Den globale temperatur stagnerer – den globale opvarmning fortsætter

Af Eigil Kaas,  onsdag 21. maj 2008 kl. 10:40

Der har i de seneste år været ganske meget fokus på dekadisk forudsigelighed. Der er her tale om muligheden for at forudsige aktuelle klimaudvikling et eller måske et par årtier frem. Der er tale om at indregne både effekten af menneskelige påvirkninger af klimaet og i beregningen at tage udgangspunkt i den helt aktuelle observerede tilstand af verdenshavene.

Ny artikel i Nature
Sidste år udkom en artikel i Science, som beskrev, hvorledes den britiske klimamodel fra Hadleycenteret blev brugt til at gennemføre en slags korttids-klimaforudsigelser af klimaet, dvs. omkring 10 år frem i tiden. Senest har en gruppe forskere fra Tyskland gennemført tilsvarende simuleringer ved hjælp af deres klimamodel og beskrevet resultaterne i Nature. Jeg har i de sidste par år gennem EU-projektet ENSEMBLES, under hvilket arbejderne er udført, haft lejlighed til løbende at diskutere artiklernes resultater med kollegerne fra både England og Tyskland, og kender derfor baggrunden bag artiklerne ganske godt. Det er ikke kun i forskerkredse, at artiklerne har vakt meget debat. Offentligheden og politikerne har ligeledes stor interesse i disse resultater. Nature-artiklen har således været omtalt og diskuteret ganske intensivt både på nettet og i de klassiske medier. Her i Danmark, se fx. http://ing.dk/artikel/88197 har der også "været gang i den".

Jeg vil her prøve at forklare et par af Nature-artiklens hovedresultater, der måske kan virke noget overraskende for nogen, men i virkeligheden blot er et udslag af naturlige omfordelinger af varme i oceanerne, som efterhånden er et velkendt fænomen.

Stagnerende globale temperaturer
Globalt set er hovedresultatet, at den globale SAT (surface air temperture), dvs. den globale gennemsnitstemperatur i luften umiddelbart over jord/havoverfladen, frem til omkring 2010 ikke vil stige nævneværdigt. Vi er faktisk allerede inde i denne relativt kølige tilstand forstået på den måde, at den globale SAT i disse år faktisk ligger 2 til 3 tiendedele grad under det, den "burde", hvis man udelukkende så på såkaldte eksterne klimapåvirkninger, som skyldes menneskets forskellige udledninger.

Afkøling i Arktis
Når man ser på konkrete geografiske regioner i verden i de kommende år, vil man jf. simuleringerne se, at forskellen mellem det menneskeskabte globale SAT signal og de faktisk forventede globale SAT værdier er særlig markant over store dele af den nordlige halvkugle. Forudsigelsen er, at der kommer et ganske markant fald i SAT på høje nordlige breddegrader, altså helt modsat det, som man umiddelbart skulle forvente, hvis man udelukkende ser på effekten af de menneskeskabte udledninger. Modsat på den sydlige halvkugle: Her er der væsentlige, men dog mindre udbredte områder, hvor den forventede SAT er lidt højere, end det ”rene” menneskeskabte signal.

To typer simuleringer

Men hvorfor forudsiges udviklingen i den globale SAT og i særdeleshed i de regionale SAT’er så forskelligt fra de "rene" menneskeskabte klimaændringer i de samme år? For at forstå dette, må vi se kort på det eksperimentelle design, der er anvendt ved simuleringerne og på de processer, der i det hele taget kan give anledning til klimavariationer/ændringer. Der er gennemført to typer simuleringer med den tyske klimamodel:

* I den ene type har man ladet en avanceret klimamodel simulere udviklingen fra 1860 til 2015. Modellen er frem til år 2000 blevet påvirket med menneskeskabte udslip af partikler og drivhusgasser samt med påvirkninger fra varierende solaktivitet (solens irradians) og fra store kendte vulkanudbrud. Efter år 2000 er den kun blevet påvirket med de menneskeskabte udslip. Frem til i dag viser det sig, at modellen i store træk kan simulere den observerede udvikling i global SAT. Der er dog perioder tilbage omkring 1940’erne, hvor der er generelle forskelle i global SAT mellem model og observationer på op til et par tiendedele grader (disse resultater er ikke vist i Nature-artiklen). Herudover er der fra tid til anden væsentlige regionale forskelle i SAT mellem model og observationer.

* I den anden type simuleringer har man forudsagt de kommende års klimaudvikling ikke alene ud fra de menneskeskabte udledninger, men også ud fra den aktuelle tilstand af verdenshavene. Metoden til at opnå verdenshavenes aktuelle tilstand kan diskuteres, men det vises i artiklen, at man med den valgte metode er i stand til løbende at forudsige (eller måske snarere eftergøre) endnu flere træk i klimaudviklingen siden midten af 1900-tallet end med den første type simuleringer. Man har således lavet en række gamle ti-års prognoser, hvor man ved starten af hver prognose har brugt den aktuelle ocean tilstand som udgangspunkt for beregningen. Desuden har man taget højde for den løbende udvikling i de menneskeskabte udledninger af drivhusgasser og partikler. Det har så vist sig, at efter 10 års prognose passer resultaterne faktisk rimelig godt med det, der faktisk indtraf, selv på regional skala.

Oceanets tilstand meget vigtig
Ved at gennemføre de to typer prognoser/simuleringer kan man analysere, hvor stor en del af den aktuelle temperatur udvikling i de kommende ti år, der kan tilskrives påvirkningen med gasser og partikler, og hvor stor en del, der har noget at gøre med oceanets aktuelle tilstand. Det viser sig, at oceanets aktuelle tilstand betyder så meget, at hvor man på den nordlige halvkugle umiddelbart skulle forvente en stigning i SAT på nogle tiendedele grader ses i stedet et fald, som altså regionalt er stort på høje nordlige breddegrader.

Den skjulte varme
Der er også blevet gennemført simuleringer med begge typer simuleringer som rækker længere frem. Og her viser det sig, at den sidste type simulering giver en kraftig temperaturstigning hen mod 2020, og omkring 2025 er de to typer prognoser/simuleringer lige varme.

Hvis det viser sig, at beregningerne er korrekte, må læren være, at man skal passe på med at tro, at den globale opvarmning er aflyst, bare fordi den globale SAT ikke stiger. Sagen er, at vi ikke umiddelbart kan se opvarmningen i form af global SAT, fordi varmen ophobes et stykke nede i oceanerne. Når denne varme så senere igen eksponeres ved overfladen får vi ekstra høje globale temperaturer. Dette er faktisk i store træk det samme, man ser ved El Nino, der jo er et fænomen, der foregår på kortere tidsskala end det, vi ellers snakker om her. Ved El Nino får man netop eksponeret et så stort område med varmt vand nær ved havoverfladen, at det slår ud på den globale temperatur.

Generelt set – og måske lidt provokerende – kan man sige, at i en periode, hvor den globale SAT er relativt lav, vil den globale opvarmning være særlig stor. Dette hænger sammen med, at når vi har lave temperaturer i atmosfæren vil varmetabet til verdensrummet være reduceret, således at planeten modtager mere energi i form at solenergi, end den afgiver i form af infrarød stråling. Altså ekstra stor global opvarmning. Den ekstra tilførte energi ender i oceanerne, og hvis disse er i stand til at transportere varmen ned under overfladen, vil den globale SAT kunne forblive lav. Før eller siden må varmen dog blive eksponeret ved overfladen, og så er det, vi med en hvis forsinkelse og i form af høje globale SAT værdier ser resultatet af tidligere års opvarmning.

Omfordeling af varme mellem halvkuglerne

I Nature artiklen vises det, at det især er variationer i varmetransporter i Atlanterhavet, som er vigtige, når man skal forudsige de næste 10 års klima. Generelt transporteres der i oceanet varme tværs over Ækvator fra sydlige til den nordlige halvkugle. Men denne transport er ikke konstant med tiden. I visse perioder er transporten mere effektiv, og så er den nordlige halvkugle – og især de arktiske egne – varmere end i den modsatte situation med mindre varmetransport på tværs af Ækvator. Den typiske periode for sådanne variationer menes at være omkring 60-80 år, og det er altså den aktuelle tilstand af sådanne oceanfluktuationer, man er ved at være stand til at bygge ind som startbetingelser for 10-års klima prognoser. Generelt set er udsvingene i SAT væsentlig større på den nordlige end den sydlige halvkugle, på grund af mere effektive feedbacks og på grund af den relativt store andel af land på den nordlige halvkugle. Selv om temperaturen i de kommende år i følge simuleringer vil stige på den sydlige halvkugle, er det altså afkølingen på den nordlige halvkugle ”der vinder”, så den globale SAT i en periode ikke stiger ret meget – eller måske endda falder lidt.

Måske en analogi til 1940'erne.
Det er ganske sandsynligt, at det, vi ser i disse år, svarer til situationen i 1930’erne og 40’erne, hvor det var relativt varmt på den nordlige halvkugle, især i Arktis. Derefter indtraf en periode, med afkøling – igen især i Arktis – frem til omkring 1970-75, hvor der i nogle avisartikler endog blev argumenteret for, at en ny istid var forestående.

Nok ikke hele sandheden.
Det er vigtigt at være opmærksom på, at den prognose, som beskrives i Nature-artiklen netop ikke er andet end en prognose. Tilmed må man sige, at den slet ikke kan have samme kvalitet som fx en vejrprognose for den kommende uge.
For det første er den grundlæggende metode, man har anvendt til at skaffe information om oceanets tilstand, meget simpel.
For det andet har man undladt at fodre modellen med observationer på høje breddegrader. Viden om den aktuelle stærkt reducerede mængde tyk fler-års-is i Arktis indgår således ikke i prognosen. Hvis et meget stort område af hav-isen smelter her i sommer, vil det kunne give et væsentligt opvarmende bidrag, fordi der så kan absorberes større mængder sollys i polarhavet end normalt.
Endelig siger prognosen ikke noget om, hvornår der fx indtræffer en El Nino eller en La Nina. Sådanne begivenheder kan medføre, at der ind i mellem kommer et år som er særlig varmt eller relativt køligt.

Selv om resultaterne og metoden som er beskrevet i artiklen er særdeles interessante skal man altså tage prognosen med et stort gran salt. Personligt vil jeg vurdere, at de globale temperaturer vil udvise en stigning i de kommende år.

Referencer
Improved Surface Temperature Prediction for the Coming Decade from a Global Climate Model, 2007: Doug M. Smith, Stephen Cusack, Andrew W. Colman, Chris K. Folland, Glen R. Harris, James M. Murphy. Science, Vol. 317.

Advancing decadal-scale climate prediction in the North Atlantic sector, 2008: N. S. Keenlyside, M. Latif, J. Jungclaus, L. Kornblueh & E. Roeckner, Nature, Vol. 453, 84-87.



21. maj 2008 kl 12:28

avatar

Poul-Henning Kamp

Hvor korte intervaller giver mening ?

Der har været en del polemik med temperaturforskelle over (forholdsvis) korte tidsintervaller og hvad de kan bruges til at (be)vise.

Hvad er efter din mening det korteste tidsinterval man kan bruge til at vise klimaændringer i måleserier ?

Poul-Henning


21. maj 2008 kl 13:10

avatar

Eigil Kaas

Re: Hvor korte intervaller giver mening ?

Når du snakker om klimaændringer går jeg ud fra, at du tænker på sådanne ændringer, som har rod i en ekstern klimapåvirkning (dvs. antropogene gasser og partikler, variationer i solens aktivitet eller vulkansk aktivitet).

Hvis man udelukkende og "blindt" ser på den globale SAT (surface air temperature) uden nogen skelen til de interne klimaprocesser, der i høj grad er medbestemmende for de aktuelle (dvs. inden for de seneste 10-20 år) SAT-værdier, vil jeg lidt provokerende sige næsten uendelig lang tid.

Interne klimavariationer er variationer som skyldes dynamiske processer i klimasystemet, dvs. atmosfæren, oceanerne med havis, flora og fauna, de øverste meter af jorden med flora og fauna, samt iskapperne. De interne klimavariationer kan give anledning til store variationer. Tænk fx på de store variationer (såkaldte Dansgaard-Öschger begivenheder) under sidste istid, som med dagens viden ikke blev igangsat af ændringer i sol eller drivhusgasser. Meget tyder på, at klimaet er mere roligt i vores nuværende mellemistid, Holocæn. Dvs. de interne klimavariationer er mindre dominerende. Det giver derfor rimelig mening at bruge fx. et 30 eller 100 års temperaturgennemsnit for at få en indikator for de eksterne forceringer.

Når det gælder flerårige interne klimavariationer i vores nuværende klima, er der bred enighed om, at det er oceanerne der er vigtige. Her tænkes på deres tidsligt varierende evne til at "opsuge" og afgive varme samt på variationer i deres transporterende evne. Eksempler er El Nino / La Nina samt atlantiske multidekadiske variationer.


21. maj 2008 kl 17:45

Hans Henrik Hansen

De lærde strides

...som altid(?):
Kollega Humlum skriver*):

Så fra et videnskabeligt synspunkt er der ingen tvivl: Hypotesen om CO2’s store betydning for den globale temperatur er modbevist i sin nuværende udformning. De sidste 10 år med stagnerende temperatur er bare et (enkelt element, der føjer sig til rækken af forhold, der viser, at vor forståelse af det globale klima endnu er ufuldstændig, og at betydningen af CO2 sandsynligvis er overvurderet.

- mens du (lidt forenklet) mener, at 'det hele går over igen', fordi varmen (midlertidigt) 'putter sig' på verdenshavenes bund!
Såvidt jeg ved, er store dele af verdenshavenes temperaturforhold nu 'kortlagt' ned til 2000 m dybde - uden at opvarmning er registreret, så varmen må altså hobe sig op dybere nede(??)
Spørgsmålet er selvfølgelig, hvorledes den kommer derned - og siden op igen?
Svaret er formentligt via (vertikale) strømninger - men er det ikke noget, 'man' (oceanograferne) 'har styr på'?
(Er der forresten 'planer' om havtemperaturmålinger på større dybder?)
*) Kilde:
http://home20.inet.tele.dk/san....pdf


21. maj 2008 kl 18:35

Rolf Stribolt Andersen

Smeltevarme

Nu er jeg amatør på dette område, men hvis man tager lidt koldt vand og en god håndfuld is og blander det i et glas ved stuetemperatur, så vil vandet og isen have en temperatur på 0 grader C, lige indtil blandingen har optaget tilstrækkeligt med energi fra omgivelserne til at al isen er smeltet, og først derefter vil temperaturen i glasset stige.

Så vidt jeg har hørt, smelter isen i stort omfang på polerne, så hvis der er en analogi, kan det vel også være med til at forklare, at temperaturen ikke stiger, men at der ophobes energi i vandet. ... smeltevarme med andre ord.


21. maj 2008 kl 21:15

Bo Jacoby

Personligt vil jeg vurdere...

"Personligt vil jeg vurdere, at de globale temperaturer vil udvise en stigning i de kommende år". Det er tankevækkende at du konkluderer med en personlig vurdering, som er i modstrid med computersimuleringen. Hvorfor skal vi andre dog tro på de computerberegninger når eksperterne ikke selv gør det?


21. maj 2008 kl 21:42

avatar

Peter Ole Kvint

Menneskeskabte partikler!?

De menneskeskabte udledninger af partikler er helt minemale i forhold til en enkel ørkenstorm.

Men i computermodeller har udledninger af menneskeskabte partikler en uhyre betydning og de kan rette alle fejl i klimamodellerne fordi de er intelligente!


21. maj 2008 kl 21:53

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Personligt vil jeg vurdere...

"Personligt vil jeg vurdere, at de globale temperaturer vil udvise en stigning i de kommende år".

Det er tankevækkende at du konkluderer med en personlig vurdering, som er i modstrid med computersimuleringen. Hvorfor skal vi andre dog tro på de computerberegninger når eksperterne ikke selv gør det?

Det er et godt spørgsmål. Hvad har du at lægge din vurdering i?

Det ville også være rart med en forklaring på hvorfor man ikke medregner havets temperatur i gennemsnittet.


21. maj 2008 kl 22:04

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Personligt vil jeg vurdere...


Det ville også være rart med en forklaring på hvorfor man ikke medregner havets temperatur i gennemsnittet

- der er vel bla. det problem, at 'man' ikke kender havenes temperatur 'hele vejen ned'!
Men principielt burde vel atmosfærens og oceanernes entalpi være 'målestokken' - om også jordskorpen (passende dele deraf) burde indbefattes, kan jeg ikke umiddelbart vurdere!


21. maj 2008 kl 22:12

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Smeltevarme

Nu er jeg amatør på dette område, men hvis man tager lidt koldt vand og en god håndfuld is og blander det i et glas ved stuetemperatur, så vil vandet og isen have en temperatur på 0 grader C, lige indtil blandingen har optaget tilstrækkeligt med energi fra omgivelserne til at al isen er smeltet, og først derefter vil temperaturen i glasset stige.

Så vidt jeg har hørt, smelter isen i stort omfang på polerne, så hvis der er en analogi, kan det vel også være med til at forklare, at temperaturen ikke stiger, men at der ophobes energi i vandet. ... smeltevarme med andre ord.

Det er helt rigtigt at du har hørt rigtigt, der har været skrevet rigtigt meget om det. Der er forsvundet et stykke is, en trekant på 200km i bredten, og den øvrige is er tykkere end normalt. På antarktisk var der et stor isbjerg som var brækket af sidste år, som flyttede sig nogen km inden det frøs fast igen og det var denne sommers globale opvarmning da is dækket ellers var rekord stort. (sommeren i antarktisk er i januar-februar)

Hvorfor er pressedækningen så skæv?


21. maj 2008 kl 23:53

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Smeltevarme


Hvorfor er pressedækningen så skæv?

- Clement Kjersgaard foretog i aftenens Deadline (2230) GROV vildledning af seerne ved i oplægget (til et iøvrigt skandaløst tendentiøst/fejlinformerende klimaindslag) at hævde, at iflg. 'Jyllandspestens' artikel skulle 'pausen' kun omfatte Europa! :(


22. maj 2008 kl 07:17

avatar

Peder Wirstad

Kære Eigil Kaas

Dette er jo nogle interessante hypoteser - for så hurtige variationer som de sidste års stop i tempstigningerne og det sidste års dramatiske fald, må jo nødvendigvis skyldes havets indvirkning, da der ikke har været forhold i atmosfæren, der kan generere så store forsekelle i indstråling/udstråling.
- Det er denne form for videnskabelig debat, jeg kan lide, når det drejer sig om klimaforandringerne (og så skal jeg glemme, at du i din første blogg så skråsikkert påstod, at mekanismerne omkring GW var godt kendt ;-) )

Så skal jeg altså til at kalde mig "uvidende" igen, når det gælder havets "transportbånd".
Indtil nu var der to store:
1. Den forholdsvis overfladiske øst/vest - vest/øst-gående i Stillehavet, der er årsag til La Niña/El Niño.
2. "Det store transportbånd", der transporterer nydannet bundvand fortrinsvis fra områder vest for Island, mellem Grønlands sydspids og New Foundland og Øst for den Antarktiske halvø, hvor det bliver i flere hundrede år, før det kommer op igen lidt mere diffust fordelt (eller bare ikke ivensklabeligt udredet?).
- Nu er der jo åbenbart et 3. "transportbånd", der har en lidt langsommere frekvens end El Niño's 3-8 år.


Derefter indtraf en periode, med afkøling – igen især i Arktis – frem til omkring 1970-75, hvor der i nogle avisartikler endog blev argumenteret for, at en ny istid var forestående.

Det var skam ikke en avisartikkel, der fremførte det.
Det var den senere "gudfader" til genfødselen af Arrhenius' teori om en GW pga. menneskelige udlip af CO2, Stephen Schneider, der fremsatte dette som et (næsten) skræmmende faktum og forudsagde samtidigt "atomvinteren", som konsekvens af en evt. atomkrig.
Da tempen herefter begyndte at stige (gen)fremsatte han i stedet teorien om den modsatte virkning af menneskets aktiviteter på kloden.

Rent generelt vil jeg sige, at min analyse af den stående debat omkring GW ikke grunder i en tilsyneladende stor uenighed.
Den skyldes oftest en forskel i udgangspuntet:
"De troende" mener, at HVIS muligheden for en menneskesakbt GW findes, da må vi tage forholdsregler imod det, medens "benægterne" modsvarende mener, at vi ikke skal gøre noget, FØR menneskaskabt GW er bevist.

Da moderne videnskab sjældent kan sige noget helt sikkert om komplekse sammenhænge, så betyder disse forskelle i udgangspunktet, at uenigheden synes uovervindelig.

Personligt er jeg blevet "grebet" af emnet, der for mig er uhyre interessant (vel sagtens pga. kompleksiteten), og min holdning til tiltag er vel, at der findes vældigt mange grunde til at begynde at omlægge fra fossil enerigi til VE og energiøkonomisering, så risikoen for virkningerne af GW faktrisk bliver relativt uinteressant.

Mvh Peder Wirstad


22. maj 2008 kl 08:17

avatar

Claus Wøbbe

Modellerne

Eigil, ved du, i hvilket omfang disse modeller medtager sammenhængen mellem variationer i solindstråling og skydannelse (Henrik Svensmarks meget omtalte teori)? Eller er den "dømt ude" af de modeller, du her omtalter?


22. maj 2008 kl 08:35

Hans Henrik Hansen

Re: Modellerne


Eller er den "dømt ude" af de modeller, du her omtalter?

- problemet i denne sammenhæng er vel, at ud over 'solcyklerne', som er påvist kun at have stærkt begrænset indvirkning på det jordiske klima, eksisterer der p.t. ikke (pålidelige) prognostiske metoder vedr. solaktivitet!(?)
Så selvom viljen var der, ville dette i sig selv næppe række(?)
(Man kunne selvfølgelig argumentere, at effekten af variation i kosmisk indstråling principielt bør inddrages i klimamodellerne alligevel - uanset at dette ikke ville få (umiddelbar) praktisk betydning!)


22. maj 2008 kl 09:22

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Re: Modellerne


Eller er den "dømt ude" af de modeller, du her omtalter?

- problemet i denne sammenhæng er vel, at ud over 'solcyklerne', som er påvist kun at have stærkt begrænset indvirkning på det jordiske klima, eksisterer der p.t. ikke (pålidelige) prognostiske metoder vedr. solaktivitet!(?)

Hvordan kan træernes årringe sving i bredten med solaktivetenten, hvis der ikke er nogen målbar effekt, jeg taler ikke om ikke bare om stadstiske sammenhæng men et bølge mønster som er fuldt synligt i plankerne. Selv i flere milioner år gamle forsiler.

Der findes ikke pålidelige prognoser for solaktiviten, da man ikke kender deres baggrund i solens indre, men man kender solens perioder over de sidste 8000år (fra træernes årringe). Så man godt kan lave brugbare prognoser, og alle prognoser er enige om at det bliver koldere, diskussionen er kun om hvornår det bliver varmere igen (hvis det bliver varmere igen). Ved at sammenlige men afslutningen af andre mellemistider så kan der godt gå 100.000 år inden at det bliver ligeså varmt som i år.

Jeg syntes ikke at I tager denne mulighed alvorlig nok.


22. maj 2008 kl 09:41

avatar

Peter Ole Kvint

Det afgørende spørgsmål

kære Eigil Kaas,

Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?

Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?

NVH
Peter Ole Kvint


22. maj 2008 kl 11:16

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Det afgørende spørgsmål

kære Eigil Kaas,

Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?

Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?

NVH
Peter Ole Kvint

Kan eksperter så som Ole Humlum kan ikke få dig til at ændre holdning til den globale opvarmning?

Kan det faktum at CO2 (hvis gasser kan spejle stråling) vil spejle både solens og jordens varme stråling?

Kan det at man ikke har kunnet påvise effekten af CO2 i både forsøg og målinger, rokke dig?


22. maj 2008 kl 21:56

avatar

Eigil Kaas

Svar på en række spørgsmål og kommentarer


Hans Henrik Hansen:
- mens du (lidt forenklet) mener, at 'det hele går over igen', fordi varmen (midlertidigt) 'putter sig' på verdenshavenes bund!
Såvidt jeg ved, er store dele af verdenshavenes temperaturforhold nu 'kortlagt' ned til 2000 m dybde - uden at opvarmning er registreret, så varmen må altså hobe sig op dybere nede(??)
Spørgsmålet er selvfølgelig, hvorledes den kommer derned - og siden op igen?
Svaret er formentligt via (vertikale) strømninger - men er det ikke noget, 'man' (oceanograferne) 'har styr på'?
(Er der forresten 'planer' om havtemperaturmålinger på større dybder?)

Billedet er selvfølgelig ikke helt så enkelt, at varmen bare forputter sig, men det spiller en rolle, som jeg skriver, og ja, det er naturligvis både vertikale og horisontale havstrømninger, der medvirker. En vigtig grund til, at sagen er mere kompleks end som så, er, at de klimatiske feedbacks forstærker det signal, vi ser ved overfladen og i atmosfæren – mest på høje breddegrader. De udvekslinger af varme mellem atmosfære og ocean og specielt mellem den sydlige og nordlige halvkugle, der er væsentlige i forbindelse med Nature artiklen involverer ikke oceanet på meget store dybder.
Man anvender ofte Levitus data-sættet, når man skal undersøge, hvor stort varme-indholdet er i oceanet. Ofte sættes grænsen ved 700 m. Se fx Figur 5.1 i IPCC rapporten (http://www.ipcc.ch/pdf/assessm...df). Her kan man tydeligt se, hvorledes varme-indholdet i oceanet stiger som følge af den tiltagende strålingsforcering fra CO2 mv, men også, at der er variationer oven på denne stigning. Der er fortsat en del kontrovers om udviklingen i oceanets varmeindhold, og der kommer formentlig snart nogle forbedrede såkaldte ocean-reanalyser. Det vigtige for, hvorledes den aktuelle globale SAT er, er i høj grad de globale havtemperaturer ved overfladen, og ikke oceanets samlede varme-indhold. Så vidt jeg ved, er der ikke planer om lave omfattende målekampagner på meget store dybder. Men de såkaldte ARGO flåder (se fx beskrivelse på wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/A...y%29), der selv dykker ned og måler og derefter stiger op og sender til en satellit, har gjort, at vi nu kender tilstanden af verdensoceanerne ned til ca. 2000 m med langt bedre nøjagtighed end tidligere. Skiftet i nøjagtighed og målemetoder er en af grundene til, at man ikke kan være helt sikker på homogeniteten i de data-sæt, som er vist i figur 5.1 i IPCC rapporten.


Rolf Stribolt Andersen :
Nu er jeg amatør på dette område, men hvis man tager lidt koldt vand og en god håndfuld is og blander det i et glas ved stuetemperatur, så vil vandet og isen have en temperatur på 0 grader C, lige indtil blandingen har optaget tilstrækkeligt med energi fra omgivelserne til at al isen er smeltet, og først derefter vil temperaturen i glasset stige.

Så vidt jeg har hørt, smelter isen i stort omfang på polerne, så hvis der er en analogi, kan det vel også være med til at forklare, at temperaturen ikke stiger, men at der ophobes energi i vandet. ... smeltevarme med andre ord.

Dette er korrekt men det har ikke nogen stor betydning for det globale varmeindhold i oceanerne. Men man ser faktisk i klimamodelberegner, at temperaturen i Arktis i mange år fremover ikke stiger ret meget om sommeren. Det er netop som du skriver, fordi så længe, der er is tilbage vil temperaturen i atmosfæren lige over havet ikke blive meget varmere end havvandets smeltepunkt.


Mange har kommenteret på min udtalelse:
Personligt vil jeg vurdere, at de globale temperaturer vil udvise en stigning i de kommende år".

Jeg vil gerne medgive, at jeg ikke burde have skrevet personlig her. For det er en vurdering, som er baseret på den mængde af litteratur og de resultater jeg i øvrigt har kendskab til. Og jeg vil vurdere, at næsten alle mine kolleger rundt om i Danmark og andre steder – og såmænd også forfatterne til Nature artiklen – tager resultatet vedrørende fremtiden med et stort gran salt. Grunden til at jeg (og andre vil jeg tro) har en vis skepsis overfor i hvert fald de kvantitative aspekter i prognosen i Nature artiklen, er bl.a., at de data der bruges til opnå oceanets starttilstand udelukkende omfatter havoverfladetemperaturer mellem 60S og 60N og dette kun med lille vægt på den del at disse data, som er nærmest polerne. Der indgår slet ingen information om strøm og saltforhold nede i havet ligesom data nord for 60N og syd for 60S polerne ikke indgår. Modellen generer altså selv startdata i disse dele af oceanerne . I Science artiklen fra 2007, som jeg henviste til, lod man flere data indgå, og her fik man også en vis kortvarig, men væsentlig mindre, opbremsning af den globale opvarmning. Opvarmningen i bl.a. Arktis går i disse år meget stærkt, og er formentlig allerede nu foran de værdier, der er simuleret med den tyske klima-prognose-model. Det skal også nævnes, at lidt afhængigt af hvilket data man ser på, var 2007 det hidtil varmeste år, når man kun ser på SAT over land. Generelt ligger den globale SAT over det, som modellen har forudsagt i disse år. Det som jeg imidlertid synes er rigtig interessant ved Nature artiklen er, at man har været i stand til 10 år ad gangen at forudsige (eller måske rettere genskabe) de udvekslinger af varme mellem den nordlige og den sydlige halvkugle, som er sket i perioden 1960-2000.


Peter Ole Kvint:
Det ville også være rart med en forklaring på hvorfor man ikke medregner havets temperatur i gennemsnittet.

Spørgsmålet er, hvorledes man bedst muligt opnår en starttilstand for oceanet, som man kan regne ud fra. I det britiske arbejde refereret i Science anvendte man langt flere data. Argumenterne bag det tyske arbejde er bl.a., at man ved denne simple metode minimerer problemet med såkaldte inhomogeniteter – dvs. pludselige tidslige skift i data, som skyldes ændringer i mængden af data, eller typen af instrumenter/målinger, der benyttes. Et eksempel er indførelsen af ARGO-flåden.


Hans Henrik Hansen:
Men principielt burde vel atmosfærens og oceanernes entalpi være 'målestokken' - om også jordskorpen (passende dele deraf) burde indbefattes, kan jeg ikke umiddelbart vurdere!

I klimamodeller er der selvfølgelig ”styr” på delkomponenterne og på den samlede energi i både atmosfære og ocean (og selvfølgelig i summen). Energien er således meget tæt på at være bevaret, hvis der ikke er nogen kilder og dræn. Der sker selvfølgelig udvekslinger af energi mellem atmosfære og ocean – primært gennem fordampning, sensibel varmeoverførsel og stråling, men også en lille smule kinetisk energi. Selv om der kan være helt lokale store kilder, er den geotermiske varmefluks generelt flere størrelsesordner mindre end de energiflukse, vi ellers snakker om, når vi snakker klimaændringer.


Peder Wirstad:
... - for så hurtige variationer som de sidste års stop i tempstigningerne og det sidste års dramatiske fald, ...
... (og så skal jeg glemme, at du i din første blogg så skråsikkert påstod, at mekanismerne omkring GW var godt kendt ;-)

Det er korrekt, at der har været en La Nina, som har sænket den globale SAT lidt helt som forventet, helt naturligt og på ingen måde i modstrid med, at vi lige nu har global opvarmning. Men et dramatisk fald vil jeg nu ikke kalde det. 2007 var det hidtil varmeste over land jf GISS! Lige nu er den globale SAT faktisk igen på vej opad.
Din sidste bemærkning forstår jeg ikke. Mekanismerne omkring GW er fortsat godt kendt – og artiklen ændrer ikke ved dette. Når man ændrer sammensætningen af atmosfæren kommer der en ubalance i planetens energibalance – det er denne ubalance som vi normalt kalder GW. At der så er naturlige processer variationer oven på dette har ingen da nogensinde benægtet.


Claus Wøbbe:
Eigil, ved du, i hvilket omfang disse modeller medtager sammenhængen mellem variationer i solindstråling og skydannelse (Henrik Svensmarks meget omtalte teori)? Eller er den "dømt ude" af de modeller, du her omtalter?

En evt. indflydelse af kosmisk stråling på produktionen af skykondensationskerner er ikke medtaget, da fysikken bag den ikke er tilstrækkelig kendt til at kvantificere den. Det skulle dog nok kunne lade sig gøre at gennemføre simplificerede simuleringer med klimamodeller, men det er altså endnu ikke gjort. Selv om mekanismen blev indbygget, ville det ikke have nogen betydning for den generelle opadgående trend i global SAT, eftersom der ikke har været dokumenteret en generel trend i nogen af de forskellige indikatorer for varierende solaktivitet (inkl. kosmisk stråling) i de seneste 50 år.
I øvrigt er der ikke medtaget nogen form for naturlige klimapåvirkninger i de 10-års prognoser, der er lavet med den tyske klimamodel – altså hverken sol eller især vulkanforcering. Som Hans Henrik Hansen har man undladt dette for at være så realistisk som muligt, idet man ikke kan forudsige sådanne på forhånd.


Peter Ole Kvint:
Hvordan kan træernes årringe sving i bredten med solaktivetenten, hvis der ikke er nogen målbar effekt, jeg taler ikke om ikke bare om stadstiske sammenhæng men et bølge mønster som er fuldt synligt i plankerne. Selv i flere milioner år gamle forsiler.
Der findes ikke pålidelige prognoser for solaktiviten, da man ikke kender deres baggrund i solens indre, men man kender solens perioder over de sidste 8000år (fra træernes årringe). Så man godt kan lave brugbare prognoser, og alle prognoser er enige om at det bliver koldere, diskussionen er kun om hvornår det bliver varmere igen (hvis det bliver varmere igen). Ved at sammenlige men afslutningen af andre mellemistider så kan der godt gå 100.000 år inden at det bliver ligeså varmt som i år.
Jeg syntes ikke at I tager denne mulighed alvorlig nok.

Jeg udelukker ikke at solen har haft en vigtig rolle at spille for klimavariationer. På den helt korte bane – dvs. solens ca. 11 års cyklus har jeg selv været med til at dokumentere solens effekt på atmosfæriske temperatur og fugtighedsforhold.
Solen har sandsynligvis også haft en effekt på længere tidsskalaer hen igennem Holocæn. Men der er altså ikke noget som tyder på, at Holocæne GLOBALE klimavariationer har været sammenlignelige i størrelse med det, der er beregnet til at ske inden for de kommende årtier. Det er kendt, at der under det klimatiske optimum (der jo næppe skyldtes ændringer i solens aktivitet) i Holocæn var ganske varmt på høje nordlige breddegrader – sandsynligs varmere end i dag – men ocean-sediment data giver ikke indikationer af, at Holocæn generelt har været meget varmere end den globale SAT vi har nu.
Det er rigtigt, at hvis man ser på solens variationer – både Gleisberg cyklus og almindelige 11-årige variationer – så ser det ud til, at solpåvirkningen isoleret set skulle give en vis afkøling af klimaet i de kommende år og årtier. Men udtrykt i Watt per kvadratmeter har jeg altså svært ved at indse, at dette skulle kunne være blot i nærheden at den grundlæggende antropogene forcering der er sket i de seneste godt 100 år.
Hvis der ikke kommer et stort (afkølende) vulkanudbrud, tør jeg godt sætte 1000 kr på højkant på, at den globale SAT rekord fra 1998 bliver slået inden for de kommende 10 år. Er du med på den?

Reference: Gleisner, H., P. Thejll, M. Stendel, E. Kaas and B. Machenhauer, 2005: Solar signals in tropospheric re-analysis data: comparing NCEP/NCAR and ERA40. Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics. 67, 785–791



Peter Ole Kvint:
Kære Eigil Kaas,
Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?
Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?

Hvis du kan påvise, at strålingsforceringen ved en fordobling af CO2 (dvs. knapt 4 W/m2 plus minus et par tiendedele) er regnet fundamentalt forkert ud, dvs. at hele energipåvirkningen af planeten er forkert beregnet, så vil du rykke ved noget fundamentalt.
Det vil også rykke hvis du kan overbevise mig om, at klimaets følsomhed over for en fordobling af CO2, der ofte bruges som reference, ikke ligger omkring 3K, men i stedet omkring 1K.
Du kan ikke overbevise mig om noget som helst alene ud fra et årti’s målinger af global SAT med mindre der samtidig foreligger en egentlig analyse af fysikken bag de samtidige interne klimasvingninger således, at effekten på global SAT af disse svingninger kan kvantificeres, og at det herefter kan udelukkes, at antropogen forcering har haft nogen effekt på det observerede forløb.


Peter Ole Kvint:
Kan eksperter så som Ole Humlum kan ikke få dig til at ændre holdning til den globale opvarmning?

Jo da, hvis der kommer nogen fysiske argumenter på bordet.

Peter Ole Kvint:
Kan det faktum at CO2 (hvis gasser kan spejle stråling) vil spejle både solens og jordens varme stråling?

CO2 absorption af synligt lys er (heldigvis) meget tæt på nul. Ellers ville vores farveopfattelse blive fordrejet eller vi ville ikke kunne se ret langt.

Peter Ole Kvint:
Kan det at man ikke har kunnet påvise effekten af CO2 i både forsøg og målinger, rokke dig?

Ja, bestemt, hvis det var korrekt, men det er det ikke. Både laboratorieforsøg og målinger (bl.a. mange satellitmålinger) viser hvorledes CO2 absorberer og emitterer infrarød stråling omkring 15 mikrometer. Der er en masse basisfysik omkring bredden af dette bånd og afhængigheden af temperatur og tryk, som jeg ikke skal komme ind på, men der er fin overensstemmelse mellem strålingsmodelberegninger og laboratorie- samt satellitdata, når man sammenligner æbler med æbler og pærer med pærer.
Forceringen er logaritmisk med de koncentrationer af CO2, vi har, og har haft på planeten. En fordobling af CO2 giver som nævnt ca. 4 Watt per kvadratmeter, en firedobling ca. 8 Watt per kvadratmeter, en halvering minus ca. 4 Watt per kvadratmeter, og så videre. En halvering svarer i øvrigt til koncentrationen omkring sidste istids maksimum. Jeg har ikke hermed sagt, at CO2 var driveren af istiderne, men de lave koncentrationer har givet et pænt afkølende bidrag.


23. maj 2008 kl 09:58

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Svar på en række spørgsmål og kommentarer


Peter Ole Kvint:
Kan det at man ikke har kunnet påvise effekten af CO2 i både forsøg og målinger, rokke dig?
Eigil Kaas:

Ja, bestemt, hvis det var korrekt, men det er det ikke. Både laboratorieforsøg og målinger (bl.a. mange satellitmålinger) viser hvorledes CO2 absorberer og emitterer infrarød stråling omkring 15 mikrometer. Der er en masse basisfysik omkring bredden af dette bånd og afhængigheden af temperatur og tryk, som jeg ikke skal komme ind på, men der er fin overensstemmelse mellem strålingsmodelberegninger og laboratorie- samt satellitdata, når man sammenligner æbler med æbler og pærer med pærer.
Forceringen er logaritmisk med de koncentrationer af CO2, vi har, og har haft på planeten. En fordobling af CO2 giver som nævnt ca. 4 Watt per kvadratmeter, en firedobling ca. 8 Watt per kvadratmeter, en halvering minus ca. 4 Watt per kvadratmeter, og så videre. En halvering svarer i øvrigt til koncentrationen omkring sidste istids maksimum. Jeg har ikke hermed sagt, at CO2 var driveren af istiderne, men de lave koncentrationer har givet et pænt afkølende bidrag.

Hvis CO2 giver ca. 4 Watt per kvadratmeter, hvad giver så vand? Der er 200 gange mere vand end CO2, og vand absorberer og emitterer stråling i et langt bredere bånd, og det hen over CO2, det vil sige at CO2 skal lægges til vand, og da forceringen er logaritmisk, så er effekten minimal. Hvad med svovlsyre? Alle er enige om at svovlsyre afkøler jorden. Men den må da virke virke ligeså meget eller ligeså lidt som en drivhusgas som andre gasser.


En halvering svarer i øvrigt til koncentrationen omkring sidste istids maksimum. Jeg har ikke hermed sagt, at CO2 var driveren af istiderne, men de lave koncentrationer har givet et pænt afkølende bidrag.

Øhh luften var da måde tør og fyldt med svovlsyre, så det er ikke så mærkeligt det var koldt. Bemærk at når luftens vandindhold falder voldsom som under istiderne så øges effekten af CO2. Der var derfor mere varme i datidens halve mængde CO2 end i dag hvor luften er fyldt op med vand.




23. maj 2008 kl 20:15

Hans Henrik Hansen

Tak for udførligt svar

...til Eigil Kaas - det bragte øjensynligt debatten til (nogen) stilstand (før stormen?)! :)
Jeg kunne imidlertid godt tænke mig en 'ekspertvurdering' af dette papir:

http://homepage.ntlworld.com/j....pdf

, hvis indhold jeg må erkende ikke (helt) at forstå!
'Sagen' debatteres ihærdigt her:

http://www.climateaudit.org/?p...3054
(Kommentar #56 ff. - bmk. iøvrigt # 104!)

Hvis der overhovedet er 'noget om snakken', sætter det tilsyneladende alvorlige ? ved konklusionerne fra de eksisterende iskerneanalyser!(?)


27. maj 2008 kl 12:41

avatar

Peter Ole Kvint

Fra paradigme til religion?

kære Eigil Kaas

Hvornår bliver en videnskabelig tænkemåde (et paradigme) til en ny religion?!

Det er ikke nok med at bruge computermodeller i stedet for tungetale, kaffegrums eller palmeblade. En computermodel kan simulere en hver kurve og ende med et hvert tænkelige forudsigelse. Nogen forudsigelser kræver det bare mere programmering at opnå.

Svaret er at videnskab kræver forsøg (nogen mirakler) som er forudsagt som en følge af paradigmet (en åbenbaring).

CO2 terorien er undersøgt og det er ikke lykkes at påvise effekten, og dermed er CO2 terorien videnskabeliget set død. Hvis den skal genoplives så skal det være som en helt ny teori.

Hvis du fastholder CO2 terorien som et paradigme er den ikke længer videnskab men en religion, om at det syndige menneske skal købeaflad for sit udslip af CO2.

Du må vælge imellem at være videnskabsmand eller ypperstepræst. Hvis du ønsker at forene CO2 terorien med videnskaben så må du udvikle en helt ny udgave af CO2 terorien. Det har også sine fordele at være ypperstepræst, blandt andet har man skattefrihed.

MVH
Peter Ole Kvint


27. maj 2008 kl 13:24

Steen Ahrenkiel

Re: Svar på en række spørgsmål og kommentarer

TAK TIL EIGIL KAAS.
----------------------
Der er grund til at takke Eigil Kaas for de meget udførlige svar på de mange indlæg !!!
---
DET HELE ER COMPUTER-MODELLER.
----------------------------------------
Samtidig er der vel grund til at takke for beskrivelsen af, at alle, der ikke er dybt inde i de mange indviklede computer-modeller og disses forudsætninger, nok hellere skal blande sig udenom debatten.
Medmindre man mener at kunne påvise fejl i forudsætningerne eller beregningsmetoderne bygger på metoder, hvor man kan eftervise alt, hvad man har lyst til (jvf. Peter Ole Kvint), så kan man lige så godt holde kæft.
---
Det er svært at vurdere, om computermodellerne er videnskab, pseudovidenskab eller antividenskab, det kræver en nøje vurdering af hver enkelt model separat.
---
SPÅDOMMENE HAR ÆNDRET SIG ???
-------------------------------------
Så vidt jeg kan se, har klimaspådommene nu ændret sig.
Tidligere var det "en ret linie", der førte direkte lukt i varmehelvede, nu begynder man pludselig at være mere realistisk mht de naturlige klimatiske variationer. Det er et stort fremskridt, men på den anden side er det nu komplet umuligt "experimentelt" at prøve modellerne !!!
– Når man nu siger, det skal nok blive helvede, men muligvis kommer vi til at fryse i en periode inden da, så har man ikke sagt så meget af værdi for menneskeligheden på den Nordlige Halvkugle !!!
---
Mange hilsener Steen Ahrenkiel.


27. maj 2008 kl 13:39

Steen Ahrenkiel

HENVISNIGER TIL LINKS (MED ELLER UDEN INDHOLD).

TIL HANS HENRIK HANSEN m.fl.
------------------------------------
Svaret på dine spørgsmål står her:
http://§#X7yz4/6hidshg+p9....com
-------------------
UBRUGELIGE LINKS TIL VOLAPYK.
-------------------------------------
I stedet for at skrive en masse tåbelige LINKs, der oftest ikke virker, kunne debattørerne så ikke gøre sig den ulejlighed kort at resumere, hvad de forventer sig, at læserne vil få ud af at klikke sig frem og prøve på at læse alt det volapyk og/eller videnskab, som de mener at henvise til ?????????????????
---
DET VILLE VÆRE DEJLIGT TIDSBESPARENDE FOR ALLE ØVRIGE LÆSERE, DER SÅ HAVDE EN MULIGHED FOR AT VURDERE, OM DET VAR VÆRD AT SPILDE TID PÅ !!!
---
Mvh Steen Ahrenkiel.


27. maj 2008 kl 14:50

Jakob Jensen

Re: HENVISNIGER TIL LINKS (MED ELLER UDEN INDHOLD).

Spot on Steen!
Man bliver træt af at læse alle påstandene om spådomme, ypperstepræster og levebrøds forskere.
Når det samtidig pyntes med hurtige konklusioner, smileys og hånende kommentarer er bundniveauet nået.
Hvis man vil tages seriøst må man da også lytte til hvad andre siger/skriver, istedet for bare at spørge igen om noget helt andet som passer i ens egen teori.



27. maj 2008 kl 15:16

Søren Fosberg

Re: Re: HENVISNIGER TIL LINKS (MED ELLER UDEN INDHOLD).

Peter og Steen, har I ikke andet at lave end at fylde bloggen med jeres vås. Det er rigtignok ved at være for meget. Man kan ikke skrige sig til at få ret eller få respekt ved at svine andre som åbent lægger deres tanker og viden frem til overvejelse.

Mvh Søren


28. maj 2008 kl 14:06

Steen Ahrenkiel

Re: Re: Re: HENVISNIGER TIL LINKS (MED ELLER UDEN INDHOLD).

SØREN FORSBERG, DIT INDLÆG ER UFORSTÅELIGT !!!
---
Hvis du vil påstå, at et indlæg er vås, så er det nødvendigt, at du pointerer, hvilken påstand i hvilket indlæg, som du anser som vås.
-
Såfremt du finder det urimeligt at kræve et resumé af LINKs, der inddrages i debatten, så skriv det (det er det indlæg du linker til).
-
Såfremt du mener, at alle læsere sagtens kan bedømme de komplicerede computer-modeller, så link til det indlæg og skriv det.
-
Såfremt du mener, at ingen kan vurdere givne forudsætninger så skriv det.
-
Såfremt du mener, at ingen kan vurdere, om der er inddraget så mange faktorer med så store usikkerheder, at man kan vise hvadsomhelst så skriv det.
-
Såfremt du mener, at det er forkert, at det er en fordel, at man er begyndt at medtage naturens foranderlighed i klimamodellerne, så skriv det osv osv.
-
HVIS DU IKKE UDTRYKKER, HVAD DU MENER, HVEM SPILDER SÅ ANDRES TID MED VÅS ?????
------
Mvh Steen Ahrenkiel.


28. maj 2008 kl 17:35

Søren Fosberg

Re: Re: Re: Re: HENVISNIGER TIL LINKS (MED ELLER UDEN INDHOLD).

Steen - Mit indlæg retter sig sig helt generelt mod dine indlæg. Intet nævnt, intet glemt.

Jeg gjorde dog en fejl. Der skulle ikke have stået vås, men latterlige vås. Undskyld.

Mvh Søren


29. maj 2008 kl 11:57

Bjarne Lorenzen

Er der noget vi har overset ??

Jeg har længe synes at der er noget vi fuldstændigt glemmer i denne debat.

Hvad med den termiske varme? – Hvad får os til at tro at denne globalt bare er 100 % stabil.
Danfoss har jo ikke installeret noget på havbunden osv. osv.

Hvad betyder 1 grad i vores tid, (de sidste 100 år) set i forhold til at i Jordens indre regner man med at der er 6000 grader varmt. ?

Der en del faktorer der synes at lede opmærksomheden i en hel anden overset retning, hvilket synes slet ikke at blive overvejet.

1.
I forgårs så jeg en film om en indonesisk kæmpe vulkan (for 75.000 År siden) som forskerne mente måske kunne udløse en ’mindre istid’ Krateret er 100 km x 30 km
Der var dog noget uenighed om vulkanen kunne starte en domino effekt med en selvforstærkende nedkøling pga. af is og sne reflektere solens lys. Så om virkningen ville være få år eller måske 1000 år var der ikke enighed om bland forskere. Uanset kan det vi kender som Jordens formentlig mest voldsomme vulkan ikke forklare istiderne, ej heller kan de mindre.
Oceanernes temperatur faldt for 75.000 år siden meget drastisk med hele 5 grader. Hvorfor dette sammenfald spørger mange forskere sig selv.

2.
Vi ved ikke nok om istider, og måske intet om hvorfor de starter.
Ser man et temperaturkort over de sidste 400.000 år så ligner alle 4 istider / mellem istids peridoer groft set hinanden. – Man kan ligge kurverne ovenpå hinanden og alle matcher stort set.
Der er altså en eller anden konstant ’rytme’ i naturen vi ikke har forstået, og hvor vi kun har en række gæt mht .hvad nu årsagen eventuelt kan være.
Vi har forsøgt at forstå denne rytme på grundlag af Solens bevægelse, men uden overbevisende held..

3.
Vi ved at der er en sammenhæng mellem Jordens Globale Magnetfelts styrke og istider. – Under istider er magnetfeltet meget svagere. Men vi ved ikke hvorfor.

4.
Vi skal huske at vi ved at der i Jordens indre foregår fusions processer der skaber tryk og varme.

5.
Jeg synes at have læst at der en ofte er stærk global vulkans aktivitet lige før en istid starter, men jeg har aldrig gået i dybden med denne oplysning.

6.
Jeg undrer mig derfor over om ikke Jordens indre termiske varmeafgivelse er meget u-stabil, - på den måde at forstå at når vi har meget stærk vulkansk aktivitet så er det et udtryk for at Jordens indre har stort tryk, som også betyder at når dette undslipper så slipper også en stor mængde indre varme pludselig ud, i form af periodevis stor global vulkansk aktivitet. Hvorvidt som dette sker i kraft af få kæmpevulkaner eller mange mindre er sikkert ’et fedt’
Min tanke er at et stort indre tryk opbygges og undslipper med 100.000 års mellemrum Der foregår en kamp mellem tyngdekraften og varmetryk, lidt som på Solen, men bare langt langsommere.
Når så trykket er lettet så vil den termiske varmeafgivelse i verdenshavene blive svagere indtil der igen opbygges et indre tryk mange tusinde år.
Jeg forestiller mig at dette normalt langsomt opvarmer verdenshavene, men at en stor del pludselig kan undslippe i kraft af den nævnte store periodevise vulkanske aktivitet, der er lige før en istid starter.

- Kort sagt: svag termisk aktivitet = istider.
- Opbyggende tryk = stigende global temperatur.

Bemærk at største dele af polarishavet er et termisk område. (1 million kvadrat kilometer) Dette er en forholdsvis ny opdagelse. – Måske ikke så mærkelig at isen her smelter.
Også største delen af Grøndland er et termisk område. Dette ved vi fra iskerne boringer. Der er ligefrem floder 3 km. Under isen.

Bemærk også at det arktiske basin er et er kæmpe stort 5000 meter dybt ”hul” – Her sker ting og sager, og er sikkert Jordens største termiske område.

Netop her findes også verdens største magnetiske anomali, hvilket jo kan skyldes at den termiske varme (under curie) jo betyder at frosne magnetiske strukturer løsnes og lettere bidrager til et globalt magnetisk felt.

Der mangler forskning der kan skabe sammenhæng i de fakta vi har, men som vi ikke forstå. – Det er som om vi naivt tager det for givet at jordens indre termiske varmeafgivelse er stabil, - hvorved termisk varme aldrig bliver nævnt i en eneste klimadebat, - måske en kæmpe brøler.

Der har været gjort mange forsøg på at løse istidernes gåder, alle er gået i retning af Solens periodevise indflydelse, men ingen har været overbevisende nok til at bevise istidernes årsag.
Hvad sker der lige under vores fødder. Dette er den simple matematik vi skal have fat i, hvis det ikke er den ene faktor hva så med den anden: - Jordens indre varme?

Er der noget der kan underbygger at der altid er stor vulkansk aktivitet før en istid begynder, - Er det virkelig rigtigt, så fatter jeg ikke at ingen har lagt 2 og 2 sammen.

MVH
Bjarne


30. maj 2008 kl 12:22

Steen Ahrenkiel

KLIMA-NYT FRA SVERIGE.

KLIMA-NYT FRA SVERIGE.
----------------------------
ELBRANSCHEN 2/2008 er udkommet og indeholder to nye indlæg under Debatt side 32-34 (side 34-36 i PDF-filen på "www.elbranschen.nu ”).
------
------
Prof. Wibjörn Karlén har et langt og spændende indlæg.
(1) Det beskrives, hvordan temperaturkurverne fra Uppsala fra 1722 er kongruente med de tilsvarende fra England og Holland (DeBilt), der som eneste har lige gamle målinger.
(2) Det eftervises, at der overhovedet ikke er nogen sammenhæng mellem variationen i temperatur (21-års udligninger) og atmosfærens CO2-indhold.
(3) Det eftervises, at der er god overensstemmelse mellem temperatur-variationen og variationen i solplet-antallet (Svensmarks hypotese).
(4) Aerosollernes indflydelse på klimaet indregnes ikke.
---
INDLÆGGET VISER, AT MAN I KLIMA-DEBATTEN KAN VISE OMTRENT HVADSOMHELST VED AT VÆLGE ”PASSENDE” FORUDSÆTNINGER !!!!!!!!!!
------
------
En Nils Ronquist har et ret intetsigende indlæg, hvor han efter at have påvist, at der ikke er bevis for, at CO2 har nogen særlig betydning som drivhusgas, siger, at han med stor glæde vil fortsætte med at brænde benzin af.
------
------
Mange hilsener Steen Ahrenkiel.


30. maj 2008 kl 13:30

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Er der noget vi har overset ??

Jeg har længe synes at der er noget vi fuldstændigt glemmer i denne debat.

--Klip

Er der noget der kan underbygger at der altid er stor vulkansk aktivitet før en istid begynder, - Er det virkelig rigtigt, så fatter jeg ikke at ingen har lagt 2 og 2 sammen.

Jordens atmosfære svinger imellem to tilstande, en kold hvor atmosfæren er dominerdet af svovl og en varm hvor atmosfæren er domindret af vand. Da vand sammen med svovl danne den tunge svovlsyre så er det ikke muligt at have en mellemform. Det er helt rigtigt at en istid indledes med et vulkanudbrud, det skyldes at der skal en stor mængde svovl til for at drive alt vand ud af atmosfæren. Når først vandet er væk så forsvinder landplanterne og dermed er der ikke noget til at holde på jorden, og sandklitterne forhindre at der kommer til at go noget igen. Så vis der skulle falde noget vand så løber det væk i stedet for at fordampe fra planterne.

Problemet er at atmosfæren heletiden skal fyldes op med svovl, fra vulkan udbrud. Det er sjælden at der ikke sker vulkanudbrud. men når det sker, så vinder vandet over svovlet og vandet transportere varme til polerne og der fordamper kultveilte (CO2) fra isen, som planterne skal bruge sammen med vand til at dæmpe klitterne. Det er ørkenerne og vulkanernes svovl som tilsammen skaber istider. Det er vandet og landplanterne som skaber mellemistider.


30. maj 2008 kl 14:37

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Re: Svar på en række spørgsmål og kommentarer

TAK TIL EIGIL KAAS.
----------------------
Der er grund til at takke Eigil Kaas for de meget udførlige svar på de mange indlæg !!!
---
DET HELE ER COMPUTER-MODELLER.
----------------------------------------
Samtidig er der vel grund til at takke for beskrivelsen af, at alle, der ikke er dybt inde i de mange indviklede computer-modeller og disses forudsætninger, nok hellere skal blande sig udenom debatten.
Medmindre man mener at kunne påvise fejl i forudsætningerne eller beregningsmetoderne bygger på metoder, hvor man kan eftervise alt, hvad man har lyst til (jvf. Peter Ole Kvint), så kan man lige så godt holde kæft.
---
Det er svært at vurdere, om computermodellerne er videnskab, pseudovidenskab eller antividenskab, det kræver en nøje vurdering af hver enkelt model separat.

Nu kan ingen model blive bedre end den erfaring som man lægger i den, og de data som ligger bag klima modellerne er forfalskede! Da de er tilpasset til modellerne.

Det kan godt være at der er nogen som ville rede verden, men de er kammet over.

I følge IPCC stiger mængden af CO2 i atmoffæren kun som en følge af menneskets afbrænding. Men hvofor hopper kurven op og ned i disse graffer?
http://larouchepac.com/files/p....jpg
http://www.klimadebat.dk/forum....jpg


SPÅDOMMENE HAR ÆNDRET SIG ???
-------------------------------------
Så vidt jeg kan se, har klimaspådommene nu ændret sig.
Tidligere var det "en ret linie", der førte direkte lukt i varmehelvede, nu begynder man pludselig at være mere realistisk mht de naturlige klimatiske variationer. Det er et stort fremskridt, men på den anden side er det nu komplet umuligt "experimentelt" at prøve modellerne !!!
– Når man nu siger, det skal nok blive helvede, men muligvis kommer vi til at fryse i en periode inden da, så har man ikke sagt så meget af værdi for menneskeligheden på den Nordlige Halvkugle !!!

Hvormeget kan man lægge i modellerne når ingen af dem forudsiger noget? Ingen af de tidligere modeller har sagt det som er sket i de sidste 10år. Hvorfor skulle de ramme nu? med mere end 50% sandsynlighed. Hvis de rammer rigtigt, var det så held eller dygtighed?

Der er noget som mangler i modellerne sådan at de kan svinge frem og tilbage uden at gå til ekstremer.


30. maj 2008 kl 14:59

Bjarne Lorenzen

Re: Re: Re: Svar på en række spørgsmål og kommentarer

Ole Kvit og andre

Det er rigtigt hvad du skrev
Men vulkaner er ikke årsag til istiderne,
Det vildeste gæt jeg har hørt er at en supervulkan kan skabe en "mindre istid" på max 1000 år. - Men en istid varer jo som bekendt meget længere.
Andre forskere mener ikke at selv en supervulkan kan udløse en mini istid, i og med at svovl vil være udvasket i løbet af få år.

Mit spørgsmål gik i retning af noget andet, nemlig om den vulkanske aktivitet generelt var større umiddelbart før en istid starter.

At den vulkanske aktivitet er meget svingende er jo noget vi allerede ved. Siden fx 1946 har vi været inde i en periode med større hyppighed.

Tanken er at Jorden opbygger et indre stigende varme tryk, gennem tusinde af år, og at dette til sidst udløses, enten som større hyppighed af vulkaner, eller kombineret med en super vulkan. - Når trykket så er lettet filosofere jeg på om så ikke den termiske varme i en periode vil være aftagende.

Når jeg tænker som jeg gør, så er det fordi der unægtelig ser ud til at istider og mellemistider i de sidste 400.000 år følger en groft set identisk rytme.
Kunne denne skyldes et mønster hvorved den termiske varme undslipper.

Når vi langsomt koger kartofler kan vi jo også få rytmer hvor låget løfter.

Jordens indre er noget mere kompliceret da varme skal undslippe et enormt indre tryk.

Hertil kommer at vi ikke ved nok om de processer der skaber den indre varme. - Her er der 2 forhold, den ene er fusion.

MVH
Bjarne


30. maj 2008 kl 16:11

Arne Skov Jensen

Bliver Eigil nu skeptiker?

Spørgsmål: Peter Ole Kvint:
Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?
Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?
Svar: Eigil Kaas:
Hvis du kan påvise, at strålingsforceringen ved en fordobling af CO2 (dvs. knapt 4 W/m2 plus minus et par tiendedele) er regnet fundamentalt forkert ud, dvs. at hele energipåvirkningen af planeten er forkert beregnet, så vil du rykke ved noget fundamentalt..…..

Kære Eigil Kaas
Jeg udviklet et computer program der kan beregne ”forcinger” baseret på HITRAN databasen for luftarters absorptions spektre samt data for refraktion indeks i vand på væske form. Med det sidste kan man beregne extinction koefficienter ved hjælp af Mie-sprednings teori og dermed dæmpnings koefficienter.
1) I en atmosfære hvor kun CO2 absorbere det langbølgede lys får jeg det samme resultat som IPPC (Myhre 1998):
5,3*Ln(C/C0) watt/m^2 ved T=288 Kelvin

2) Når jeg antager at den relative luftfugtigheden i atmosfæren er 60% får jeg resultatet:

3,5*Ln(C/C0) watt/m^2 ved T=288 Kelvin

3) Antages yderligere at middelværdien af vand på væske form i atmosfæren (vanddråber) er 0,03 mm vandsøjle per m^2 får jeg resultatet:
1,0*Ln(C/C0) watt/m^2 ved T=288 Kelvin

Jeg mener at mine beregninger er meget konservative (forsigtige) og yderligere indføring af absorberende gasser, tåge/dis, forholdene omkring vandindhold i skyerne ved regnvejr vil medføre at CO2 forcingen vil gå mod nul. Det sidste er imidlertid komplicerede sammenhænge som både IPPC og jeg ikke har forstand på.


30. maj 2008 kl 16:35

Steen Ahrenkiel

PLADETEKTONIK KAN STYRE KLIMAET.

PLADETEKTONIK KAN STYRE KLIMAET.
------------------------------------------
Til: BJARNE LORENZEN.
---------------------------
Geologisk er det anerkendt, at pladetektonikkken og bjergkædedannelse har forårsaget klimaændringer gennem Jordens geologiske historie. Dine fantasier om jordkernens varierende varmeafgivelse er ikke helt tåbelige, men mig bekendt er der intet, der tyder på noget sådant.
---
FUSION. Hvad mener du med fusion ??? Det ord forekommer mig til gengæld helt tåbeligt i denne sammenhæng. Den radioaktive varme, der frigøres ved henfald af radioaktive isotoper er stort set konstant (meget svagt aftagende på meget langt sigt), men det har intet med fusion at gøre.
---
Mvh Steen Ahrenkiel.


30. maj 2008 kl 17:39

Bjarne Lorenzen

Re: PLADETEKTONIK KAN STYRE KLIMAET.


Seen Ahrenkiel og andre....

(1) Nej, der er "intet" der tyder på at hyppigheden af vulkansk aktivitet kan hænge sammen med "et mønster" som kan indgå i en tolkning af Jordens eventuelle variable termiske varme afgivelse. - Men logikken er lige så simpel som at koge kartofler. - Det kan tænkes.

Vulkan forskning er meget ung og ingen kan sige ret meget fik jeg lige at vide fra vulkan eksperten.

7000 vulkaner findes under havet
Det er svært at have styr på deres aktivitet selv i vores tid.
Jeg mener hvor meget og hvor lidt varme afgiver de samlet set?

Når vi fx siden 1946 har oplevet markant stigende vulkansk aktivitet fra de relativt få vulkaner vi har adgang til, - hvad så mons tro med mange af de 7000 vi ikke kan holde øje med? - Kunne der være en sammenhæng til at disse også er mere aktive netop nu? - Og hvad hvis de nu var ? - Hvad vilel dette betyde for aceanerens temperatur og vores ene grad temp. stigning i dette århundere ?

Og hvad med sprækker og skorstene og hvad ved jeg, der findes på oceanbunden, - Er der også ekstra gang i den her netop nu og de sidste årtier?

Når vi taler om istiden, så husk det tog 10.000 år at for opvarmet klimaet, - herunder også specielt oceanerne. Hvem ved om ikke afviklingen af istiden startede med at oceanerne stille og roligt nedefra absorberede termisk varme. – Jeg mener, har man 10.000 år så skal der jo ikke så stort blus til at koge kaffen.

Fantasi eller ej - Ærligt talt dette aspekt hører da med i klimadebatten.
Vi kan da ikke være blinde for at vi lever på en kugle af ”kogende” jern og nikkel mm.
At tro at afgivelsen af termisk varme er stabil er i mine øjne ganske naivt.
Men Steen, jeg kan se at du holde ”døren” åben, for tanken - jeg tror det er meget klogt.

(2)
FUSION i Jordens indre.
Husk på at Jorden engang hovedsagelig var brint.
Fusionsprocessen kører endnu, - men ikke så kraftigt.
Så nej det er ikke en tåbelig påstand
Se her: http://www.newscientist.com/ar...html

Vi har langt fra styr på hvordan varmen udvikles. Der er som nævnt 2 processer, og der er enormt modtryk for at varme undslippe. Man skulle næsten tro at Jorden af og til ”slog en prut”
Men at vi ved så lidt at ”seriøse” anerkendte forskere har tænkt på at sende en atomdrevet ”sonde” ind i Jordens indre for at undersøger hvad der sker. - Skal vi ikke kalde det fantasi?

Varme og ”kulde” indgår i en indre konduktions proces, det er der ingen tvivl om. Det kan sikkert nemt virke uuoverskueligt ”hvad der er ”op og ned” - Jeg mener et par graders periodevis variation af termisk varmeafgivelse per X tusinde år, - målt i havene. – Det må man da næsten regne med.
Specielt må det arktiske område være interessant, da det jo ligger i ”læ” for kunduktionspåvirkning.
Den eneste parameter vi så langt har for at ”holde øje med” Jordens indre afgivelse af termisk varme, må da være perioder (korte og lange) med vulkanernes hyppighed. – Det må da i det mindste være noget man bør have i tankerne, selvom det sikkert kun kan vise en mulig retning og mulig sammenhæng.

MVH
Bjarne


31. maj 2008 kl 13:21

Steen Ahrenkiel

Re: Re: PLADETEKTONIK KAN STYRE KLIMAET.

JORDKERNEVARME USANDSYNLIG; FUSION NONSENS.
------------------------------------------------------------
(1) JORDKERNEVARME.
Varmen fra Jordens kerne bringes op til overfladen dels ved ledning og dels ved konveksionsstrømme. Ledningen ændrer sig næppe pludseligt i takt med istiderne, og ændringer i konveksionsstrømmene ville have givet andre tydelige spor, som man ikke havde kunnet undgå at opdage. Derfor tror jeg, at din fantasifulde forklaring må forkastes efter nøjere overvejelse.
---
(2) FUSION.
Der findes ingen seriøse videnskabsmænd, der tror på noget fusions-nonsens i Jordens indre.
---
Mvh Steen Ahrenkiel.


31. maj 2008 kl 13:32

Berndt Barkholz

Re: Re: Re: PLADETEKTONIK KAN STYRE KLIMAET.

Enig Steen, for at fusion kan finde sted skal partiklerne have en temperaturhastighed større end 600 km per sekund...varierende temperatur i jordens indre må derfor stort set udelukkes, medmindre at en omgang flydende uran samles et sted i for stor mængde, så kan det anses som en pludseligt opstået mulighed.

mvh Berndt


31. maj 2008 kl 20:56

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Bliver Eigil nu skeptiker?

Spørgsmål: Peter Ole Kvint:
Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?
Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?

Man kunne lave nogen praktiske forsøg og direkte måle effekten i en passede ørken. Indholdet af CO2 variere meget i tid og sted. Så må man kunne måle på temperatur faldet om natten, og på nattehimlens farve. fx.: Forår og efterår.

Man kunne lave en redegørelse over forholdet imellem vand og CO2. Da vand har ca 10 gange bredere absorptions linjer og der er 200 gange mere vand så burde drivhuseffekten af vand være sådan ca. 1000 gange større end fra CO2. Men ingen modeller regner med med mere end 5 gange. Jeg fatter ikke de fysiske forhold som giver denne effekt i modellerne. Jeg vil gere se nogen forsøg som påviser den.

I det heletaget efterlyser jeg et tværvidenskabeligt arbejde med at sikre at modellerne afspejler kendte fysiske forhold.

Peter Ole Kvint




31. maj 2008 kl 21:57

Bjarne Lorenzen

Re: Re: Bliver Eigil nu skeptiker?


1.) FUSION i JORDENS INDRE
Nej, - det er ikke bevist at det foregår Fusion.
Det er der naturlige årsager til. Der er dog en udbredt holdning at dette er muligt, - (jeg selv har modtaget en sådan undervisning betalt af den danske stat).
For 50 år siden mente en hel verden af forskere at fusion blot var klaks. - Det ”skulle” det jo også være rent matematisk.

Vi eksperimenterede dengang godtroende selv herhjemme med et forsøg ikke ret meget større end en kakkelovn. Men så skulle tokamakken pludselig være voldsom store, og den procces fortsætter, hvem ved hvor længe.

Fortsat er der mange anerkendte fysikere der seriøst mener at kold fusion kan og må kunne ske og tilmed sker i Jordens indre.
Der er også fysiske tegn i den retning, se http://www.newscientist.com/ar...html
Der er intet grundlag for at påstå at tanken er hverken nonsens eller fantasi, blot fordi vi ikke har været så succesrige som alle for få årtier fuldt og fast troede på .

2.) JORDENS KERNE VARME
Sten Ahrenkiel skrev:

Varmen fra Jordens kerne bringes op til overfladen dels ved ledning og dels ved konveksionsstrømme.

Bjarne >:
Enig, - Men for at varme skal kunne undslippe fra Jordens centrale område skal der opbygges et meget stort tryk.
Vi kender dette fra kartoffelkogning når låget letter.
På lavt blus kan der være ’lange’ pauser mellem en ”løfte låg serie”
Vi ved også at Solens varme pulserer som resultat at to modsatvirkende kræfter.
Det er en kendsgerning at Jordens varmeafgivelse også MÅ pulsere. – Når nu varmedannelse er relativ lille set i forhold til Jordens størrelse er det meget sandsynlig vi MÅ få meget langvarige rytmer.

Hertil kommer at der er grundlag for at mene at det er sandsynligt at Jorden kan have 2 rytmer for varmeafgivelsen, og af disse kan være uafhængige fordi de udvikles i forskellige dybder.

Sten Ahrenkiel skrev:
Ledningen ændrer sig næppe pludseligt i takt med istiderne, og ændringer i konveksionsstrømmene ville have givet andre tydelige spor, som man ikke havde kunnet undgå at opdage. Derfor tror jeg, at din fantasifulde forklaring må forkastes efter nøjere overvejelse.

Bjarne >:
Ikke enig.
Vi har jo allerede masse af spor
Hvilke andre spor vil du have?
At vi ikke har lykkedes i at tolke de mange spor vi har, betyder jo ikke at de ikke eksisterer.

Hvorfor påvirkes Jordens Magnetfelt uforklarligt at istiderne?

Hvorfor har vi fx netop nu en større hyppighed af vulkanudbrud, hvad er ÅRSAGEN ?
Når vi nu ved at dette jo nok må have noget med indre tryk at gøre, hvordan har de rimelig mange vulkaner + varmekilder på oceanernes bund det netop nu? – Er det ekstra gang i dem også ?

Jeg vil derhen at oceanernes skorpe jo er kun cirka 10 km tykke. Kontinenterne kan være op til 80 km tykke.
Vi kan vel ikke undgå at konkludere at oceanernes varmekilder MÅ være overtryksventil nr. 1 – Kontinenterne MÅ være overtryksventil nr. 2.

Hvis vi nu med sikkerhed VED at overtryksventil nr. 2 den løftede mere hyppigt siden 1946, - hvad så med oceanernes kunne det tænkes at de var først i tur? Og at dette derfor skete nogle årtier før - hvem ved ikke?
Kunne det således tænkes at det er her årsagen til oceanernes opvarmning skal findes fx de sidste 100 år?

Min tanker er ikke mere fantasifuld end almindelig kartoffel kogning logik. Buldrer og damper det for meget, - så er der med sikkerhed flere kW der bliver affyret.

Baseret på helt almindelig bondemandlogik KAN klimaets variation i sig selv nemt være et tydeligt spor på variation i termisk varmeafgivelse. At vi ikke har data og dermed overblik udelukker ikke muligheden.

Istiderne viser et langt ”spor” (rytme) på 100.000 år – et andet på nogle tusinde og andre på nogle få hundrede år. Disse har groft set alle matchet hinanden i 4 perioder de sidste 400.000 år.

Den varme der langsomt udvikles dybt i Jordens indre bliver ikke bare stille og roligt transporteret op til overfladen. Det sker heller ikke på Solen. Længe kæmper varmetryk imod tyngdekraftens tryk før en lille del endelig undslipper.

Vi regner med der centralt er 6000 C centralt i Jorden. Lidt fra eller til vil derfor ingen opdage. Først når trykket når et bestemt punkt vil den kunne undslippe. Men da varmeudviklingen er relativ lille i forhold til Jordens størrelse, så kan ”længe” her vel sagtens betyde 100.000 år?

Som nævnt vi kender omtrent intet til forholdene dybt i Jorden, så også her er man garanteret også totalt splittet. Selv på overfladen er man splittet omkring forståelsen af vulkanernes natur. Apropos hvor kommer Jupiters udstråling af røntgen fra? – Hvad sker der inde i Jupiter – hvem ved ikke?

Min snusfornuft siger mig at vi har med flere årsager at gøre. Jeg udelukker sandelig ikke CO2 niveauet – ikke solplet teorien, eller noget som helst andet som seriøse og velmenende fysiker kommer til at tænke højt, og som sagtens alt sammen kan tænkes at yde et bidrag af størrelser som vi kun kan gætte på. - men jeg udelukker sandelig heller ikke Jordens indre variation af afgivelse at termisk varme. – At tro at denne er stabil strider imod ganske almindelig perlehønslogik og er ganske enkelt naiv.

Vi er så godt som 100 % blanke når det gælder forståelsen af sammenhæng på dette klima område, både i småt såvel som i stort perspektiv, - derfor burde vi nok være lidt mere åbne for alle muligheder.
Men desværre ligner naturvidenskaben mere og mere religionskrig hvor alle har den fanatiske tro: Der findes kun en sand fysisk, - og det er min.

Det er en skam synes jeg…

Skal vi rigtig forstå klimaet så må istidernes mysterium først og fremmest løses, alt andet bliver noget halvt, og blot evig mundhuggeri.

MVH
Bjarne


01. jun 2008 kl 01:41

Arne Skov Jensen

(2)Bliver Eigil nu skeptiker?

Til Peter Ove Kvint
Prøv at læse mit indlæg engang til.

Indledingen var ikke et spørgsmål til dig eller Eigil Kaas, men et citat fra dig og Eigil.

De beregninger du efterlyser står i indlægget.

Mvh Arne Skov Jensen


01. jun 2008 kl 08:02

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Svar på en række spørgsmål og kommentarer



Peter Ole Kvint:
Kære Eigil Kaas,
Hvad kan få dig til at skifte holdning til CO2 teorien?
Kan du komme med nogen eksempler, som ville kunne flytte dig?

Hvis du kan påvise, at strålingsforceringen ved en fordobling af CO2 (dvs. knapt 4 W/m2 plus minus et par tiendedele) er regnet fundamentalt forkert ud, dvs. at hele energipåvirkningen af planeten er forkert beregnet, så vil du rykke ved noget fundamentalt.
Det vil også rykke hvis du kan overbevise mig om, at klimaets følsomhed over for en fordobling af CO2, der ofte bruges som reference, ikke ligger omkring 3K, men i stedet omkring 1K.
Du kan ikke overbevise mig om noget som helst alene ud fra et årti’s målinger af global SAT med mindre der samtidig foreligger en egentlig analyse af fysikken bag de samtidige interne klimasvingninger således, at effekten på global SAT af disse svingninger kan kvantificeres, og at det herefter kan udelukkes, at antropogen forcering har haft nogen effekt på det observerede forløb.


Peter Ole Kvint:
Kan eksperter så som Ole Humlum kan ikke få dig til at ændre holdning til den globale opvarmning?

Jo da, hvis der kommer nogen fysiske argumenter på bordet.

Peter Ole Kvint:
Kan det faktum at CO2 (hvis gasser kan spejle stråling) vil spejle både solens og jordens varme stråling?

CO2 absorption af synligt lys er (heldigvis) meget tæt på nul. Ellers ville vores farveopfattelse blive fordrejet eller vi ville ikke kunne se ret langt.

Set fra rummet er jorden lysende i alle strålings frekvenser med undtagelse af et smalt bånd med det synelige lys. Det vil sige at jorden ligger i skygge af sin egen atmosfære. Jorden burte være en kold isklump. Men heldigvis er atmosfæren så tyk at gaskonstanten gør at havoverfladen er flydende.
Hvis der kommer mere CO2 i atmosfæren så bliver den mere hvid, og spejler mere solstråling sol ud i rummet. Dette er nogen fysiske argumenter.


11. jun 2008 kl 22:42

Claus Beyer

Vulkanisme og Istider

For 54-55 mill år siden (Paleocæn-Eocæn) skete der en voldsom vulkansk aktivitet i forbindelse med, at Grønland skiltes fra Norge (og askeserien blev aflejret i moleret). Det medførte en global opvarmning på måske 8 grader. Ingen istid fulgte.
mvh
Claus Beyer


12. jun 2008 kl 14:31

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Vulkanisme og Istider

For 54-55 mill år siden (Paleocæn-Eocæn) skete der en voldsom vulkansk aktivitet i forbindelse med, at Grønland skiltes fra Norge (og askeserien blev aflejret i moleret). Det medførte en global opvarmning på måske 8 grader. Ingen istid fulgte.
mvh
Claus Beyer

Oplysninger om de 8 grader stammer fra isotopforholdet i nogen kalk skaller. Dels fra et gæt på nordpolens placering. Det er ikke sikkert at man kan regne med isotopforholdet under så ekstreme forhold.


12. jun 2008 kl 15:09

avatar

Tine Andersen

Re: Re: Vulkanisme og Istider

Men her: http://en.wikipedia.org/wiki/D...raps
Kan man læse at udbruddet der skabte Deccan Traps i Kridttidens slutning- også fik temperaturen til at sige i snit 8 grader C... Så der kom heller ingen istid, men en enorm ændring i klimaet/regnmønstret etc., hvilket medførte uddøen af mange arter havdyr (ammonitter bla)- *f'ør* det famøse meteor, der "som alle ved" udryddede dinoerne.

Det kunne være interessant at kigge lidt på de tilsvarende Siberian Traps- også i klimasammenhæng, de formodes også at være en mulig medvirkende årsag til den Triassiske uddøen.

Mvh

Tine






11. jul 2008 kl 16:56

Hans Henrik Hansen

Artikel om klima!

Nedennævnte artikel fra dette forår giver en udmærket fremstilling af bla. baggrunden for IPCCs opståen, 'panelets' modus operandi og diverse forklaringer på klimaændringer:

http://www.trekkers.no/files/d....pdf


11. jul 2008 kl 18:37

Michel Berggren

Re: Artikel om klima!

Du er sgu da træls HHH - er du klar over hvor lang tid det tager at læse 34 sider skrevet på Norsk ???? Det trøster mig dog at Søren F nok skal sørge for at du bliver brændt på passende vis for at udsprede sådant oliemafiafinancieret propaganda.

M

PS. Faktisk meget interessant artikel ;-)


11. jul 2008 kl 18:47

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Artikel om klima!


...hvor lang tid det tager at læse 34 sider skrevet på Norsk ????

- ja og så endda skrevet af en DANSKER!
{Ja, jeg ved godt, jeg står til heavy spanking - selvom mit personlige 'olie-provenu' er sørgeligt fraværende! :)}

PS Man kunne måske bringe den lille 'service-oplysning', at for de mindre (klima)historisk interesserede findes det mest interessante stof nok i notatets sidste halvdel!(?)


11. jul 2008 kl 19:24

Niels Abildgaard

Re: Artikel om klima!

Tak for en letfattelig og læsevenlig artikkel omkring korrekthed kontra videnskab .Findes der noget lige så godt om vindmøller og jernbaner?


11. jul 2008 kl 19:42

Søren Fosberg

Re: Re: Re: Artikel om klima!

Jeg har skam ingen grund til at beskylde Humlum for at være i lommen på Exxon-Mobil. Det er han da alt for fin til, ja i egen opfattelse en videnskabens enegænger, en Giordano Bruno anno 2008. Flot.

Men hans tale(?) er godt nok træls læsning, fyldt med almindeligheder, snusfornuftige banaliteter og hændervridende - måske de ene, måske det andet og kan man nu være sikker på noget som helst?

Hvor han bliver konkret støtter han sig f.eks. til the Fraser Institute (som forresten får penge fra Exxon Mobil) og Stephen McIntyre (som forresten også er fra Fraser Instituttet) og glemmer iøvrigt i sin nedgøring af den gode gamle hockey stick kurve at den er bekræftet af en halv snes forskellige undersøgelser. Burde han ikke tage dem en for en og forklare hvorfor de alle er forkerte?

Er han ikke videnskabsmand? Har han ikke mere at byde på. Et resultat af sine fordybelser, en ide, en teori? Ikke skyggen. Kun gold kritik og tvivl.

Der findes en gennemgang af hockey stick kontroversen her: http://www.realclimate.org/ind...p=11

Hvad med en dybdeborende kommentar fra Jer?

Tilbage står at hans hensigt, på baggrund af sin tvivl, er at forhindre handling overfor den risiko han selv, omend i valne vendinger, erkender findes.

Giordano Bruno - ha! Humlum vil snart blive glemt.

mvh Søren


11. jul 2008 kl 20:25

Hans Henrik Hansen

Ønsketænkning

...fra hr. Søren:

Giordano Bruno - ha! Humlum vil snart blive glemt

Her er, hvad IPCC (bla.) glemte:

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time!

(Courtesy: Abraham Lincoln)! :)


11. jul 2008 kl 20:37

Michel Berggren

Re: Re: Re: Re: Artikel om klima!

For nu at holde mig på dit niveau, så er brugen af realclimate som argument som at henvise til et skriftsted i biblen.

Det er svært at tage dem alvorligt når de diskrediterer MM for hhv at arbejde i mineindustrien og være økonom - skulle det virkelig gøre dem mindre egnede til at kommentere statistiske emner ?

Sitet er et temmelig subjektivt tæskehold der vil gå ret vidt for at diskreditere tvivlere.

M


12. jul 2008 kl 12:50

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Re: Re: Re: Artikel om klima!

Men hans[Humlum] tale(?) er godt nok træls læsning, fyldt med almindeligheder, snusfornuftige banaliteter og hændervridende - måske de ene, måske det andet og kan man nu være sikker på noget som helst?

Det helt klart at Klimabøllerne har et problem når de skal forklare hvorfor vejeret er godt eller dårligt. Og de så skal bruge mindst 34 sider på det. Modsat klimaheltene som kun behøver tre tegn: CO2

[Humlum] glemmer iøvrigt i sin nedgøring af den gode gamle hockey stick kurve at den er bekræftet af en halv snes forskellige undersøgelser. Burde han ikke tage dem en for en og forklare hvorfor de alle er forkerte?

De som undre ham er at de fysiske forudsætninger for de undersøgelserne er forskellige, og alligevel giver de det samme resultat. Rent logisk burde undersøgelserne give forskelige resultater hvis forudsætningerne er forskelige.

Er han ikke videnskabsmand? Har han ikke mere at byde på. Et resultat af sine fordybelser, en ide, en teori? Ikke skyggen. Kun gold kritik og tvivl.

Du ønsker at han skal komme med en erstatning for
IPCCs spådome. Men er det ikke lidt meget forlangt? Ingen har nogen som helst forklaring på hvorfor stigningen metan er stoppet.

Det er i højgrad Jetstrømmene som styre vejret, men ingen forstår dem.

Jeg forstår godt at du er skuffet over at videnskaben ikke er nået længere. Men det er sandheden, og den som siger den uønskede sandhed skal brændes levende.

Der findes en gennemgang af hockey stick kontroversen her: http://www.realclimate.org/ind...p=11

Hvad med en dybdeborende kommentar fra Jer?

Jeg vil være fræk og henvise til IPCCs forskelige reporter og bemærke hvordan Ishockeystaven gradvist er mere og mere gledet i baggrunden.


12. jul 2008 kl 12:58

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Re: Re: Re: Artikel om klima!


Jeg vil være fræk og henvise til IPCCs forskelige reporter og bemærke hvordan Ishockeystaven gradvist er mere og mere gledet i baggrunden.

- og desforuden er Mann, 'stavens far', en af 'ypperstepræsterne' på RC! :)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.