Hvornår er solen kraftigst?


Spørg Scientariet

I 'Spørg Scientariet' kan du stille spørgsmål om alt inden for teknologi og naturvidenskab. Redaktionen udvælger indsendte spørgsmål og finder den bedste ekspert til at svare.

Nu kan du også udfordre dine venner med ekspert-spørgsmål fra Scientariet i Ingeniørens Facebook-quiz "Så ka' du lære det!".

Klik for at deltage i quizzen og test dine venner.


Læs mere om

Af Julie Maria Callesen, fredag 01. aug 2008 kl. 09:00

Kristian Lymann Iversen vil gerne vide, hvornår solens påvirkning af huden er stærkest:

"Jeg havde en interessant samtale med en god ven: Jeg påstod, at solens påvirkning af vores hud er kraftigere i foråret end i efteråret. Hertil påstod vennen, at så vi på solens påvirkning af huden, ville den være den samme, hvis vi målte på f.eks. 2 måneder før og efter Sankt Hans.

Jeg mener ikke har har ret, men kan desværre ikke forklare hvorfor. Er der nogen, som vil hjælpe med det?"


Paul Eriksen, seniorforsker på Danmarks Klimacenter, DMI, har gennem 25 år beskæftiget sig med måling af UV stråling og ozonlag:

"Virkningen af solens ultraviolette stråling på huden er størst i foråret, fordi vi alle har vinterbleg hud, og altså endnu ikke har opbygget noget naturligt forsvar. Det naturlige forsvar mod (yderligere) UV-stråling består i pigmeter i huden - melanin - der dannes efter UV-bestråling. Da det tager nogen tid, er det mest effektivt i juli og august. Det er også melanin der giver os farve, brunhed, som nogen synes ser godt ud.

Det er altså lettest at blive solskoldet (forbrændt) om foråret. Dette til trods for, at solens uv-stråling rent faktisk er lidt mere intens 2 måneder efter Sankt Hans end 2 måneder før Sankt Hans på grund af tyndere ozonlag i august end i april."



03. aug 2008 kl 08:34

avatar

Peter Bue Westh

Hvem er UV mest farlig for?

At dømme ud fra fx DRs vejrudsendelser dør vi alle en pinefuld død, hvis vi opholder os udendørs mellem 11 og 15.

Det harmonerer ikke med min (måske lidt mere komplekse) opfattelse af, at det i højere grad gælder lyshudede/fregnede/rødhårede typer end negere.

Selv er jeg nordbo type med en god portion pigment. Velvidende, at mit velbefindende i høj grad afhænger af 'sol-indtagelse', trodser jeg de firkantede dommedagsvarsler og kaster mig ud i de dræbende stråler midt på dagen.

Det bringer mig til at efterlyse en blot lidt mere gradueret oplysning om de farlige stråler - og i hvilken grad de er farlige for hvem.

Jeg har nemlig en opfattelse af, at et flertal af befolkningen godt kan fatte en komplex besked. Faren er, at det journalistiske filter forenkler materialet så meget, at det bliver direkte misvisende.


03. aug 2008 kl 09:26

John Johansen

Re: Hvem er UV mest farlig for?

Det bringer mig til at efterlyse en blot lidt mere gradueret oplysning om de farlige stråler - og i hvilken grad de er farlige for hvem.
http://www.dmi.dk/dmi/hudsol_g....htm


04. aug 2008 kl 16:10

Ricky Rølle

UV eksponering omkring middagstid

Så er spørgsmålet om Kristian Iversen overhovedet kan bruge svaret til at afgøre det han spurgte om. For påvirkningen af HUDEN er åbenbart størst i foråret, men INDSTRÅLINGEN er størst i efteråret. Mon de kan afgøre spørgsmålet?

Nå, men der er en anden ting jeg har undret mig over: Hvorfor siger meteorologerne at man er mest udsat for solen mellem 12 og 15?? Solen er højst på himlen 11:45 (vintertid). Dette må så, med +/- 1,5 time, give fra 10:15 til 13:15 (vintertid). Altså ville jeg mene man ligeså godt kunne sige - i hele timer - fra 11 til 14 (sommertid). Eller har jeg overset noget?

Mvh Ricky


04. aug 2008 kl 17:34

Ricky Rølle

Re: UV eksponering omkring middagstid

Jeg tillader mig lige at korrigere mig selv. Jeg havde regnet forkert i ovenstående indlæg. Solen er højst på himlen kl kvart over tolv og ikke kvart i tolv. Og så giver det selvfølgelig mere mening, i runde tal, at sige solen er farligst mellem 12 og 15 (sommertid).

Mvh Ricky


06. aug 2008 kl 09:06

avatar

Peter Bue Westh

Re: Re: Hvem er UV mest farlig for?

http://www.dmi.dk/dmi/hudsol_g...ote>
Jeg bryder sammen og tilstår: Jeg kendte den godt. Og DEN er også forenklet.

I modstrid med den var der forleden en kvindlig mediciner, forsker i Århus, hvis jeg ikke husker forkert, der beskrev skismet mellem skoldningsfare og kræftformer betinget af sol og det, at huden danner D vitamin. Hvis jeg forstod det rigtigt, sker D-vitamindannelsen på vore breddegrader væsentligst, når solen står højest på himmelen. Hun nævnte også, at man jo ikke behøver at eksponere sig mere end et kvarter -20 minutter.

Men det, jeg harcellerede over, var vore statsbetalte mediers alt for grove forenkling af emnet: GÅ IKKE UTILDÆKKET UD MELLEM 11 OG 15!!! Den holder ganske enkelt ikke.

Jeg kender en fyr, der er rødhåret og fregnet. Han har fået hudkræft og det prædikat, at han ikke er til udendørs brug. Modsat mig selv (endnu da). Jeg nærmer mig de 60 og er udendørs, når lejlighed gives - også midt på dagen.

Måske er problemet, at de pågældende medier føler, at de skal være rådgivere - men (meget forståeligt) ikke ønsker at påtage sig et ansvar og derfor bruger laveste fællesnævner: ALL skal holde sig indendørs.


07. aug 2008 kl 00:38

Stig Larsen

Re: UV eksponering omkring middagstid

Ozonlaget er til gengæld tyndest i foråret.


09. aug 2008 kl 04:35

avatar

Michael Deichmann

Re: Re: UV eksponering omkring middagstid

Ozonlaget er til gengæld tyndest i foråret.
Det er i direkte modstrid med det Paul Eriksen siger!


19. nov 2011 kl 20:28

Rune Kristensen

@Stig L & Michael D

Her er et link, som den som svarer på spørgsmålet i tråden (Paul Eriksen), er medforfatter af:

http://www.dmi.dk/dmi/ozonlage....pdf

Se specielt s. 4

Mvh. Rune

P.S. Fik nu også fortalt i min gymnasietid, at ozonlaget var tyndest om foråret (som Stig L skriver), men dette er åbenbart ikke korrekt.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto