/transport

Rederi hælder masser af svovl i færge-tanken

Stena Line er begyndt at sejle med mere svovlholdig olie i tanken på sine ruter fra svenske Trelleborg til Tyskland. Årsag: Rederiet vil spare penge for at kunne leve op til nye miljøkrav.

Af Magnus Bredsdorff, Claus Djørup, tirsdag 08. jul 2008 kl. 10:50

Rederiet Stena Line er begyndt at tanke tungere og mere svovlholdig olie på to færger, der sejler mellem Trelleborg i Skåne og Sassnitz i det nordøstlige Tyskland.

Ifølge lokalavisen Trelleborgs Allehanda er M/S Skåne og M/S Trelleborg gået over til olie med svovlindhold på 0,99 procent i stedet for 0,5 procent.

Årsagen er ifølge pressechefen for Stena Line, der ejer de to færger, at den internationale søfartsorganisation IMO har vedtaget nye og skrappere regler for indholdet af svovl i den olie, som skibe sejler på.

»For at nå IMO’s krav om 0,1 procent svovludledning i 2015 må vi anvende billigere brændstof for at spare op til en fremtidig ombygning af færgerne,« siger Stena Lines pressechef, Jesper Waltersson, til Trelleborgs Allehanda.

Bilisterne betaler tilmed 50 svenske kroner i brændstoftillæg for den ringere olie.

Inspektør Per-Arne Johansson fra den kommunale miljøforvaltning kalder det øgede svovlindhold i færgernes tanke for ulykkeligt. Han påpeger, at Trelleborgs indbyggere i forvejen døjer med nogle af de højeste koncentrationer af svovldioxid i Sverige.

Færgerne har dog ikke lov til at fyre den tunge, svovlholdige olie af, når de ligger til kaj. Da skal de benytte diesel, som har et svovlindhold på 0,1 procent.

Koncentrationen af svovldioxid i Trelleborg steg voldsomt sidste år, da et andet færgerederi, TT Line, ombyggede fire færger til at sejle på den tunge bunkerolie.



08. jul 2008 kl 12:11

john jørgensen

har vi så travlt?

I.flg min ugeavis, Djurslandsposten, bruger en hurtigfærge ca 5000 liter på en tur over Kattegat.
Hvis jeg husker rigtigt så brugte de gamle færger det samme, men havde ca 5 gange så stor kapacitet. Hvis kunderne forsvinder fra hurtigfærgerne, så får vi nok flere af de gamle.
Hvis vi efterspørger kvalitet, så får vi den, før eller siden. Hvis vi efterspørger stress, så får vi det de kalder en "flydende bro", nemlig 20 minutters drift med gabende tomme færger.


08. jul 2008 kl 17:51

Michael Coene

scrubber?

Så vidt jeg forstår er svovl farlig når det kommer i luften (acid rain), men er havet selv en kæmpe buffer med enorme mængder mineraler i forvejen. Hvis man kunne vaske udstødninggasserne med havvand vil det give meget miljø for pengene...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.