Endnu mere internet-baghjul til DSB
Arriva giver sine passagerer i Jylland mulighed for at surfe gratis på internet. De skal dele en almindelig mobil bredbåndslinje.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Togselskabet Arriva har med et hurtigt træk overhalet DSB med internet i toget. Fra i dag kan passagerne på selskabets strækninger i Jylland, syv millioner årligt, gratis benytte internet gennem deres pc'er, blot de har en trådløs wi-fi-forbindelse.
Internetforbindelsen sker gennem udstyr, der er leveret af det engelske firma Moovera Networks.
Systemet fordeler internetforbindelsen i togvognene og har bagud forbindelse til nettet gennem teleselskabets 3's trådløse mobilnetværk, som dækker 98 procent af Arrivas togruter.
Det betyder, at passagererne skal dele en 7,2 Mbit-forbindelse, rigeligt til almindelig websurfing og postmodtagelse.
Det eneste krav, Arriva stiller til de rejsende, er, at de har en mailadresse, som skal bruges som log-in. Ellers er tjenesten helt gratis.
Moovera Networks skriver på sin hjemmeside, at Moovbox M-serien, som Arriva benytter, kan monteres i alle slags køretøjer, både tog, busser, taxier og færger.
Konkurrenten DSB er i færd at installere en tilsvarende forbindelse i nogle af sine tog. Men her er forbindelsen kun gratis for passagerer på 1. klasse. De øvrige skal betale en afgift til TDC, hvis de vil udnytte rejsetiden.
DSB har metalliserede vinduer i IC3-togene, som besværliggør modtagelsen af mobile netværk direkte fra mobilselskaberne, mellem dem 3.
Også den lille, private Lollandsbane tilbyder sine kunder internet i toget. Toget er dog koblet op med Wimax fra firmaet Butlernetworks.





