/transport

Femern-bro presser højhastighedstog frem i Sverige

Det er meningsløst at bygge dyr tysk-dansk forbindelse med elektrificerede dobbeltspor, når jernbanen i Norge, Sverige, Danmark og Tyskland halter langt bagefter, mener svenske og norske politikere.

Af Birgitte Marfelt, fredag 12. sep 2008 kl. 13:32

Underskriften på traktaten om at bygge en fast forbindelse over Femern Bælt har sat en heftig debat i gang, ikke bare i Danmark, men også i Norge og Sverige, om at anlægge en højhastighedsbane.

Det står klart på en konference i Helsingborg fredag om nordiske infrastruktur i fremtiden, hvor stemningen bedst kan beskrives som utålmodig.

Udsigten til en fast forbindelse over Femern Bælt i 2018 har gjort især de svenske, men også norske politikere utålmodige efter hurtigt at komme ned til kontinentet.

Göran Johansson, borgmester i Gøteborg, der netop har besluttet at bygge en højhastighedsbane til Stockholm, finder Femern-forbindelsen med elektrificerede dobbeltspor fantastisk, men han påpeger, at jernbanen mange steder i Norge, Sverige, Danmark og tyskland er enkeltsporet og dieseldrevet:

»Højhastighedstog er det, der gælder overalt nu. Den nordiske triangel mellem Oslo, Stockholm, Helsinki, København og Hamborg er meningsløs med en hastighed på 150 kilometer i timen. Og hvis vi ikke bygger nu, så den hurtige jernbaneforbindelse kan være klar samtidig med Femern- Bælt-forbindelsen i 2018, forpasser vi chancen,« siger borgmesteren for Sveriges næststørste by.

Der er også andre grunde til, at det haster med at komme i gang med at opgradere jernbanen:

»Konkurrencen om EU-penge til projekterne øges. Men man kan også spørge, hvorfor EU skal blive ved at løfte vores projekter frem med støtte, når vi ikke selv kan erstatte enkeltspor med dobbeltspor,« lyder det fra Göran Johansson.

Han anser strækningen mellem Stockholm og Oslo for at være en værste del af den nordiske triangel, og der er ingen udsigt til snarlige forbedringer, hvis man skal tro Eva Hildrum, departementschef for transportministeriet i Norge.

»Vi er meget optaget af en effektiv, grænseoverskridende infrastruktur. Vi ved godt i Norge, at vi ikke er kommet langt nok. Vi ligger i periferien af Europa, og blandt andet af hensyn til vores eksportindustri er det vigtigt at sørge for effektive transportkorridorer,« siger hun.

Så når den norske regering til årsskiftet fremlægger en ny, ti-års-trafikinvesteringsplan, indeholder den godt nok en udbygget Oslo-Svinesund-korridor, men der er ingen tegn på investeringer i højhastighedsjernbane.



12. sep 2008 kl 13:47

avatar

Poul-Henning Kamp

Giv ham et jobtilbud...

Der er vel ikke noget i vejen for at have en svensker som trafikminister i Danmark ?

Han lyder klart mere kompetent.

Poul-Henning


13. sep 2008 kl 03:40

Finn Christensen

Re: Giv ham et jobtilbud...

Der er vel ikke noget i vejen for at have en svensker som trafikminister i Danmark ?

Han lyder klart mere kompetent.

Poul-Henning

Tak P-H, nu fik jeg noget at grine af hele weekenden ;-)


13. sep 2008 kl 10:36

avatar

Jon Bendtsen

Re: Re: Giv ham et jobtilbud...

Der er vel ikke noget i vejen for at have en svensker som trafikminister i Danmark ?

Han lyder klart mere kompetent.

Poul-Henning

Tak P-H, nu fik jeg noget at grine af hele weekenden ;-)

Hvorfor giver vi ikke bare jobbet til PHK? Han er klart mere kompetent.


13. sep 2008 kl 11:01

Uffe Kousgaard

Re: Giv ham et jobtilbud...

Han lyder klart mere kompetent.

End hvem? Lars Barfoeds evner som Transportminister (*) er der vel ingen som kan sige noget om endnu.

(*) Det hed trafikminister fra 1986-2005.
http://da.wikipedia.org/wiki/D...stre


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.