/elektronik

Træt af at blive flået i roaming? Læg en elektronisk film oven i SIM-kortet

Med en elektronisk film på SIM-kortet kan mobilen benyttes på flere mobilselskabers netværk. Filmen åbner også for at udnytte mobiltelefoner til betalingsmiddel, døråbner eller elektronisk billet i den kollektive trafik.


Læs mere om

Af Torben R. Simonsen, tirsdag 19. aug 2008 kl. 14:57

Et taiwansk firma hjælper mobilkunder med at løsne de stramme bånd til deres mobilselskab, som blandt andet giver enormt høje regninger for roaming, når telefonen benyttes i udlandet.

Ved hjælp af en elektronisk plastikfilm, der lægges oven på SIM-kortet, kan brugerne få adgang til hjemlandets mobilselskab og en lokal operatør.

Mobiloperatøren Vibo Telecom i Taiwan har allerede taget teknologien til sig, og senest har teleselskabet Starhub i Singapore meddelt, at det vil sælge SIM-filmen, der kan give besøgende i bystaten mobilsnak til lokaltakst.

Ifølge Taisys er teknologien uafhængig af mobiltelefonen, og omskiftningen mellem den lokale udbyder og den oprindelige operatør sker i menuen for det lokale mobilselskab.

Rejsekort på mobilen?
Men mulighederne stopper ikke her. Teknisk rådgiver i telerådgivningsfirmaet Uniplan Stig Nielsen peger på, at filmteknologien åbner for mange andre anvendelsesområder end blot billig lokaltelefoni.

»Det interessante er i virkeligheden de perspektiver, som denne overlay SIM-chipteknologi åbner for. Den giver mulighed for at have adgang til en anden operatørs services parallelt med ens primære SIM-kort-operatør uden at skulle skifte manuelt mellem telefoner eller SIM-kort i telefonen,« siger han til ing.dk.

Den anden operatør behøver ikke være et mobilselskab, men kan en bank eller et kreditkortfirma, eller det kan være anvendes som betalingsmiddel i et offentligt transportsystem.

»Der er masser af muligheder, og mange, som vi slet ikke kan forestille os i øjeblikket,« siger Stig Nielsen.

Han oplyser, at der tidligere har været forsøg på at hæve operatørafhængigheden, men at Taisys’ løsning er den første, der ser ud til at have et potentiale for også at blive til noget i virkeligheden.

Brugervenlighed afgørende
Stig Nielsen understreger dog, at der vil være tale om en adoptionsperiode i markedet, og så bliver det helt afgørende, at brugerne kan håndtere både isætningen af SIM-kortet og skifte mellem mobilens forskellige services på en sikker måde.

»Som det er med den slags løsninger, så er det i høj grad et spørgsmål om sikkerhed og brugervenlighed. Det er nok de færreste, der vil have blandet deres bankkonti ind i deres telefonabonnement,« siger han.

Som han har læst specifikationerne, vil det være muligt for operatøren at opdatere SIM-filmen, så nye tjenester kan tilføjes hen ad vejen.

Det har ikke været muligt at fravriste oplysninger fra de største danske mobilselskaber, om de vil tage den nye teknologi i anvendelse.



19. aug 2008 kl 18:39

Christian Dannesboe

Old news

Det er vist ikke noget nyt at mobilen kan bruges til betalingsmiddel for alverdens tjenester. Da jeg for to år siden boede i Japan købte jeg en fiks mobil og fik chippen registreret til forskellige betalingstjenester. Fx 7-Eleven, Tog og adgangskort på uni. Jeg synes det var smart at pengene kunne gå begge veje. Jeg kunne få byttepenge sat lige ind på kontoen fra McD. Ved brug af metro beregnede systemet selv den billigste billet mellem start/slut-station og hævede beløbet. Det var sku smart.

Dog kræver det at mobilen har fingertryksaflæser, eller i mit tilfælde et specielt kamera til ansigts-genkendelse for at kunne aktivere brug af chippen.

Jeg venter stadig på at vi får 4G herhjemme, for før kan den overhovedet ikke bruges :-(


20. aug 2008 kl 13:01

Tomas Ussing

Dual SIM

Dual SIM har været i handelen i flere år (69,-) . Og det er da vist det der er tale om...blot i en "lavprofilversion". Der er jo for hulen da ikke tale om en "elektronisk film", men derimod blot et stykke eletronik på flexprint. Men nuvel - jeg læste artiklen inden det gik op for mig hvad det drejede sig om og det er vel det der er målet med den kryptiske overskrift :-/


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.