/byggeri

Video: 222.000 tons havnetunnel sænkes i Oslofjorden

Seks elementer på 37.000 tons til biltrafik bliver sænket ned på bunden af havnebassinet i Oslo som led i det største anlægsprojekt nogensinde for Statens Vegvæsen. Om to år kan 90.000 biler køre under vandet hver dag.

Klik for at se billedet i stort

De grå elementer til biltunnellen fik ikke lov til at ligge uberørte, før de skulle sænkes ned i havnebassinet. Tangodansere fra Oslo brugte elementerne som et stort dansegulv. (Foto: Statens Vegvesen/Morten Knudsen).


Læs også

Læs mere om

Dokumentation

Af Thomas Djursing, fredag 29. aug 2008 kl. 11:18

Vejvæsnet i Norge har kastet sig ud i sit største anlægsprojekt nogensinde med byggeriet af en sænketunnel til biltrafik under havnebassinet i Oslo-bydelen Bjørvika. Projektet omfatter også byggeriet af 12,5 kilometer vej og en række andre tunneller i byen. I alt løber regningen op i fire milliarder kroner.

Det er tre år siden, anlægsarbejdere begyndte at bygge de seks tunnel-elementer, der skal bruges til Bjørvikatunnellen. Hvert element vejer 37.000 ton og har en længde på 112,5 meter. I går, torsdag, blev det første element sænket ned på bunden, skriver Statens Vegvesen.

Video fra Statens Vegvesen

Om ti uger regner Statens Vegvesen med at slippe det sidste element efter en lang proces, hvor udgravningsfartøjer har fjernet 675.000 kubikmeter havbund, hvoraf halvdelen var forurenet, for at gøre plads til tunnellen.

Bilerne skal køre over ti meter under overfladen
De seneste uger har fartøjer renset renden og lagt en tekstildug ud på lerbunden. Som en afslutning har specialfartøjet The Scrader lagt grus ud i den gravede rende med stor præcision for at undgå spændinger, når elementerne skal hvile på bunden.

The Scrader skal også bruges til at hælde grus ned langs siderne af elementerne, når de står på bunden.

Tunnelen vil dog ikke kunne ses fra overfladen, da toppen vil befinde sig mellem 8 og 11 meter under havoverfladen.

Pris for tunnel: 928 millioner kroner
Dimensionerne i projektet er enorme, og nyhedsmediet Tekniske Ukeblad i Norge skriver også, at alle fremmødte journalister var fuldstændig mundlamme, da ingeniørerne gik i gang med arbejdet.

Alene offeranoderne af aluminium, sink og indium, der bruges til at undgå korrosion i betonelementerne, vejer 152 tons og er dimensioneret til at holde i 100 år. Anoderne skal sidde på de 1 til 1,4 meter tykke betonelementer, der er koblet sammen af seks dele. Til hvert element er der brugt 65.000 kubikmeter beton.

Når tunnelen står færdig om to år, er Statens Vegvesens regning løbet op i 928 millioner kroner, men 90.000 biler kan køre igennem tunnelen hver dag.



31. aug 2008 kl 20:05

Arne Kruse Nielsen

Færdig vægt 32.000 T Betonforbrug 65.000 m3 ??

HELT ÆRLIG
Jeg har tit støbt beton (cement) hjemme og ved GUD - spanden med færdigbeton er altså tungere end tilsvarende spand med vand - kan jeg love for.
Metalhåndtaget truer endda med at give efter :-))

Ydelige er der vel et par "stunper" tentastål OGSÅ
der vejer betydelige mere end beton.
Forklar lige - kæden er faldet af !!
1 m3 beton vejer mindst 5 T. Og konstruktionen må være et massivt stålstativ med mange kilometer
Slag på tasten 30 - 40 km TENTA pr. element mindst
Brugte selv over 2 km til mit 12 x 6 m pool.


31. aug 2008 kl 20:57

John Johansen

Re: Færdig vægt 32.000 T Betonforbrug 65.000 m3 ??

Arne Kruse Nielsen:

1 m3 beton vejer mindst 5 T.
Næ!
Beton fast 1,75–2,4 typisk 2,3
http://da.wikipedia.org/wiki/M...ylde


01. sep 2008 kl 18:26

Lars Bjerre-christensen

Re: Færdig vægt 32.000 T...

Jeg formoder der er et 0 for meget i beton regnskabet. 6500 m3 (15000 T)lyder mere realistisk.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.