DSB erkender, at ME-lokomotiverne, der blev leveret i 1980'erne,ikke længere er tidssvarende og vurderer nu, om de skal renoveres eller erstattes.
IC4-sagaen: Nu må DSB også på jagt efter nye lokomotiver
De forsinkede IC4-tog tvinger DSB til at undersøge, om de gamle diesellokomotiver ME skal kasseres og erstattes med nye, der kan trække de nye togvogne, som pendlerne på Sjælland sukker sådan efter.
Læs også
Læs mere om
DSB skal ikke blot finde nye 40 nye togsæt, så pendlerne på Sydbanen på Sjælland efter årtiers ventetid kan slippe ud af de støjende kreaturvogne. Også de ME-lokomotiver, der trækker de gamle vogne, skal måske skiftes ud.
Oplysningen kom frem på et samråd i Folketingets trafikudvalg tirsdag, hvor politikerne forsøgte at lindre pendlernes smerte, fordi IC4-forsinkelserne hindrer IC3-togene i at komme ud at køre som regionaltog.
Det sidste af DSB's ME-diesellokomotiver blev ifølge Wikipedia leveret i 1986, og transportminister Carina Christensen (K) erkendte under samrådet, at de nærmer sig kassationsalderen.
Københavns Kommune vil meget gerne af med lokomotiverne, som forurener inden for miljøzonen, hvor lastbiler med tilsvarende udslip af partikler og kvælstofilter er forbud. Derfor er DSB ved at undersøge, om lokomotiverne kan renoveres, eller om der skal også skal lejes lokomotiver, fortalte Carina Christensen.
Samtidig forhandler statsbanerne til flere sider for enten at leje brugte tog eller lease nyt materiel til pendlerne. Men passagererne på Sydbanen skal ikke glæde til at slippe ud af kreaturvognen lige med det første, hvilket førte til sure kommentarer fra politikerne om, at DSB benytter Sydbanen som »skrotbane«
»DSB spørger både leverandører og andre operatører, eksempelvis Deutsche Bahn, om assistance,« sagde transportminister Carina Christensen under samrådet.
»Selv om Deutsche Bahn faktisk har ledige ICE-togsæt, så drejer det sig kun om syv, og de indgår i de tyske jernbaners reservekapacitet. Derfor ligger DSB i forhandlinger med Bombardier om at lease 40 nye togsæt. Kontrakten forventes på plads om et par måneder, så togene kan sættes fra starten af 2009,« sagde ministeren.
Ifølge transportministeren kan eksisterende tog sættes ind i år, mens nye tog kommer i løbet af næste år.
Selv om DSB lægger penge ud for udgifterne til erstatningsmateriellet, ryger regningerne direkte videre til Ansaldobreda, der har ansvaret for hullerne i togleverancerne.






