Når min sms frem ved tv-afstemninger?

Læs mere om

tirsdag 16. sep 2008 kl. 08:54

Rune Larsen vil gerne vide, om hans sms'er når frem til tv-afstemninger:

"Nu har jeg gentagne gange ved forskellige sms-afstemninger i fjernsynet oplevet, at jeg først får bekræftelse på mine afgivede sms-stemmer dagen efter. Kan alle vi der sender sms'er til sådanne afstemninger overhovedet være sikre på, at vi har en indflydelse, eller drukner vi f.eks. i et overbelastet net?"


Vi har bedt Jakob Lind, projektchef for TDC Mobil, om at forklare, hvordan en sms-afstemning foregår:

"Ved store radio- og særligt TV-baserede sms-begivenheder er der typisk kun en meget begrænset periode for mobilbrugeren til at sende en sms, og disse tjenester udmærker sig derudover ved, at deltagertallet tit er meget stort.

Tilsammen medfører dette et stærkt pres på alle tekniske led i processen, og ved visse lejligheder kan systemerne kun nå at modtage og registrere de store sms-mængder inden for den afmålte periode, hvor tjenesten er åben.

Dette betyder, at sms'er fra indholdsudbyderen tilbage til slutbrugeren i sådanne tilfælde må vente på at blive sendt nogen tid efter, tjenesten er slut. Hvis en TV-baseret sms-begivenhed foregår ud på aftenen, vælger udbyderen af sms-tjenesten ofte med at sende f.eks. en sms-bekræftelse til næste dag for ikke at forstyrre slutbrugeren med sms'er om natten. Får man derfor en sms om formiddagen med bekræftelse på, at man deltog i en konkret TV-afstemning aftenen før, kan man være sikker på, at ens sms-besked er registreret."

Spørg Scientariet er i dag redigeret af Julie M. Callesen, jmc@ing.dk.



16. sep 2008 kl 16:30

Rune Larsen

SMS afstemninger II

Jeg tænker så stadigvæk hvordan det hænger sammen med at man f.eks. på en festivalplads, kan være flere timer om at modtage en sms, som er sendt fra en der står lige ved siden af.

Jeg kan regne ud at nettet bliver belastet, men gør det så ikke også det når man sms stemmer, og betyder det så ikke at mange stemmer risikerer at gå tabt fordi de ikke når frem i den begrænsede tidsperiode?

Grunden til at jeg spørger er reelt at der er nogen der må tjerne godt på de store sms afstemninger, hvor mange endda stemmer flere gange. Men ville folk mon stemme lige så tit hvis nu at der var en relativ risiko for at ens stemme ikke nåede igennem nåleøjet...? Jeg tænker at der kunne være en god økonomisk fordel ved at fortie denne evt. risiko...?


16. sep 2008 kl 20:21

Michael Desvig-jensen

Re: SMS afstemninger II

Rune, du må ikke forlange urimeligheder af projektchefen, da svaret vel kun kan være at ikke alle SMS-stemmer når igennem inden for den afmålte tid. Han er jo ikke interesseret i at save i den gren han sidder på.


17. sep 2008 kl 05:59

René Hansen

Han lyver skam ikke.

Her havde projektchefen en oplagt mulighed for klart at skrive: "Alle SMSerne modtages og registreres til tiden, og tæller med i afstemningen." Og bemærk hvor omhyggeligt han prøver at få det til at se ud som om det er det han mener. Og læg så mærke til at det er lige nøjagtigt hvad han præcis ikke skriver. Hvad du kan være helt sikker på er: Hvad enten din SMS når at blive registreret i tide til at blive talt med eller ej, så skal både TDC og DR nok tjene penge på dig.

sætningen "....og ved visse lejligheder kan systemerne kun nå at modtage og registrere de store sms-mængder inden for den afmålte periode, hvor tjenesten er åben." burde nok have været været suppleret med: "Og ved andre lejligheder, nemlig de fleste, kan systemet slet ikke nå at modtage den store sms-mængde i tide til at de tæller med i afstemningen. Men vi behøver egentlig heller ikke flere end de første par tusinde for at lave en nogenlunde sikker prognose på resultatet."


17. sep 2008 kl 11:41

Dennis Krøger

Re: SMS afstemninger II

Hvis din SMS ikke når frem til tiden, må man regne med at du ikke modtager en bekræftigelse, men en "desværre, for sent" besked.


17. sep 2008 kl 13:03

Karsten M. Jacobsen

Hvor bliver de af?

Jeg har adskillige gange prøvet at modtage sms'er der har været under vejs i timer og dage. Spørgsmålet er hvor de "gemmer" sig fra de forlader afsendertelefonen og til de bliver modtagede af min telefon. Er der nogen der kan forklare mig det?

Med venlig hilsen
Karsten


10. mar 2009 kl 12:06

Claus Nielsen

Re: Re: SMS afstemninger II

(Ups - egentlig et svar til "Hvor bliver de af?")

Dine SMS'er ligger på en beskedcentral (en server også kaldet SMSC) indtil der er plads i netværket til at den kan sendes til din telefon og/eller indtil netværket kan se din telefonen.
Du mister derfor ikke SMS-beskedder der sendes til dig mens din telefon er slukket eller ude af rækkevidde (det er den jo så nok ikke så tit).
Der er en udløbsdato for en SMS, så den bliver ikke ved med at ligge på beskedcentralen i en evighed (kan ikke huske hvor længe de venter dog).

Når SMS-netværket nogle gange kan have endda meget lange svartider hænger det nok sammen med at SMS-nettet oprindelig er dimensioneret til en meget lille trafikmængde som kunne passes ind i "huller" imellem telefonsamtalerne.
Det giver problemerne på festivaler og andre steder, hvor mange mennesker kommunikerer samtidig (specielt for SMS, fordi telefonsamtaler generelt prioriteres højest).
Der er dog en principiel forskel mellem en SMS-afstemning og feks en festival.
Ved en SMS-afstemning er flaskehalsen i netværket ved modtageren, som modtager utrolig mange beskedder samtidig, mens afsenderne er distribueret fysisk rundt i landet og derfor ikke har en flaskehals i nettet.
På en festival er flaskehalsen derimod i den del af netværket der er tættest på brugerne og det kan derfor ofte være sådan at en SMS ikke sendes eller modtages i lang tid før nettet har plads.

I begge tilfælde kan der gøres noget ved problemet ved at sætte ekstra ressourcer ind (picoceller på festivaller og ekstra båndbredde på netværket ved modtageren af afstemningen). Det er bare spørgsmålet om det faktisk gøres.
I England har der for relativt nylig været megen fokus omkring optælling af (og regninger for) stemmer der ikke når frem i tide til at tælle med (se feks.
<http://www.theregister.co.uk/2...>)


10. mar 2009 kl 12:35

Baldur Norddahl

Re: Re: SMS afstemninger II

Hvis din SMS ikke når frem til tiden, må man regne med at du ikke modtager en bekræftigelse, men en "desværre, for sent" besked.

Det er jo nemt at efterprøve. Send en besked lidt for sent ind og se om du ikke modtager en bekræftelse...

Bagefter kan du jo prøve at klage. Så får du svaret på om teleindustrien også mener det er et problem at tjene penge på stemmer som ikke bliver talt med.


01. maj 2009 kl 20:48

Poul Holm

SMAS afstemning

I sidste uge prøvede jeg at sende en SMS til All Stars, efter afgørelsen. Jeg fik det svar at afstemningen ikke var aktiv, så jeg må formode at min stemme ikke blev registreret. Der kom ikke en bekræftigelse SMS, "Du har deltaget....".
Har lige kontroleret mit forbrug og ja det kostede mig 20 øre at sende den SMS, men jeg er ikke blevet pålagt ekstra omkostninger.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto