Vølund skal levere 25 minikraftværker til Italien
Kommercielt gennembrud for Vølunds forgasningsteknologi. Selskabet har fået en milliardordre på små elproducerende anlæg til Italien
Dansk-amerikanske Vølund får nu et gennembrud i milliardklassen med sin forgasningsteknologi, hvor man ved opvarmning af træflis producerer gas.
Virksomheden har netop tegnet kontrakt med en gruppe dansk-italienske investorer om at udvikle, opføre og drive 25 små elproducerende forgasningsanlæg til en samlet værdi på 2,25 milliarder kroner over de næste ti år.
»Ordren markerer det kommercielle gennembrud for vores forgasningsteknologi, og den viser, at det var rigtigt at holde fast i udviklingsarbejdet omkring vores prototypeanlæg i Harboøre, som nu har kørt i mere end 100.000 timer,« siger direktør John Veje Olesen, Babcock & Wilcox Vølund.
Han tilføjer, at Vølund i tyve år har forsket i og udviklet anlæg til forgasning af biomasse.
En af de danske investorer hos køberen, Advanced Renewables Energy, fortæller, at man har valgt Vølund efter to års research, fordi anlæggene herfra kan præstere mange driftstimer og desuden er meget energieffektive:
»Den høje virkningsgrad i Vølunds forgasningsanlæg giver en fantastisk økonomi i projekterne,« siger Ole Abildgaard.
For Vølund er ordren begyndelsen på et nyt industrieventyr, vurderer direktør John Veje Olesen:
»Vi regner med at kunne sælge 200 små anlæg rundt om i Europa over de næste ti år, så forgasningsteknologien har potentiale til at kunne komme til at udgøre halvdelen af vores forretning i denne periode,« siger han.
Tilskud driver værket
Når gennembruddet for forgasning kommer i Italien, hænger det sammen med yderst fordelagtige afregningspriser for strøm fra sådanne anlæg. I Italien får man 1,95 kroner pr. kWh mod 60 øre i Danmark.
Denne forskel gør, at branchesammenslutningen Energiindustriens direktør Anders Stouge både er meget glad for ordren på Vølunds vegne, men samtidig er han skeptisk over for den danske tilskudspolitik.
»Det er dobbelt paradoksalt, at politikerne i den nye energiaftale tilsyneladende har glemt forgasningsteknologien,« siger han.
Tilskuddet til strøm fra forgasning er ifølge Anders Stouge for lille og årsagen til, at der ikke findes flere højeffektive anlæg i Danmark, som kan demonstrere, hvad vi kan.
Høj virkningsgrad
De 25 anlæg til Italien er såkaldte combined cycle-anlæg, der hver får en effekt på 4 MW el og 5 MW varme. Det giver en elvirkningsgrad på omkring de 45 procent (altså at 45 procent af energien i råvaren bliver til strøm), hvilket er meget højt. Til sammenligning har de mest effektive små kraftvarmeværker i Danmark en elvirkningsgrad på 29 procent.
Vølund-anlæggets høje effektivitet skyldes, at man sammenbygger forgasseren med en ekstra kedelkreds - heraf navnet combined cycle.
Kedlen fyres op med varm røggas fra gasmotorerne og med den tjære, som fjernes fra forgasnings-gassen.
Kedlen fremstiller damp til et elproducerende dampturbine/generatoranlæg.
Ejerforhold: Babcock & Wilcox Vølund er et datterselskab i The Babcock & Wilcox Power Generation Group, som igen ejes af McDermott international, som købte virksomheden i 2000. Før da var Vølund en del af Ansaldogruppen og før 1992 ejede virksomheden sig selv.
Vølund blev grundlagt i 1898 og har medvirket ved opførelse af mere end 300 energiproducerende anlæg, blandt andet verdens største halmfyrede kedelanlæg på Avedøre 2-kraftværket.
Hovedkontor i Esbjerg. Afdeling i København.
Medarbejdere: 350. Heraf cirka 175 ingeniører.
Omsætning: 573,4 mio. kroner (2007)




