/elektronik

Dansk forsker: Brintbiler skal have brændselsceller med Gore-Tex

Danske Bjørn Winther-Jensen har sammen med australske forskerkolleger udviklet en luft-elektrode, hvor en ledende polymer coates på en Gore-Tex-membran. Polymeren kan erstatte det dyre platin i brændselsceller og få prisen ned, så det bliver realistisk at indbygge den i brintdrevne elbiler.

Klik for at se billedet i stort

Forskere fra Monash Universitet i Melbourne, Australien - heriblandt danskeren Bjørn Winther-Jensen - har fremstillet en billig og pålidelig erstatning til det dyre platin i brændselsceller - en ledende polymer, som coates på regnfrakkematerialet Gore-Tex. (Foto: Julie Fraser, University of Monash)


Læs mere om

Dokumentation

Af Kent Krøyer, Mikkel Meister, mandag 15. sep 2008 kl. 07:56

En australsk forskergruppe med et dansk medlem har fundet en metode til at udskifte den hundedyre katalysator platin i brændselsceller med en ledende polymer, der coates på Gore-Tex.

Teknologien ventes i først omgang at finde anvendelse i metal-luft-batterier, og på længere sigt i køretøjer, hvor brændselsceller kan gøres langt billigere og mere pålidelige.

Forskergruppen har skabt en ny type luft-elektrode, hvor det åndbare Gore-Tex-materiale beklædes på den ene side med et 0,4 mikrometer tyndt lag af stærkt ledende plastic, der virker som katalysator i stedet for platin.

»Goretex virker, ligesom i tøj, som en membran, der tillader gasdiffusion - i dette tilfælde ilt - men ikke flydende vand at passere. På den måde er det med til at give "3-fase-interface" mellem ilt, elektrolyt og katalysator, hvor diffusionsafstandene er nede på nanometerskala,« forklarer den danske forsker, Bjørn Winther-Jensen, i en e-mail til Ing.dk.

Katalysatoren, der snupper førertrøjen fra platin, er den ledende polymer poly-(3,4-dioxythiophene), Pedot.

»Gennem test af batterier med Pedot-katoder blev det klart, at de havde betydelig højere kapacitet, end mængden af Pedot alene kunne give anledning til, og at den supplerende katodereaktion var reduktion af ilt fra atmosfæren,« fortæller Bjørn Winther-Jensen

Valget af membranmateriale faldt naturligt på Gore-Tex, der er en gammel kending for Bjørn Winther-Jensen.

»For at optimere processen var brugen af en hydrofob (vandafvisende, red.) membran oplagt, og da jeg tidligere har arbejdet med metallisering af Gore-Tex på NKT Research Center, var det et materiale, jeg kendte og havde erfaring med at coate,« siger han.

Forsker: Største gennembrud i 20 år
For en af Bjørn Winther-Jensens kolleger ved Monash Universitet, professor Doug MacFarlane fra Australian Centre for Electromaterials Science, er der ingen tvivl om betydningen af den nye membran og katalysator.

Han mener, at Bjørn Winther-Jensen og hans kolleger har gjort det største fremskridt inden for brændselsceller i de sidste 20 år.

»Vores afhængighed af platin gør det mere og mere usandsynligt, at brændselsceller bliver brugt i almindelige personbiler. Prisen på platindelen i nuværende brændselsceller er højere for en lille bil med en elektrisk motor på 100 kilowatt end den samlede pris for en 100-kilowatt-benzinmotor,« forklarer han i en pressemeddelelse fra Monash Universitet.

Professoren peger desuden på, at den årlige produktion af platin på verdensplan kun rækker til omkring tre millioner 100-kilowatt-køretøjer, mindre end en tyvendedel af den årlige, globale produktion af biler.

Næste udfordring: Strømtæthed
Forskerne har prøvekørt den nye elektrode ved 1500 timers vedvarende drift med brint som brændstof. Testen viste, at evnen til at konvertere ilt er i samme liga som platin-baserede elektroder.

Samtidig konstaterede forskerne ingen forringelse af materialet, og det er en væsentlig forbedring i forhold til platin, hvis partikler bliver forurenede og dermed gøres inaktive ved kontakt med kulilte, der findes i rigt mål i udstødningsgas.

Ifølge Bjørn Winther-Jensen ligger næste udfordring i at optimere strømtætheden per areal.

»Vi skal gå fra milliampere per kvadratcentimeter til ampere per kvadratcentimeter for at komme i betragtning til celler i biler. Det betyder, at vi skal have et tykkere lag af aktivt Pedot uden at få væsentlig længere diffusionslængder og ohminsk tab. Der er en pæn del ingeniørarbejde i det,« konstaterer Bjørn Winther-Jensen.

Han gætter på, at teknologien er moden til at gøre sit indtog i almindelige biler om syv-otte år.

»Det afhænger jo også af, om brint faktisk bliver løsningen som energi-transport-medie. Det er som bekendt ikke en ressource, som man kan pumpe op nogen steder,« siger han.

Forskningsresultatet er offentliggjort i tidsskriftet Science.



15. sep 2008 kl 12:50

avatar

Jens Ekiru Thim Hammer Andersen

FEDT FEDT

Hvis de får det til at virke optimalt. Skubber det altså betragtligt til tidsrammen for hvordan vi får elbiler på gaden.


15. sep 2008 kl 14:02

avatar

Per Praem

Brint har stadig en dårlig virkningsgrad...

80% af den energi man putter ind i starten går tabt under vejs når man f.eks. skal fra vindmøllestrøm til brint og tilbage til el i en elbil.

Kun 20 % af energien udnyttes, så efter min mening har brint intet at gøre i elbiler, så længe vi ikke har uanede mængder af vindmøllestrøm tilovers og som vi ikke ved hvad vi ellers skal bruge det til.

Det må være meget smartere at anvende brint på områder, hvor man også kan udnytte en del af spildvarmen f.eks. kunne man forstille sig at en del at strømmen i et hus kom fra en brændselscelle - så kunne spildvarmen udnyttes til opvarmning af huset.

Per Praëm


15. sep 2008 kl 19:12

Magnus Gulløv

Ethernol i stedet for brint

Det kunne være spænde at høre om disse brændselsceller, kunne benytte andre brændstoffer end brint, så som ethernol.

Jeg har meget svært ved at forestille mig en typegodkent brintbil med et opbevaringssystem i form af en tryktanke.
Det ville være meget nemmere at havde en tank med ethernol.
Det ville også betyde at vi ikke skal havde nye tankstationer over det hele.

Ethernole skal selvfølgelig produceret ved hjælp af solfanger med enzymer, så vi kan bruge vores strøm fra vores vindmøller til mere fornuftige ting end at spalte vand.

Magnus Gulløv



Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.