/transport

Trafikulykker får egen sendekanal i Europa

Intelligente systemer i biler i hele Europa kommer til at kommunikere med hinanden og med anlæg ved vejene i et 30 MHz bredt område på 5,9 GHz frekvensbåndet. Det område har EU-Kommissionen reserveret for at bekæmpe ulykker på vejene og trafikpropper.

Af Mads Nyvold, onsdag 06. aug 2008 kl. 13:49

Du er på vej til arbejde i bilen ad den sædvanlige rute. En varsling om et omfattende uheld på motorvejen, som nu er helt lukket, standser morgenmusikken. Oplysningen suppleres af tips til alternative ruter og præsenteres akkurat i tide til, at du kan snuppe afkørslen 100 meter forude.

Men mest opsigtsvækkende så stammer varslingen ikke fra en oplæser i radioen. Den er leveret af en sender og detektor i vejsiden. Den blev aktiveret i det øjeblik, du passerede detektoren. Så sendte systemet oplysningerne til din bils kommunikationssystem, der så videresendte oplysningerne til bilerne inden for din nærmeste radius.

Sådan forestiller EU-kommissionen sig, at brugen af 30 Mhz-spektrummet på 5,9 GHz frekvensbådet ser ud i en ikke alt for fjern fremtid.

Kommissionen har netop reserveret dette område til intelligente bilsystemer, der dels kan kommunikere med hinanden, dels med anlæg ved vejene. Med en placering så højt oppe i frekvensbåndet, håber kommissionen, at der ikke indtræffer forstyrrelser med eksempelvis radioamatør-systemer.

»Det er et must for trafiksikkerheden, at kritiske oplysninger når frem til føreren hurtigt og præcist. Vi skal også tænke på, at i 2010 risikerer vi at miste 600 milliarder kroner, når 24 procent af europæernes køretid spenderes i trafikpropper,« siger Viviane Reding, EU's kommissær for telekommunikation, i en pressemeddelelse.



07. aug 2008 kl 23:01

avatar

Andrew Engels Rump

OK, skal vi så få ryddet motorvejen!!!

Skal vi gætte på hvor lang tid det tager før koden bliver knækket og der står en eller anden på en bro og sender "Der er sket en ulykke"-signal ud og rydder motorvejen for biler??? :-D


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.