/fødevarer

Nu skal vi stoppe de udenlandske bakteriebomber

Danmark vil kontrollere udenlandske kyllinger langt bedre, efter beregninger fra Danmarks Tekniske Universitet har vist, at langt de fleste sygdomstilfælde med campylobacter herhjemme skyldes importeret kød.

Klik for at se billedet i stort

Campylobacter findes i primært i kyllingekød og er den fødevarebakterie, der gør flest danskere syge.


Læs mere om

Dokumentation

Af Kalika Bro-Jørgensen, tirsdag 20. maj 2008 kl. 16:54

Campylobacter er den fødevarebakterie, der gør flest danskere syge. I 2007 døjede 3.860 danskere med diarré, kvalme og mavesmerter efter at have indtaget campylobacter. Det var en stigning på cirka 25 procent i forhold til året før.

Særligt kyllingekød gør danskerne mave-syge, og beregninger fra Danmarks Tekniske Universitet har vist, at omtrent 80 procent af alle sygdomstilfælde skyldes importeret fjerkræ.

De tal skal bringes ned. Ifølge en pressemeddelelse fra Fødevareministeriet bakker samtlige Folketingets fødevarepolitiske ordførere nu op om fødevareministerens nye femårige handlingsplan mod campylobacter.

Indsatsen vil særligt fokusere på importeret kød, der vil blive omfattet af strengere kontrol. Folketinget har allerede givet et særligt fødevarepoliti mulighed for at foretage razziaer. Det bliver nu udvidet.

Derudover omfatter planen også den danske kyllingeproduktion. Her skal blandt andet indføres insektværn i kyllingehusene, forekomsten af bakterien blandt fritgående kyllinger skal undersøges, og nye metoder skal udvikles til at sortere kyllingeflokke i campylobakterpositive og -negative. Hertil kommer også nye initiativer til forbrugeroplysning.

Det er den anden frivillige femårsplan mod campylobacter i Danmark.



20. maj 2008 kl 19:34

Berndt Barkholz

Egen skyldt !!

Jeg er ret sikker på at det skyldes tilberedningsmåden, jeg holder selv af kylling men er aldrig bleven syg af det om det nu var udenlandske kyllinger eller pæredanske. "Rødt" kylligekød må ikke serveres, det skal være godt gennemstegt !! Så smager det også bedst, og helst med Rosmarin :o)


20. maj 2008 kl 19:49

Anders Bagger

Kylling!!

jeg kan nu bedst lide kylling lidt lyserødt.. men holder mig normalt til danske vare, og jeg har nu heller aldrig været syg.. men det er så ENDNU en ting vi har fået ud af alle de fælles EU regler.. bare ærgeligt vi i Danmark ligger så langt under reglerne i mange tilfælde..


20. maj 2008 kl 20:05

Bjarke Mønnike

Poulet rotie

Har heller aldrig givet problemer for mig, selv om den var fransk :-)


21. maj 2008 kl 11:03

avatar

Inga Bach

Antibiotikaresistens

Det var da godt med mere fokus på importeret kød. Det er vigtig kilde til sygdomsfremkaldende bakterier med resistens overfor diverse antibiotika. Debatten om risiko ved dyrkning af gensplejsede planter med antibiotikaresistens er absurd i den sammenhæng.
Se http://www.planteforskning.dk/...eden


21. maj 2008 kl 11:23

Berndt Barkholz

Re: Antibiotikaresistens

Man skulle nok nærmere konstatere hvor meget antibiotika der findes i disse kyllinger, antal af bakterier i kødet er vel en funktion af hygiejnen, mens antibiotika indholdet afslører faren for resistente bakteriestammer.

Med hensyn til gensplejsede planter ser jeg den fare at vor natulige flora efterhånden optager disse gener, idet mange arter danner krydsninger og dermed vidergiver genet. Det ville betyde nogle forandringer i naturen hvis der fx var tale om et gen der producerer insekticider. Det vil jeg lige bede dig at tænke på.


21. maj 2008 kl 12:01

Claus Madsen

Re: Re: Antibiotikaresistens

Man følger faktisk med i hvor udbredt antibiotikaresistens er i f.eks. dansk og importeret kyllingekød: http://politiken.dk/tjek/dagli....ece
Når Inga sætter det i forbindelse med GM-planter er det (antager jeg) fordi der i øjeblikket forgår en politisk debat om brugen af antibiotikaresistens markører i disse planter. Et flertal uden om regeringen ser ud til at ville tvinge fødevare ministeren til at kæmpe mod disse i EU.
Vi er dog mange som mener at den hypotetiske risiko for overførsel af et resistensgen fra planter til bakterier er helt perifer i forhold til den allerede eksisterende udbredelse af sådanne resistente bakterier. jvf. Inga's link.
Andre betænkeligheder folk måtte have ved sådanne afgrøder kan vi diskutere for sig.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.