ethvert synspunkt i retning af, at man skal vente sig det værste og indrette sig efter det (køre defensivt. (såsom: når der holder biler på sidevej der vil svinge inde/krydse, vognbaneskift osv.)


23. sep 2008 kl 09:28

avatar

Tine Andersen

Re: Gul vest!!! - bliv set

Hvor kan man få sådan en vest i str "voksen"? Jeg har éen i onesize- som er for lille, hvis jeg også gerne vil have overtøj på... Og det vil jeg. :-)

Jeg kører godt nok kun mukkebik (K30), men jeg har oplevet, at jeg i min meget gule jakke på min meget gule scootermodel (med lys på!) har fået en bilist lige ud foran mig, så jeg ramte hans trailer. Bagefter skældte han konen ud! Hun skulle åbenbart se til højre for ham- og mig så han ikke fordi, der lige var kørt et halmlæs i modsat retning af mig! Øh!!

Eller bilisten der lige overhalede, for blot at køre ind foran mig -blot for straks efter at dreje til højre! Jeg er MEGET glad for mine bremser- ellers havde jeg været bagsmækpynt på den bil... :-P

Da jeg kørte ciao- havde jeg orange-med-refleks arbejdstøj på, og blev vistnok set ret godt. Men jeg synes "kravledragten" er upraktisk til normalt brug.

Jeg bliver faktisk ret nervøs, når jeg skal forbi steder med hajtænder, og der er en bil på vej/holder. Man kan ikke være sikker på, om de har set éen- eller pludselig beslutter, at nu vil de køre...

Mvh
Tine


23. sep 2008 kl 11:19

Lars Engstrup

”Blinkene lygter” - Vibra-lys

Interessant debat på baggrund af en noget uigennemsigtig statistik – mildt sagt.

Jeg er en af de ”ældre” der startede med, at køre MC i 2005 – (ikke med i statistikken 7-9-13). Startede på en Yamaha 650 Dragstar og har fra 2007 kørt 1600 Wildstar. Jeg køre stort set hver dag til og fra arbejdet samt mange ture og ferier (ca. 8-9000 km/år).

Inden jeg tog på MC-ferie til Toscana i 2007 monterede jeg et såkaldt Vibra-lys (pris 500 kr.). En lille elektronikdel der monteres mellem stikket til forlygtepæren og selve pæren. Dette system får fjernlyset til, at vibrerer 1200 gange pr. min. med en lysstyrke på 21 Watt som er godkendt til kørelys. I modsætning til nærlyset, som lyser nedad, lyser fjernlyset ligeud. Da lyset både vibrerer og lyser ligeud (og i praksis blænder lidt) gør dette, at blisterne har langt bedre mulighed for at se mig. Hvis man ser på de nye cykellygter som blinker tror jeg, at alle kan blive enig om at de er blevet nemmere at se i dag end tidligere.

I praksis er dette også min erfaring efter 1½ års brug af Vibra-lys. De forankørende ser mig tidligere og virker til, at være langt mere opmærksomme på mig og hvor jeg er placeret på kørebanen. Specielt ved overhaling på to-sporede veje venter bilisterne oftere med at overhale til jeg er kommet forbi – de presser sig ikke bare ud. Bilister holder oftere på sidevejen eller i venstresvingningsbanen og venter til jeg er kørt forbi selvom de havde tid nok til at køre ud/over.
Jeg undrer mig dog over, at det er meget få der køre med dette system. Både når jeg køre i bil og på motorcykel må jeg konstatere, at nærlyset på motorcykler generelt er dårligt og er ofte meget svært at få øje på i dagslys/sollys. Vi skal jo ikke bruge kørelys for at kunne se men for at blive set.

Politiets MC-betjente burde prøve at køre med Vibra-lys og derefter komme med deres mening og erfaring om systemet.

www.vibra-lys.dk


PS: Jeg vil også slå lyd for, at alle kloakdæksler skal fjernes fra vejbanen. Større bøder til de kvajpander som taber alt muligt gods på vejbanen – såsom køleskabe, sofaer, stole m.m. De kan være livsfarlige for os MC’er.


23. sep 2008 kl 11:32

Anders Majland

Re: Re: Gul vest!!! - bliv set

Hvor kan man få sådan en vest i str "voksen"? Jeg har éen i onesize- som er for lille, hvis jeg også gerne vil have overtøj på... Og det vil jeg. :-)

http://www.thansen.dk/product....4087

Op til størrelse XXXXXL


23. sep 2008 kl 11:33

avatar

Michael Deichmann

Re: Re: Er livet 20 kr værd?

MEN ikke mindst skal man være 100% opmærksom og ikke stole for meget på sine medtrafikanter.
Du skal ALDRIG stole på dine medtrafikanter! Det er sådan set det der ligger i færdselslovens paragraf 2 eller sådan noget om at udvise agtpågivenhed. :-)
Det er vel samme fejl de mange kvindelige cyklister gør når de væltes af højresvingende lastbiler?


23. sep 2008 kl 11:39

avatar

Tine Andersen

Re: Re: Re: Gul vest!!! - bliv set

Mage tak- selvom 4 XL nok er rigeligt stor. ;-)

Mvh
Tine


23. sep 2008 kl 11:49

Anders Majland

Re: ”Blinkene lygter” - Vibra-lys


Inden jeg tog på MC-ferie til Toscana i 2007 monterede jeg et såkaldt Vibra-lys (pris 500 kr.). En lille elektronikdel der monteres mellem stikket til ...
Jeg undrer mig dog over, at det er meget få der køre med dette system.

Skåret til benet anbefaler du at køre med fjernlys som kørelys - Dvs ulovlig lygteføring takseret til 500,-


Men jeg er enig at meget eller anderledes lys gør en forskel.

Som en anden skrev en forlygtepære med dobbelt effekt gør en forskel.

De mange der monterer Xenon forlygter har samme oplevelse. (Mig bekendt tillades de ikke på mc'er i DK - men bla. BMW sælger mc'er med xenon forlygte uden niveauregulering ab fabrik).

Man kan selvfølge arbejde for en lovændring der tillader mc'er at køre med fjernlys som kørelys i dagtimerne men indtil da ser jeg det ikke som nogen særlig god anbefaling at opfordre til lovbrud.

Jeg har selv gjort lidt forsøg med LED kørelyslygter.
http://majland.org/blog/?tag=k...elys
(Mine forsøg er heller ikke lovlige)

Hella har nogle ganske kraftige der er godkendt til formålet men ovenstående LED's var på tilbud i Bilka.
http://www.tagfahrlicht.de/COM...html

På en anden MC har jeg kørt med en gul H4 pære. Der er ikke mange bilister der stadig bruger gule pærer og derved skiller jeg mig ud fra det almindelige lyshav. Efter en kortere periode med en alm hvid H4 er der kommet en gul i igen.

XTZ'en herover har jeg også købt nye forlygter til alm H4 pærer. Så kommer der også gule pærer i den mindre jeg lader mig lokke til at køre med bi-xenon ... (Hvis BMW'en må hvorfor skulle jeg så ikke også have lov ...)


23. sep 2008 kl 12:23

Lars Engstrup

Re: Re: ”Blinkene lygter” - Vibra-lys

Hvis du går ind på www.vibra-lys.dk under "Fakta om Vibra-lys" kan du se hvilke godkendelser det har.
Jeg er ikke blevet stoppet af politiet endnu pga. min lygteføring.

Jeg er blevet stoppet et par gange hvor de skulle se mit førebevis. I den forbindelse ingen bemærkning til min lygteføring :-)

Hvis det mod forventning skulle være ulovligt betaler jeg gerne 500 kr. for ikke at komme til skade.

Indtil videre er det min erfaring, at jeg bliver set - det er jeg yderst tilfreds med.......

Er der andre som har samme erfaring med Vibra-lys eller viden om at det 100% er ulovligt?


23. sep 2008 kl 13:55

Henrik Eg

de der pokkers motorcyklister.....

Efter min beskedne erfaring med 13 års motorcykelkørsel på vej, og 2 år på bane. Er jeg af den mening der kun er en måde der fungere i trafikken: forvent at alle andre i trafikken er idioter, og man selv er den største hvis man ikke kører efter forholdene…

Om nogle af de andre ting nævnt, er min mening:


Jeg har samme oplevelse af Vibra-lys, de virker umiddelbart rigtig godt uden at genere resten af trafikken op til 50m væk, hvilket bare ikke er nok, godt nok er de vistnok lovligt at benytte, men i myldretiden overses man normalt tit pga. af bredden på motorcyklen.
http://www.smcc.dk/forum/phpBB...t=18


Kraftige forlygtepærer er ikke altid lovlige, samt bruger en del mere strøm end mange motorcykler er bygget til. Mener at grænsen ligger på 90watt.


Gult lys opfattes langsommer end hvidt lys, hvilket omregnet svare ca. til cirka én meter kortere standselængde, når man kører med en hastighed af 30 km i timen. Blå lys opfattes endnu hurtigere, men de er jo i brug til noget helt andet. Jeg troede vi motorcyklister skulle være nemmer at se…

Led lys med blink effekt må heller ikke benyttes.

Xenon stadig ikke godkendt til motorcykler.

Den dejlige vest hjælper også godt til når der ikke er så meget trafik, men på de fleste motorcykler er denne næsten umulig at se lige forfra, pga motorcyklens tank, styr, og i mange tilfælde kåben og dermed ses man først føreren når man er helt tæt på. Til gengæld er den nem at se fra andre motorcykler og lastbiler, da disse for det meste sidder højere oppe.

Kraftige larmende (ulovlige) udstødning hjælper på at blive opdaget, hvis folk ikke hører for højt musik, i deres nye lyddæmpede biler. Til gengæld lydforurener de for vildt, og giver på langt sigt øreskader for føreren. Samt at lyden jo smides bagud…

Glatte ting på vejbanen er direkte livsfarlige, om det så er kloakdæksler eller nye hvide striber, samt nyt asfalt, da motorcykler kun trykker med få cm af dækkets brede, og begge hjuls greb er nødvendig for at holde motorcykler helt lige på vejen. Hvilken også gør dårlig og hullet asfalt, sand og sten på vejbanen samt andre løsdele til en daglig udfordring.

Vurdering om det er en motorcykel eller en eu45, og derved hastigheden er et gentagende problem, især i foråret og om efteråret. Hvor man rigtig mange gange få afprøvet sine bremser når en bil forvilder sig ud foran en.

For høj hastighed er jo altid et stort problem, om man så sidder på en MC eller i en bil, til gengæld overlever mange ved at blive smidt af en MC med høj hastighed, pga. moderne ”rustning” og den luftboble der dannes om en, lige til man rammer et eller andet…


23. sep 2008 kl 14:09

Christian Ernstsen

Bedste "trick" til at blive set

Kør på en pensioneret politimc!

Har prøvet det, og det er helt uhyggeligt så pænt folk kører omkring én, også når man er klædt på så der overhovedet ikke er tvivl om at man ikke er "en af dem"... :-)

Det er endda tilladt at montere blålige halogenforlygter på styrtbøjlerne/kåben, så man ser endnu mere politiagtig ud forfra, dog må man på ingen måde skrive "PoliNI", "Polio", etc på ryggen! :-)

Det samme gør sig i øvrigt gældende for mørkeblå mondeo'er, kender flere der har den model, og de oplever at skulle overhale oftere end i de andre biler, de har kørt i - folk sætter farten ned, når de ser den karakteristiske profil i bakspejlet...

Mere seriøst: Jeg er helt enig i at man som motorcyklist er nødt til at tage de andres ansvar op, for uanset om man har ret i en situation eller ej, er det en selv, det går ud over hvis modparten ikke lever op til sin trafikforpligtelse. Det har jeg overlevet et par situationer på selv...


23. sep 2008 kl 14:44

Benny J. Andersen

Re: (Lidt) mangelfulde oplysninger!

Kære Hans Henrik

Det her er Ing.

Selvom dette ikke er luftfartssiderne, kan du ikke forvente, at der er sammenhængende mellem overskriften og indhold, ligesom indhold og figur/tabel da hellere ikke må forventes at stemme overens.

Kunne de dog vise det links, hvor vi kan studere formålet med artiklen er vi på bedre grund ...

B.J.
Ps. Tror også at John læser dette indlæg og så ser vi frem til jeres smalltalk

B.J.


23. sep 2008 kl 14:44

Lars Engstrup

Re: de der pokkers motorcyklister.....

Effekten af den test der blev udført på www.smcc.dk kan ikke bruges da de fejlagtigt brugte nærlyset. Så er det sikker rigtigt, at det kun kan ses på 50m. Det skal bruges på fjernlyset som lyser lige ud (vandret). Derved kan det ses fra lang afstand. Vibra-lyset slås fra ved lygtetændingstid hvor der skal bruges almindelig nærlys eller fjernlys.


23. sep 2008 kl 15:26

Hans Henrik Hansen

Re: Re: (Lidt) mangelfulde oplysninger!


Selvom dette ikke er luftfartssiderne, kan du ikke forvente, at der er sammenhængende mellem overskriften og indhold, ligesom indhold og figur/tabel da hellere ikke må forventes at stemme overens

- du har ret: Jeg må se at få (ned)justeret mine forventninger passende! :)


23. sep 2008 kl 20:53

John Larsson

Re: Re: (Lidt) mangelfulde oplysninger!

Ps. Tror også at John læser dette indlæg og så ser vi frem til jeres smalltalk

B.J.

Hvis det sku' være mig ;-), så OK, en eneste (flyvende) bemærkning: Hvis den statistik artiklen bygger på, havde vist hvilke hastigheder de implicerede ulykkeskøretøjer har været fremført med lige før ulykken, ville jeg have læst den med interesse!


23. sep 2008 kl 22:29

Anders Majland

Re: Re: Re: ”Blinkene lygter” - Vibra-lys

Er der andre som har samme erfaring med Vibra-lys eller viden om at det 100% er ulovligt?

Så har jeg sat mig ind i funktionen i Vibra lys - undskyld ovenfor. Jeg havde overset at fjernlyset blev "dæmpet" så kravet til lysstyrke for kørelys blev overholdt.

Dengang jeg første gang læste om det var blev lysstyrken ikke dæmpet og var ikke klar over at det var blevet opdateret så lovgivningen også kan overholdes.

Det vil få mig til at overveje det endnu en gang. Evt nogle LED's med samme frekvens.


Gult lys opfattes langsommer end hvidt lys,

Det var jeg ikke klar over. Men problemet med det hvide lys er man ikke afviger fra baggrundsstøjen. Så hjælpder det intet at man bliver set hurtigere hvis hjernen alligevel sorterer indtrykket fra som irrelevant. Det er det som sagt min oplevelse at "afvigende" lygtføring gør at jeg ikke overses så tit.


24. sep 2008 kl 12:25

Lars Engstrup

Unge motorcyklister er næsten væk fra ulykkesstatistikken?

Jeg har set lidt på den samlede rapport fra HVU og kan godt se, at der er en stigning i ulykker for de lidt ”ældre” og at gennemsnitsalderen er steget. Der er også flere ”ældre” der i dag ejer en MC – men er der så blevet tilsvarende færre af de yngre? Det er ikke sikkert, at så mange yngre i dag har råd til en årlig forsikring på op imod 30.000kr. – de prioriterer måske anderledes i dag.
Hvis der skal drages en mere præcis konklusion på aldersfordelingen mener jeg, at ulykkestallene skal sammenholdes med hvor mange personer i hver aldersgruppe der ejer en MC.


24. sep 2008 kl 12:45

Jens Madsen

Re: Unge motorcyklister er næsten væk fra ulykkesstatistikken?

Kraftige larmende (ulovlige) udstødning hjælper på at blive opdaget, hvis folk ikke hører for højt musik, i deres nye lyddæmpede biler. Til gengæld lydforurener de for vildt, og giver på langt sigt øreskader for føreren. Samt at lyden jo smides bagud…

En mulighed, kunne være en radiosender, der optager støjen fra motorcyklen, og sender bredt ud på FM båndet. Den kan nemt designes til, at kunne høres 100 - 200 meter foran, og også bagved.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.