Dansk container holder skaldyr friske på verdenshavene
Et nyt system, som Mærsk netop har taget i brug, gør det muligt at transportere levende muslinger, hummere og andre skaldyr ad søvejen fra kontinent til kontinent.
Det danske firma Aqualife har udviklet verdens første system til søtransport af levende skaldyr. Systemet består af to hovedkomponenter: En specialbygget transportcontainer og docking-anlæg i hver ende af de faste transportkorridorer, hvor transportformen er tilgængelig. (Grafik: René Lynge)
Læs også
Læs mere om
Et system til at fragte ferske skaldyr over lange afstande har netop haft sin kommercielle premiere på en ugentlig Mærsk-rute mellem Nordamerika og Sydspanien.
Det særlige containersystem, som er udviklet af det rådgivende ingeniørfirma Aqualife Logistics i Nærum i samarbejde med blandt andre Mærsk Line, gør det muligt at fragte levende muslinger, krabber, hummere og andre skaldyr over Atlanten. Foreløbig er der bygget 21 containere, og flere er undervejs.
»Hvis vi gør vores job rigtigt, så kan vores system føre til samme udvikling inden for skaldyr, som vi har set i den internationale handel med frugt. Sæsonerne udvides til stort set hele året, og du vil kunne få friske varer fra hele verden,« lyder visionen fra Lars Nannerup, direktør i Aqualife Logistic.
I dvale fra Amerika til Spanien
I hver container er der 20 tanke med 1.500 liter vand og op til 600 kg skaldyr. På grund af en temperatur på blot et par grader befinder skaldyrene sig i en dvaletilstand, så de kan holdes levende i over tre uger på et skib. Mere end rigeligt til at gennemføre en 10 til 12 dage lang sørejse over Atlanten eller Stillehavet.
I land kobles containeren til en særlig dokstation med rensningsanlæg og recirkulation af vandet. Her kan skaldyrene holdes levende på lager i flere måneder.
De første containere transporterer lige nu krabber og andre delikatesser fra USA's og Canadas Atlanterhavskyst til det traditionelt store spanske marked for levende skaldyr.
Ifølge Lars Nannerup er der tale om intet mindre end verdens første logistiske system for søtransport af skaldyr fra kontinent til kontinent. Systemet vil angiveligt halvere transportudgiften i forhold til den flytransport, som er eneste alternativ på de lange afstande.
Markant mindre CO2-udslip
Desuden er CO2-udslippet radikalt lavere ved skibstransport sammenlignet med fly. Ifølge en CO2-beregner på SAS' hjemmeside udleder et fly godt 600 gram CO2 for hvert ton gods, der flyttes én kilometer.
Til sammenligning udleder et containerskib kun i omegnen af 15 gram CO2 ved samme arbejde, hvis godset er i en kølecontainer. Det oplyser Hans Otto Kristensen, ekstern lektor ved DTU og ekspert i CO2-belastningen ved skibstransport.
I den danske skaldyrsbranche bliver det nye transportsystem mødt med spænding. Det kan både give nye muligheder og øget konkurrence for den etablerede danske eksport af forarbejdede og frosne skaldyr.
»Den nye teknik kan måske gøre det interessant for os at begynde på en eksport af levende jomfruhummere,« siger direktør Svend Larsen fra Læsø Fiskeindustri, som har en stor eksport af frosne jomfruhummere.
Ferske skaldyr kan konkurrere
»Nu kan amerikanerne og canadierne konkurrere med de lokale producenter i de lande, hvor der er tradition for handel med ferske skaldyr,« konstaterer Louis Schrøder fra Nordic Seafood i Hirtshals – også et firma, som eksporterer frosne skaldyr.
I forbrugerleddet er prisen for friske skaldyr op til seks gange så høj som for frosne, oplyser Lars Nannerup.
Alligevel vokser markedet for friske skaldyr med 8,8 procent om året, mens markedet for frostvarer har en mere moderat vækst på 3,3 procent.






